...

קרדית דמודקס – תורם נסתר לבלפריטיס ומחלות עיניים יבשות

קרדית דמודקס הן אורגניזמים זעירים ומיקרוסקופיים שקוראים לעור האדם בית. הן חלק מפלורת העור שלנו, לרוב חיות בצורה בלתי מזיקה על פנינו, במיוחד בזקיקי השיער של הגבות והריסים שלנו. עם זאת, בנסיבות מסוימות, צמיחת יתר של קרדית אלה עלולה להוביל למחלות עור ועיניים כגון בלפריטיס ומחלת עין יבשה. במאמר זה, נתעמק בקשר בין קרדית דמודקס לבין מצבי עיניים אלה, ונאיר את התפקידים המורכבים שאורגניזמים זעירים אלה ממלאים בבריאות העין.

קרדית דמודקס
קרדית דמודקס


קרדית דמודקס: סקירה כללית

קרדית דמודקס היא סוג של קרדית טפילית הפוקדת את זקיקי השיער ובלוטות החלב של בני האדם. ישנם שני מינים עיקריים, Demodex folliculorum ו-Demodex brevis, המאכלסות בעיקר את זקיקי הריסים ובלוטות המיבומיאן, בהתאמה. בדרך כלל, קרדיות אלה חיות בסימביוטיקה עם המארחים האנושיים שלהן, ולא גורמות נזק ניכר. עם זאת, כאשר אוכלוסייתם עולה, עלולות להתעורר בעיות בריאותיות.


דמודקס ובלפריטיס

בלפריטיס היא מצב דלקתי שכיח המשפיע על שולי העפעפיים, המאופיין בסימפטומים כמו אדמומיות, נפיחות, גירוד ותחושת חוסר נוחות בעיניים. זה מקושר באופן מסורתי עם זיהומים חיידקיים או פתיתים דמויי קשקשים וקרום בבסיס הריסים.

עם זאת, מחקרים שפורסמו בשנים האחרונות מרמזים יותר ויותר על קרדית Demodex כתורמת משמעותית לסוגים מסוימים של בלפריטיס, המכונה לעתים קרובות Demodex blepharitis. אכלוס יתר של קרדית אלו עלול לגרום לחסימה מכנית של זקיקי שיער ובלוטות שיער, מה שמוביל לדלקת. יתרה מכך, קרדיות אלו עשויות לשאת חיידקים פתוגניים כמו Bacillus oleronius, מה שמחריף את התגובה הדלקתית.

ב-Demodex blepharitis, חולים מופיעים לעתים קרובות עם קשקשים גליליים או קולרטים בבסיס הריסים, סימן היכר קליני של מצב זה. אבחון נכון הוא חיוני מכיוון שהטיפול ב-Demodex blepharitis שונה באופן משמעותי מאסטרטגיות טיפול מסורתיות בלפריטיס.


דמודקס ומחלת עין יבשה

מחלת עין יבשה, המאופיינת בדמעות לא מספקות או באיכות ירודה, היא מצב רב גורמים שמוביל לתסמינים כמו אי נוחות בעין, הפרעה בראייה וחוסר יציבות של סרט הדמעות. למרות שבאופן מסורתי קשור לגורמים כמו גיל, שינויים הורמונליים ומצבים רפואיים מסוימים, ישנן עדויות הולכות וגדלות המצביעות על כך שקרדית Demodex עשויה לתרום למחלה זו.

קרדית Demodex, במיוחד D. brevis, מאכלסת את בלוטות המיבומיאן, האחראיות לייצור השכבה השמנונית של סרט הדמעות המונעת את אידוי הדמעות. אכלוס יתר של קרדיות אלה עלול לשבש את התפקוד התקין של בלוטות אלו, מה שמוביל לתפקוד לקוי של בלוטת ה-Meibomian (MGD), הגורם המוביל למחלת עין יבשה על רקע אידוי מוגבר של הדמעות.

יתרה מכך, התגובה הדלקתית המופעלת על ידי קרדית Demodex והחיידקים הקשורים אליהן יכולה להוביל לדלקת של פני שטח העין, ולהחמיר עוד יותר את תסמיני העין היבשה.


אבחון וטיפול

האבחנה של זיהום Demodex מבוססת בדרך כלל על סימנים קליניים ומאושרת על ידי בדיקה מיקרוסקופית של ריסים. אפילציה של ריסים, ואחריה שימוש במיקרוסקופ, יכולה לחשוף את הקרדית והקשקשים הגליליים, מה שמכריע את האבחנה.

אסטרטגיות טיפול מכוונות לצמצם את אוכלוסיית הקרדיות ולשלוט בדלקת. שמן עץ התה (TTO) נפוץ בשימוש בשל תכונותיו האקרידיות, בצורת מגבונים או משחות. עם זאת, יש להשתמש בו בזהירות בגלל הפוטנציאל שלו לגרום לגירוי עיניי.

במקרים חמורים יותר, ניתן לשקול איברמקטין (IVERMECTIN) פומי או מקומי, חומר אנטי-טפילי רחב טווח. יתר על כן, השימוש בדמעות מלאכותיות ובטיפות עיניים אנטי דלקתיות יכול לסייע בניהול תסמיני עיניים יבשות הקשורות להדבקה ב-Demodex.


סיכום

תפקידן של קרדית דמודקס בבלפריטיס ומחלת עין יבשה מייצג תחום מרתק של מחקר עיניים. היצורים הזעירים האלה, שנחשבו זמן רב כסמלי עור בלבד, הופיעו כשחקנים משמעותיים בבריאות העין, המדגישים את האיזון המורכב בין גופנו לבין תושביהם המיקרוביאליים.

בלפריטיס הקשורה לדמודקס ומחלת עין יבשה מדגישים את החשיבות של אבחון מדויק וטיפול ממוקד. על ידי זיהוי הסימנים של הדבקה ב-Demodex והבנת תפקידו במצבים אלה, רופאים יכולים להתאים טיפולים המטפלים בשורש הגורם, מה שמוביל לשיפור תוצאות המטופל.

ברור שההבנה שלנו לגבי קרדית Demodex ותרומתן למצבי עיניים מתפתחת ללא הרף. ככל שאנו ממשיכים לשפוך אור על הקרדיות הזעירות הללו, אנו לא רק מרחיבים את ההבנה שלנו לגבי תפקידן בבריאות העיניים אלא גם פותחים את הדלת לטיפולים חדשים ויעילים יותר לבלפריטיס ולמחלת עין יבשה.

לסיכום, לקרדית ה-Demodex, על אף שהיא זעירה, יש השפעה משמעותית על בריאות העין שלנו. אכלוס יתר שלהם יכול להוביל למצבים כמו בלפריטיס ומחלות עיניים יבשות, המשפיעים על איכות החיים של חולים רבים. עם זאת, עם המשך מחקר ואסטרטגיות טיפול משופרות, אנו משיגים את העליונה בניהול המצבים הללו, ומוכיחים שאפילו היצורים הקטנים ביותר יכולים להחזיק שיעורים משמעותיים בתחום הבריאות.

כותב: ד"ר איתמר ארבל – רופא עיניים

מאמרים אחרונים

מרכז מומחים לאבחון וטיפול מתקדם בתסמונת העין היבשה ומחלות פני שטח העין

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות התקשרו עכשיו

או השאירו פרטים:

תוכן עניינים

לקוחות ממליצים

מן התקשורת

פרופ' יואב נחום – התפרצות דלקת העיניים בכינרת

ד"ר יעל שרון – מהי דלקת עפעפיים וכיצד מטפלים בה

ד"ר יעל שרון – מהי אובאיטיס (דלקת עיניים פנימית)

פרופ' יואב נחום – בדירוג DUNS100 של רופאי העיניים המובילים במדינה

דירוג הרופאים המצטיינים בישראל

פרופ' מייקל מימוני

דירוג הרופאים המצטיינים בישראל

פרופ' יואב נחום

מוזמנים לבקר בחנות שלנו

בה ישנם מוצרים שיעזרו לכם עם מחלת העין היבשה

למידע נוסף ותיאום פגישת ייעוץ התקשרו:

או השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם