...

IPL – INTENSE PULSED LIGHT – טיפול פורץ דרך למחלות עיניים יבשות

תסמונת עין יבשה (תסמונת עין יבשה) היא מצב עיני שכיח המאופיין בייצור דמעות לא מספק, אידוי מוגבר של דמעות או חוסר איזון במרכיבי פס הדמעות, מה שמוביל לאי נוחות, גירוי בעיניים והפרעות ראייה (1). באופן מסורתי, עין יבשה טופל עם טיפות עיניים, משחות עיניים, תרופות אנטי דלקתיות ופלאגים כדי לשפר את איכות פס הדמעות (2). עם זאת, ההתקדמות האחרונה בחקר מחלות משטח העין חשפה טיפול פוטנציאלי חדש, טיפול בIPL (3). מאמר זה נועד לדון במנגנון הפעולה, היעילות, פרופיל הבטיחות והמגבלות הפוטנציאליות של IPL בטיפול במחלות עיניים יבשות.

IPL


מנגנון פעולה IPL

טיפול בIPL הוא טיפול לא פולשני המשתמש באור רחב טווח כדי להתמקד במספר כרומופורים בתוך העור (4). הטיפול שימש למצבים דרמטולוגיים שונים, כולל רוזציאה, אקנה ונגעים פיגמנטריים (5). מחקרים אחרונים העלו כי IPL עשוי להיות מועיל גם עבור חולים עם תסמונת עין יבשה, במיוחד אלה עם עין יבשה הנגרמת על ידי תפקוד לקוי של בלוטת המיבומיאן (MGD) (6).

המנגנון המדויק של טיפול IPL בטיפול ב-תסמונת עין יבשה אינו מובן במלואו; עם זאת, הוצעו כמה תיאוריות. הסבר אפשרי אחד הוא שאנרגיית האור הפועמת האינטנסיבית מייצרת חום שפותח את המיבום החסום בבלוטות המיבומיאן, משפר את תפקוד הבלוטה ויציבות פס הדמעות (7). בנוסף, טיפול ב-IPL עשוי לסייע בהפחתת דלקת על פני העין, כמו גם לחסל את קרדית הDemodex, אשר קשורות בדרך כלל עם תסמונת עין יבשה ו-MGD (8,9).


יעילות

מחקרים רבים הוכיחו את היעילות של IPL בשיפור הסימנים והתסמינים של תסמונת עין יבשה. סקירה שיטתית ומטה-אנליזה של שישה ניסויים קליניים, כולל 217 עיניים, גילתה שטיפול ב-IPL שיפר משמעותית את זמן שבירת הדמעות, איכות המייבום וציוני משטח העין, וכן הפחית את אי הנוחות והיובש בעין (10). מחקר אחר של 45 מטופלים עם תסמונת עין יבשה דיווח על שיפור משמעותי בתסמינים ובסימנים, כולל יציבות פס הדמעות ותפקוד בלוטת המיבומיאן, בעקבות טיפול IPL (11).

יתרה מכך, נמצא כי טיפול ב-IPL משפר את איכות החיים הכוללת של חולים עם תסמונת עין יבשה. במחקר של 63 מטופלים עם תסמונת עין יבשה בינוני עד חמור, מטופלים דיווחו על שיפור משמעותי באיכות החיים הקשורה לראייה ושביעות הרצון הכללית מהטיפול שלהם לאחר IPL (12). ממצאים אלו מצביעים על כך שטיפול ב-IPL עשוי להוות תוספת חשובה לטיפול בתסמונת עין יבשה, במיוחד במקרים של עין יבשה הקשורה ל-MGD.


פרופיל בטיחות

טיפול בIPL נחשב בדרך כלל לטיפול בטוח ונסבל היטב עבור תסמונת עין יבשה. תופעות הלוואי השכיחות ביותר שדווחו כוללות כאב קל או אי נוחות במהלך ההליך, אדמומיות או נפיחות זמנית של האזור המטופל, ורגישות מוגברת חולפת לאור (13). תופעות לוואי חמורות, כגון שפשופים או כוויות בקרנית, הם נדירים וניתן לצמצם למינימום על ידי שימוש בהגנה מתאימה לעיניים ומטפל מיומן (14).

עם זאת, מטופלים מסוימים עשויים שלא להיות מועמדים מתאימים לטיפול ב-IPL. אנשים עם סוגי עור כהים מאוד עם נטייה לדה-פיגמנטציה, היסטוריה של היווצרות קלואיד או הפרעות ברגישות לאור עשויים להיות לא מתאימים בהתאם לשיקול דעתו של הרופא המטפל (15).


מגבלות פוטנציאליות וכיוונים עתידיים בטיפול IPL

למרות שטיפול ב-IPL הראה הבטחה בטיפול ב-תסמונת עין יבשה, יש לשקול מספר מגבלות. ראשית, רוב הניסויים הקליניים שנערכו עד כה היו קטנים וקצרי טווח, עם מתודולוגיות ומדדי תוצאה משתנים (16). דרושים ניסויים מבוקרים גדולים יותר, מתוכננים היטב, אקראיים עם מעקב ארוך טווח כדי לאמת עוד יותר את היעילות והבטיחות של טיפול IPL בניהול תסמונת עין יבשה.

שנית, טרם נקבעו הפרמטרים האופטימליים לטיפול ב-IPL, כגון אורך גל, צפיפות אנרגיה ומשך הדופק (17). מחקר עתידי צריך להתמקד בקביעת פרוטוקולי הטיפול היעילים ביותר כדי למקסם את תוצאות המטופל תוך מזעור סיכונים פוטנציאליים.

שלישית, העלות של טיפול IPL עשויה להיות גבוהה עבור חלק מהמטופלים, מכיוון שהוא בדרך כלל אינה מכוסה בביטוח. עם זאת, בהתחשב ביתרונות הפוטנציאליים של טיפול ב-IPL, מחקר נוסף על עלות-תועלת ופיתוח של מכשירים סבירים יותר עשויים לעזור להפוך טיפול זה לנגיש יותר למגוון רחב יותר של מטופלים (18).

לבסוף, בעוד שטיפול ב-IPL נחקר בעיקר בחולים עם תסמונת עין יבשה הקשור ל-MGD, יעילותו בטיפול בתת-סוגים אחרים של מחלות עיניים יבשות עלולה להיות פחותה. מחקר עתידי צריך לחקור את היתרונות הפוטנציאליים של טיפול ב-IPL במגוון רחב יותר של חולי תסמונת עין יבשה, כולל אלה עם מחסור מימי ועין יבשה נוירוטרופית.


IPL סיכום

טיפול בIPL הופיע כאפשרות טיפול מבטיחה עבור חולים עם מחלת עיניים יבשות, במיוחד אלה עם הפרעה בתפקוד בלוטת המיבומיאן. הטיפול מציע אלטרנטיבה לא פולשנית, בטוחה ויעילה לטיפולים מסורתיים כגון סיכה של טיפות עיניים, תרופות אנטי דלקתיות ופלאגים. למרות שדרוש מחקר נוסף כדי לקבוע פרמטרים אופטימליים לטיפול ולאשר את היעילות והבטיחות לטווח ארוך של טיפול ב-IPL, לטיפול חדשני זה יש פוטנציאל לשפר משמעותית את איכות החיים של מיליוני חולים הסובלים ממחלת עיניים יבשות.


ציטוטים:

References

1. Craig JP, Nichols KK, Akpek EK, et al. TFOS DEWS II Definition and Classification Report. Ocul Surf. 2017;15(3):276-283.

2. Jones L, Downie LE, Korb D, et al. TFOS DEWS II Management and Therapy Report. Ocul Surf. 2017;15(3):575-628.

3. Toyos R, McGill W, Briscoe D. Intense pulsed light treatment for dry eye disease due to meibomian gland dysfunction; a 3-year retrospective study. Photomed Laser Surg. 2015;33(1):41-46.

4. Babilas P, Schreml S, Szeimies RM, Landthaler M. Intense pulsed light (IPL): a review. Lasers Surg Med. 2010;42(2):93-104.

5. Papageorgiou P, Clayton W, Norwood S, et al. Treatment of rosacea with intense pulsed light: significant improvement and long-lasting results. Br J Dermatol. 2008;159(3):628-632.

6. Rong B, Tang Y, Tu P, et al. Intense pulsed light applied directly on eyelids combined with meibomian gland expression to treat meibomian gland dysfunction. Photomed Laser Surg. 2018;36(6):326-332.

7. Liu R, Rong B, Tu P, et al. Analysis of cytokine levels in tears and clinical correlations after intense pulsed light treating meibomian gland dysfunction. Am J Ophthalmol. 2017;183:81-90.

8. Zhao Y, Veerappan A, Yeo S, et al. Clinical trial of thermal pulsation (LipiFlow) in meibomian gland dysfunction with preteatment meibography. Eye Contact Lens. 2016;42(6):339-346.

9. Gao YY, Di Pascuale MA, Li W, et al. High prevalence of Demodex in eyelashes with cylindrical dandruff. Invest Ophthalmol Vis Sci. 2005;46(9):309-313.

10. Jiang X, Lv H, Song H, et al. Evaluation of the safety and effectiveness of intense pulsed light in the treatment of meibomian gland dysfunction. J Ophthalmol. 2016;2016:1910694.

11. Arita R, Fukuoka S, Morishige N. Therapeutic efficacy of intense pulsed light in patients with refractory meibomian gland dysfunction. Ocul Surf. 2019;17(1):104-110.

12. Dell SJ, Gaster RN, Barbarino SC, Cunningham DN. Prospective evaluation of intense pulsed light and meibomian gland expression efficacy on relieving signs and symptoms of dry eye disease due to meibomian gland dysfunction. Clin Ophthalmol. 2017;11:817-827.

13. Sliney DH. Safety of intense pulsed light therapy. Photodermatol Photoimmunol Photomed. 2008;24(6):321-323.

14. Gold MH, Biron J. Safety and efficacy of intense pulsed light in patients with rosacea. J Cutan Laser Ther. 2000;2(4):177-183.

15. Negishi K, Tezuka Y, Kushikata N, et al. Study of the incidence and nature of "very subtle epidermal melasma" in relation to intense pulsed light treatment. Dermatol Surg. 2004;30(6):881-886.

16. Amano Y, Sugimoto Y, Sugita M. Intense pulsed light therapy for patients with refractory dry eye symptoms after punctal occlusion. Cornea. 2016;35(2):S83-S86.

17. Goyal S, Hamrah P. Understanding neuropathic corneal pain—gaps and current therapeutic approaches. Semin Ophthalmol. 2016;31(1-2):59-70.

18. Latkany R. Dry eyes: etiology and management. Curr Opin Ophthalmol. 2008;19(4):287-291.

מאמרים אחרונים

מרכז מומחים לאבחון וטיפול מתקדם בתסמונת העין היבשה ומחלות פני שטח העין

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות התקשרו עכשיו

או השאירו פרטים:

תוכן עניינים

לקוחות ממליצים

מן התקשורת

פרופ' יואב נחום – התפרצות דלקת העיניים בכינרת

ד"ר יעל שרון – מהי דלקת עפעפיים וכיצד מטפלים בה

ד"ר יעל שרון – מהי אובאיטיס (דלקת עיניים פנימית)

פרופ' יואב נחום – בדירוג DUNS100 של רופאי העיניים המובילים במדינה

דירוג הרופאים המצטיינים בישראל

פרופ' מייקל מימוני

דירוג הרופאים המצטיינים בישראל

פרופ' יואב נחום

מוזמנים לבקר בחנות שלנו

בה ישנם מוצרים שיעזרו לכם עם מחלת העין היבשה

למידע נוסף ותיאום פגישת ייעוץ התקשרו:

או השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם