...

עפעפיים נפוחות – מבט מקיף על גורמים, תסמינים וטיפול

עפעפיים נפוחות הן בעיה נפוצה שאנשים רבים עשויים לחוות בשלב מסוים בחייהם. למעשה, עפעף נפוח מתרחש כאשר יש דלקת או עודף נוזלים (בצקת) ברקמות המקיפות את העין, מה שגורם לעפעף להתרחב או להתנפח. זה יכול לקרות בעפעף העליון או התחתון ויכול להתרחש בעין אחת או בשתיהן.

עפעפיים נפוחות


הבנת עפעפיים נפוחות

עפעפיים נפוחות עלולות לגרום לאי נוחות, לשבש את הראייה, ועלולות לגרום לדאגה בשל המראה הבולט שלהן. הן יכולות להיות מלווים במגוון תסמינים אחרים, כולל אדמומיות, גירוד, כאב, דמעות או אפילו הפרשות. עם זאת, הבנת הגורם של עפעפיים נפוחות היא המפתח לניהול מצב זה ביעילות.


התעמקות בסיבות של עפעפיים נפוחות

ישנם מספר גורמים אפשריים לעפעפיים נפוחות, חלקם חמורים יותר מאחרים:

1. אלרגיות: אלרגיות הן גורם שכיח לנפיחות בעפעפיים. כאשר הגוף שלך מגיב לאלרגן כגון אבקה, קרדית אבק או קשקשים של חיות מחמד, העיניים עלולות להגיב על ידי שחרור היסטמינים, מה שגורם לעיניים ולעפעפיים להתנפח.

2. זיהומים: דלקות עיניים כמו דלקת הלחמית (עין אדומה), בלפריטיס וגם שעורה עלולות להוביל לנפיחות בעפעפיים. זיהומים אלו יכולים להיות חיידקיים, ויראליים או אפילו לנבוע מטפיל.

3. פציעה טראומטית: טראומה באזור העיניים, כמו מכה בעין או עקיצת חרקים, עלולה לגרום לעפעף להתנפח כשהגוף מגיב לפציעה.

4. שעורה בעין: מצב זה מתרחש כאשר בלוטת שמן בעפעף נחסמת, מה שמוביל לגוש קטן, עגול ולרוב נטול כאבים המכונה חלזיון. האזור סביב החלזיון יכול להתנפח ולהיות דלקתי ואז זה כן הופך להיות כואב.


זיהוי תסמינים המלווים עפעפיים נפוחות

התסמינים המלווים עפעפיים נפוחות מרמזים לרוב על הסיבה והגורם. תגובות אלרגיות כוללות לעתים קרובות גירוד ואדמומיות, בעוד עפעף נפוח כואב עשוי להצביע על זיהום או פציעה. אם העיניים דומעות, ייתכן שיש גוף זר הגורם לגירוי. גוש קשה ועגול יכול לרמז על שעורה בעין. נוכחותם של תסמינים אלו לצד עפעף נפוח יכולה לסייע בהנחיית האבחנה והטיפול.


אבחון עפעפיים נפוחות

אבחון הגורם לנפיחות בעפעפיים כרוך בבדיקה יסודית על ידי רופא. הם יבחנו את העין והעפעף וישאלו שאלות על תסמינים, פציעות אחרונות, אלרגיות ידועות ובריאות כללית. בהתאם לגורם החשוד, ייתכן שיידרשו בדיקות נוספות כמו בדיקות דם או בדיקות אלרגיה לעור.


טיפול בעפעפיים נפוחים

הטיפול בעפעפיים נפוחים תלוי במידה רבה בגורם שזוהה:

1. אלרגיות: אנטיהיסטמינים או טיפות עיניים קורטיקוסטרואידים יכולים לסייע בהפחתת תגובות אלרגיות הגורמות לעפעפיים נפוחות. חשוב גם לזהות ולהימנע מהאלרגן הגורם במידת האפשר.

2. זיהומים: ייתכן שיהיה צורך בטיפות עיניים אנטיביוטיות, משחות או אפילו אנטיביוטיקה דרך הפה אם זיהום גורם לעפעף הנפוח.

3. פציעה טראומטית: במקרה של פציעה, מנוחה והנחת קומפרס קר יכולה לסייע בהפחתת הנפיחות ולהקל על אי הנוחות.

4. שעורה בעין: בתחילה, במקרים קלים ניתן לטפל בשעורה בעין על ידי קומפרסים חמים והיגיינת עפעפיים. מקרים מתקדמים יותר דורשים משחות נוגדי זיהום ונוגדי דלקת. אם המחלה נמשכת, ייתכן שרופא יצטרך לנקז אותה. ישנם טיפולים מתקדמים היום למנוע שעורה בעין (סחיטת בלוטות, טיפולי IPL ועוד) שלרוב נובעת מדלקת כרונית של העפעפיים.


האם אפשר למנוע עפעפיים נפוחות?

למרות שלא ניתן למנוע את כל הגורמים לעפעפיים נפוחים, ניתן לנקוט באמצעים מסוימים כדי למזער את הסיכון. שטיפת ידיים קבועה והימנעות מנגיעה בעיניים יכולה לסייע במניעת זיהומים. הימנעות מאלרגנים ושימוש קבוע בתרופות לאלרגיה יכולים להפחית את הסיכון לתגובות אלרגיות. הגנה על העיניים מפני פציעה אפשרית, כמו חבישת משקפי מגן במהלך פעילויות עם סיכון לטראומה בעיניים, יכולה למנוע עפעפיים נפוחים הקשורים לפציעה. טיפול בדלקת כרונית של העפעפיים (בלפריטיס) בעזרת טיפולים כגון קומפרסים חמים, היגיינת עפעפיים, סחיטת בלוטות וטיפולי IPL יכולים למנוע הופעה חוזרת של שעורה בעין.

לסיכום, עפעפיים נפוחות יכולות להיות מצב לא נוח ומפריע. עם זאת, עם הבנה ברורה של הסיבות, הסימפטומים ואפשרויות הטיפול שלהן, ניהול ואף מניעה של עפעפיים נפוחות יכול להפוך למשימה פשוטה יותר. חשוב לזכור שאין להתעלם מהעפעפיים הנפוחות באופן מתמשך, ויש צורך בבדיקת רופא עיניים במצבים האלו כדי לשלול גורם מסוכן ולמנוע סיבוכים.

מאמרים אחרונים

מרכז מומחים לאבחון וטיפול מתקדם בתסמונת העין היבשה ומחלות פני שטח העין

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות התקשרו עכשיו

או השאירו פרטים:

תוכן עניינים

לקוחות ממליצים

מן התקשורת

פרופ' יואב נחום – התפרצות דלקת העיניים בכינרת

ד"ר יעל שרון – מהי דלקת עפעפיים וכיצד מטפלים בה

ד"ר יעל שרון – מהי אובאיטיס (דלקת עיניים פנימית)

פרופ' יואב נחום – בדירוג DUNS100 של רופאי העיניים המובילים במדינה

דירוג הרופאים המצטיינים בישראל

פרופ' מייקל מימוני

דירוג הרופאים המצטיינים בישראל

פרופ' יואב נחום

מוזמנים לבקר בחנות שלנו

בה ישנם מוצרים שיעזרו לכם עם מחלת העין היבשה

למידע נוסף ותיאום פגישת ייעוץ התקשרו:

או השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם