עיניים שורפות

עיניים שורפות

עיניים שורפות מתארות תחושת שריפה וגירוי של העיניים. עיניים שורפות עשויות להיות מלוות בגירוד, דמיעה או הפרשה מהעיניים.

הטיפול בתחושה זו בעיניים משתנה בהתאם לגורם. במקרים רבים, השריפה נעלמת מעצמה כאשר מתרחקים מן הגורם המגרה, כגון עשן. במקרים אחרים, שימוש בדמעות מלאכותיות ללא מרשם או אנטיהיסטמינים יכול להקל על תחושת הצריבה. במקרה של דלקת הלחמית הנגרמת על ידי חיידקים, הרופא עשוי לרשום טיפות עיניים או משחה אנטיביוטית. כדאי ליצור קשר עם הרופא המטפל כאשר מופיעה תחושת שריפה בעין שאינה חולפת, מחמירה או מלווה בתסמינים נוספים.

למידע נוסף ותיאום פגישת ייעוץ התקשרו:

או השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

יובש בעיניים

סיבות לתחושת שריפה בעיניים:

רוב הגורמים לעיניים שורפות הם קלים ולא תהיה להם השפעה רבה על העיניים. עם זאת, אם תחושת השריפה לא חולפת, עלולה להתפתח בעיה רצינית המצריכה תשומת לב ולעיתים התערבות רפואית.

אבחון

חשוב לזהות את הגורם שבבסיס תחושת השריפה בכדי להבין האם מדובר במצב חמור ואיזו התערבות נדרשת (במידה ונדרש טיפול) ולכן חשוב להיבדק על ידי רופא עיניים במצב זה.

אבחון עיניים שורפות נעשה על ידי בחינת  ההיסטוריה הרפואית של המטופל והסימפטומים שמתאר כמו תזמון הופעת הסימפטומים, גורמים אשר מקלים או מחמירים את המצב והופעת תחושה דומה בעבר. בנוסף להיסטוריה הרפואית ותשאול החולה, תבוצע גם בדיקת עיניים ב כדי לאתר סימנים של אי-סדירות, יובש ונזק לעין.

בדיקות עיניים לסוכרת

חלק מהגורמים הנפוצים ביותר למצב זה כוללים:

אלרגנים, חומרים מגרים ורעלנים

הסיבות הנפוצות ביותר היא חשיפה למזהמים סביבתיים כמו עשן סיגריות ואבק. הכימיקלים הנמצאים בתכשירים המשמשים לניקוי ביתי, כגון אקונומיקה, סבון ושמפו, עלולים לגרום לכוויות בעיניים, כמו גם כלור בבריכות שחייה או אוויר יבש או קר באופן קיצוני. הרכבת עדשות מגע במשך זמן רב עלולה גם היא לגרום לעיניים צורבות או שורפות. אלרגיות עלולות לגרום לדלקת וכתוצאה מכך לעיניים שורפות. העיניים עשויות להגיב לאלרגנים הנישאים באוויר, כגון אבקה או קשקשים מן החי, או לאלרגנים מקומיים, כגון איפור ותכשירי לחות. דלקת הלחמית, שהיא דלקת של הקרומים המרפדים את העפעפיים, יכולה להיגרם על ידי אלרגיות או זיהום בחיידקים, וירוסים ומיקרואורגניזמים אחרים. זיהומים בדרכי הנשימה העליונות, כגון שפעת או הצטננות, יכולים להיות מלווים בתחושת צריבה בעיניים. סוגים אחרים של חומרים מגרים עלולים לגרום לבעיות חמורות יותר, כולל כוויות כימיות. דוגמא לכך היא חדירת קרם הגנה לעיניים, כאשר הכימיקלים שמכיל המוצר גורמים לכוויה כימית שטחית שנמשכת כמה ימים, ובסופו של דבר נעלמת. רעלנים תעשייתיים, חומרי ניקוי ביתיים, צבע, בנזין וחומרים אחרים הם מסוכנים מאוד, נדיפים ורעילים. הימצאותם סביבם עלולה לגרום לעיניים כוויה כימית קלה, מצד שני, חדירה ישירה של חומרים כאלו לעיניים עלולה לגרום לכוויה חמורה ולהצריך טיפול רפואי דחוף. חומרים מגרים גדולים יותר כמו חול עלולים לגרום לשחיקה בקרנית, או לשריטות בקרנית. רבים מהם מינוריים ומחלימים במהירות, אך לעיתים הם גורמים לדלקת בעין, הנקראת איריטיס. זיהום בקרנית יכול להפוך לכיב, מה שעלול להוביל לעיוורון אם לא יטופל. השמש יכולה להיות גורם מגרה מאוד לעיניים, וחשיפה רבה מדי לקרינת UV עלולה לגרום לכוויות שמש בקרנית בדומה לכוויות על העור. מצב כואב זה קרוי קרטיטיס אולטרה סגולה או פוטוקרטיטיס. סוג נוסף של פוטוקרטיטיס הוא עיוורון שלג או פעילות חיצונית אחרת כאשר השמש מוסטת ממשטח בוהק אל תוך העין וגורמת כוויה.

עין יבשה

עין יבשה יכולה להיות קבועה או זמנית. הסוג הזמני יכול להיות בגלל גירויים בעיניים, הרכבת עדשות מגע יותר מדי זמן, או כתוצאה מנטילת תרופות מסוימות כגון תרופות לשפעת והצטננות הפועלות על ידי ייבוש נוזלים כדי למנוע למשל אף מטפטף ועלולות לייבש גם את הנוזלים בעיניים ולהוביל ליובש בעיניים. יובש זמני בעיניים ניתן לטיפול באמצעים ביתיים כגון מנוחה לעיניים, טיפות עיניים והתרחקות מהגירוי. עיניים יבשות כרוניות יכולות לנבוע ממצב שנקרא תסמונת העין היבשה. מצב זה יכול להיות בגלל איכות ירודה של הדמעות, או ייצור לא מספק של דמעות. סיבות נוספות לתסמונת הכרונית כוללות גיל, גורמי סביבה כגון רוח חזקה ועשן, דלקת בעין וניתוח. טיפולים בעין יבשה כרונית העשויים למנוע עיניים צורבות כוללים טיפול בעפעפיים כנגד דלקת, שתיה מרובה כדי להבטיח לחות בעין, שימוש בטיפות עיניים להגברת הדמעות ולקיחת תוספים לשיפור איכות הדמעות.

דלקת הלחמית (Conjunctivitis) הנקראת גם "עין ורודה"

זוהי דלקת או זיהום בלחמית המכסה את האזור הלבן של גלגל העין. כלי דם קטנים מודלקים הופכים לגלויים יותר, ומכאן הסימפטום של עיניים אדומות ומגורות למראה. מחלה זו נגרמת על ידי חיידקים או וירוסים, אך יכולה להיות קשורה גם לאלרגיות או, בתינוקות שזה עתה נולדו, צינור דמעות שנפתח באופן חלקי בלבד. דלקת הלחמית מדבקת מאוד ולכן במקרה של עין יבשה, מגרדת, צורבת או אדומה מלווה בהפרשה ודמיעה מוגברת שלא נעלמת תוך כמה שעות או יום, יש לפנות לרופא לקבלת אנטיביוטיקה כדי למנוע את הפצת המחלה וטיפול אחר להקלה בסימפטומים.

פינגקולה (Pinguecula) או פטריגיום (pterygium) הנקרא גם עין הגולש

אלה גידולים על הלחמית. פינגקולה נראית כמו בליטה צהובה או כתם בעין, בדרך כלל בצד האף. פטריגיום מתחיל בדרך כלל כפינגקולה, אך מתפשט על פני העין, לפעמים רחוק מספיק כדי לכסות חלק מהקרנית. מצבים אלו, הנגרמים ככל הנראה על ידי חשיפה רבה מדי לקרינת UV, ניתנים למניעה על ידי הקטנת החשיפה ל UV. בדרך כלל, המצב אינו דורש טיפול כל עוד אינו משפיע על הראייה, אך אם תסמינים כמו צריבה בעיניים הופכים להיות מאוד לא נוחים, מטפלים לרוב בעזרת טיפות עיניים סטרואידיות לשימון העין.

רוזציאה עינית (Ocular rosacea)

רוזציאה היא מחלת עור כרונית על הפנים הכרוכה בהגדלת כלי הדם בפנים כאשר התוצאה היא מראה סמוק של האף והלחיים. לעתים קרובות, המחלה מתפשטת לעיניים ומובילה לרוזציאה עינית, שהיא דלקת הגורמת לאדמומיות, גירוד וצריבה בעיניים, אולם תתכן התפתחות המחלה גם ללא רוזציאה של הפנים. תורשה, גורמים סביבתיים, קרדית הריסים, בלוטות עפעפיים חסומות וחיידקים תורמים כולם למצב זה. כאשר יש עין יבשה כרונית הקשורה לרוזציאה עינית, יכולה להיות השפעה על הקרנית, מה שעלול להחמיר את הראייה. מצב זה מטופל על ידי קומפרסים חמים, דמעות מלאכותיות או טיפות עיניים המכילות שומנים ואנטיביוטיקה, במשחה או כדורים.

דלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis)

זוהי מחלה אוטואימונית שבה מערכת החיסון תוקפת את הממברנות על המפרקים. במקרה כזה, מערכת החיסון מייבשת את הקרומים בגוף, וביניהם הלחמית של העין. התוצאה דומה לתסמונת העין היבשה שכן מעט מאוד נוזל זמין לעיניים כדי לשמן את תנועותיהן. תורגש תחושת צריבה שכן העיניים כואבות עקב החיכוך המוגבר.

בלפריטיס (Blepharitis)

זוהי מחלת עיניים כאשר האפעפיים מגורים, מודלקים או מודבקים בחיידקים ואפילו קרדית. כמו כן, המצב יכול להיגרם עקב בלוטת חלב חסומה בבסיס הריסים. במצב זה, העפעפיים נפוחים והעיניים יבשות ומגרדות, עם תחושת צריבה ובבסיס העיניים תהיה הפרשה שמנונית בצורת פתיתים שמנוניים. הפתרון למחלה זו קומפרסים חמים להסרת פתיתים ולהפחתת הדלקת, אנטיביוטיקה, טיפות עיניים מיוחדות להרגעה והיגיינת עיניים ועור נכונה.

לקוחות ממליצים

מן התקשורת

פרופ' יואב נחום – התפרצות דלקת העיניים בכינרת

ד"ר יעל שרון – מהי דלקת עפעפיים וכיצד מטפלים בה

ד"ר יעל שרון – מהי אובאיטיס (דלקת עיניים פנימית)

פרופ' יואב נחום – בדירוג DUNS100 של רופאי העיניים המובילים במדינה

דירוג הרופאים המצטיינים בישראל

פרופ' מייקל מימוני

דירוג הרופאים המצטיינים בישראל

פרופ' יואב נחום