...

עיניים צהובות – גורמים, תסמינים וטיפולים

עיניים צהובות יכולות לנבוע ממספר גורמים. כאשר לובן העיניים מאמצים גוון צהוב, זה נקרא איקטרוס (icterus) או צהבת, סימפטום נפוץ של מספר מצבים רפואיים, שחלקם עשויים להיות חמורים. עיניים צהובות הן בדרך כלל סימן לכך שהגוף לא מפרק באופן יעיל או מספק את הבילירובין, תוצר פסולת מפירוק תאי דם אדומים ישנים. זה יכול לנבוע מבעיות בכבד, בעיות בכיס המרה או בעיות בלבלב. הבנת הסיבות והכרת הטיפולים הזמינים חשובה בניהול יעיל של מצב זה.

עיניים צהובות


גורמים לעיניים צהובות

מחלת כבד

הסיבה השכיחה ביותר לעיניים צהובות היא מחלת כבד. הכבד אחראי על חילוף החומרים של בילירובין והכנתו לפירוק ופינוי. אם הכבד פגום או חולה, הוא לא יכול לבצע חילוף חומרים של חומר זה ביעילות, מה שמוביל להצטברות והצהבה של העור והעיניים. מחלות כבד המובילות לעיניים צהובות כוללות הפטיטיס, שחמת כבד וסרטן הכבד.

אבני מרה ומחלות כיס מרה

כיס המרה אוגר מרה, נוזל המיוצר על ידי הכבד לעיכול שומנים. אם כיס המרה חסום על ידי אבני מרה, מרה לא יכולה להשתחרר למעי, מה שעלול לגרום להצטברות בילירובין בזרם הדם, וכתוצאה מכך לעיניים צהובות.

אנמיה המוליטית

אנמיה המוליטית היא מצב שבו תאי דם אדומים נהרסים מהר יותר ממה שהגוף יכול לייצר אותם. זה מוביל לעודף של בילירובין, מה שגורם לעיניים צהובות.

הפרעות בלבלב

מצבים המשפיעים על הלבלב, כמו סרטן הלבלב או דלקת הלבלב, יכולים לחסום את צינור המרה, למנוע הפרשת בילירובין ולהוביל למצב של עיניים צהובות.

הפרעה גנטית

הפרעות גנטיות מסוימות יכולות להוביל גם לעיניים צהובות. מצבים כמו תסמונת גילברט, תסמונת קריגלר-נג'אר ותסמונת דובין-ג'ונסון יכולים להפריע ליכולת של הגוף לעבד בילירובין.


תסמינים הקשורים לעיניים צהובות

עיניים צהובות מלוות לעתים קרובות בתסמינים אחרים, כולל:

– עור צהוב (צהבת)

– כאבי בטן

– שתן כהה

– גרד

– עייפות

– ירידה במשקל

תסמינים אלה עשויים לעזור לקבוע את הגורם הבסיסי לעיניים צהובות.


אבחון עיניים צהובות

אבחון בדרך כלל כולל סדרה של בדיקות. הרופא שלכם ייקח תחילה היסטוריה רפואית ויבצע בדיקה גופנית. בדיקות דם, כולל בדיקות תפקודי כבד וספירת דם מלאה, עשויות להתבצע כדי להעריך את רמות הבילירובין ואת מצב של הכבד. בדיקות אחרות כגון אולטרסאונד, סריקת CT או MRI עשויות לשמש כדי לקבל תמונת מצב של הכבד, כיס המרה והלבלב. במקרים מסוימים, ייתכן שיהיה צורך בביופסיית כבד.


עיניים צהובות סוגי טיפולים

הטיפול בעיניים צהובות תלוי מאוד בגורם הבסיסי.

טיפול במחלת כבד

עבור הפטיטיס, ניתן להשתמש בתרופות אנטי-ויראליות. במקרה של שחמת, שינויים באורח החיים כגון הימנעות מאלכוהול, שמירה על משקל תקין והימנעות מתרופות מסוימות יכולים להיות יעילים. במקרים חמורים, ייתכן שיהיה צורך בהשתלת כבד.

טיפול באבני מרה ומחלות כיס מרה

ניתן לטפל באבני מרה באמצעות תרופות שיכולות להמיס את האבנים לאורך זמן, או שתהיה צורך בהסרה כירורגית של כיס המרה (כריית כיס המרה).

טיפול באנמיה המוליטית

הטיפולים באנמיה המוליטית נעים מניהול תסמינים והימנעות מטריגרים ועד עירויי דם, תרופות מדכאות חיסון ובמקרים חמורים כריתת טחול (הסרה כירורגית של הטחול).

טיפול במחלות לבלב

טיפולים במצבי לבלב כוללים תרופות, ניתוח להסרת גידול או ניקוי דרכי המרה, ושינויים באורח החיים כגון שינוי תזונה והפסקת אלכוהול.

טיפול בהפרעה גנטית

במקרה של תסמונת גילברט, לרוב אין צורך בטיפול מכיוון שהמצב שפיר. עבור תסמונות קריגלר-נג'אר ודובין-ג'ונסון, הטיפולים עשויים לכלול פוטותרפיה, תרופות, או במקרים חמורים, השתלת כבד.


מניעת עיניים צהובות וטיפול ביתי

למרות שלא ניתן למנוע את כל הגורמים לעיניים צהובות, אתם יכולים לנקוט בצעדים להפחתת הסיכון למחלת כבד על ידי:

– הגבלת צריכת אלכוהול

– הימנעות מהתנהגויות מסוכנות כגון שיתוף מחטים או קיום יחסי מין לא מוגנים

– חיסון נגד הפטיטיס A ו-B

– אכילת תזונה מאוזנת

– פעילות גופנית סדירה לשמירה על משקל תקין

טיפול ביתי בעיניים צהובות כרוך בדרך כלל בניהול תסמינים, במיוחד גירוד. משחות ואנטיהיסטמינים ללא מרשם או מרשם עשויים לספק הקלה. זכרו, עיניים צהובות הן לעתים קרובות סימן למצב בסיסי חמור יותר, ולכן חשוב לפנות לטיפול רפואי אם אתם מבחינים בסימפטום זה.


סיכום

עיניים צהובות הן סימפטום למספר בעיות אפשריות, הקשורות בעיקר לכבד, כיס המרה או הלבלב. חשוב להבין שעיניים צהובות הן אות מהגוף שלכם שמשהו אינו מתפקד כראוי. הסיבות הבסיסיות משתנות מאוד, ולכן, הטיפולים גם כן. זה תמיד הכרחי להתייעץ עם רופא בנושא.

מאמרים אחרונים

מרכז מומחים לאבחון וטיפול מתקדם בתסמונת העין היבשה ומחלות פני שטח העין

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות התקשרו עכשיו

או השאירו פרטים:

תוכן עניינים

לקוחות ממליצים

מן התקשורת

פרופ' יואב נחום – התפרצות דלקת העיניים בכינרת

ד"ר יעל שרון – מהי דלקת עפעפיים וכיצד מטפלים בה

ד"ר יעל שרון – מהי אובאיטיס (דלקת עיניים פנימית)

פרופ' יואב נחום – בדירוג DUNS100 של רופאי העיניים המובילים במדינה

דירוג הרופאים המצטיינים בישראל

פרופ' מייקל מימוני

דירוג הרופאים המצטיינים בישראל

פרופ' יואב נחום

מוזמנים לבקר בחנות שלנו

בה ישנם מוצרים שיעזרו לכם עם מחלת העין היבשה

למידע נוסף ותיאום פגישת ייעוץ התקשרו:

או השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם