...

עיניים מגרדות – גורמים וטיפולים

עיניים מגרדות הן בעיה נפוצה שיכולה להציק ולהסיח את הדעת, הבנת הסיבות הבסיסיות והטיפולים הפוטנציאליים יכולה לעזור להקל על אי הנוחות. מאמר זה מציג את הגורמים הנפוצים ביותר לגירוד בעיניים ומציע כמה טיפולים יעילים שיעזרו לך למצוא הקלה.


גורמים לעיניים מגרדות

1. אלרגיות

תגובות אלרגיות הן אחד הגורמים השכיחים ביותר לגירוד בעיניים. כאשר מערכת החיסון שלך מגיבה יתר על המידה לאלרגן, כגון אבקה, קרדית אבק או קשקשים של חיות מחמד, זה יכול להוביל לדלקת ולגירוד בעיניים. אלרגיות עונתיות שכיחות במיוחד, כאשר אנשים רבים חווים תסמינים במהלך חודשי האביב והסתיו עקב אבקה מעצים, עשבים ועשבים שוטים.

2. תסמונת העין היבשה

תסמונת העין היבשה מתרחשת כאשר העיניים שלך אינן מייצרות מספיק דמעות אפקטיביות. זה יכול להוביל לגירוד, כמו גם לצריבה, לצריבה ולתחושת גוף זר בעיניים. מספר גורמים יכולים לתרום לתסמונת העין היבשה, כולל הזדקנות, תרופות ומצבים רפואיים מסוימים.

3. דלקת הלחמית

דלקת הלחמית היא דלקת של הלחמית, הקרום הדק המכסה את החלק הלבן של העין ואת החלק הפנימי של העפעפיים. דלקת זו יכול להיגרם על ידי נגיפים, חיידקים, אלרגנים או חומרים מגרים, ולעתים קרובות גורם לאדמומיות, הפרשות וגירודים.

4. בלפריטיס

בלפריטיס היא דלקת בשולי העפעפיים, הנגרמת לרוב על ידי זיהום חיידקי, מצבי עור או בלוטת שומן לא תקינה. התסמינים כוללים עפעפיים אדומים, נפוחים ומגרדים, כמו גם עור מתקלף סביב העיניים וקרום על הריסים.

5. גירוי עדשות מגע

הרכבת עדשות מגע עלולה לפעמים לגרום לגירוד בעיניים, במיוחד אם אינך מנקה ומטפל בעדשות שלך כראוי, מרכיב אותן זמן רב מדי או אם יש לך זוג לא מתאים. במקרים מסוימים, מרכיבי עדשות מגע עלולים גם לפתח תגובה אלרגית לעדשות שלהם או לתמיסות המשמשות לניקיון.

6. גורמים סביבתיים

חשיפה לגורמים סביבתיים מסוימים, כגון עשן, זיהום אוויר, עלולה לגרום לגירוי בעיניים ולגירוד. בנוסף, בילוי ממושך בסביבות ממוזגות או מחוממות עלול לייבש את העיניים ולגרום להן להיות מועדות יותר לגרד.


עיניים מגרדות – טיפולים

1. טיפות עיניים ללא מרשם רופא

דמעות מלאכותיות וטיפות עיניים משחות יכולות לעזור להרגיע עיניים מגרדות על ידי מתן לחות והקלה על יובש.

2. קומפרסים קרים (עיסוי עפעף קר)

קומפרסים קרים יכולים לעזור להפחית גירוד ודלקת. יש להשרות מטלית נקייה במים קרים, לסחוט את עודפי המים ולהניח אותה על העיניים העצומות למשך כ-10 דקות. ניתן לעשות זאת מספר פעמים ביום לפי הצורך.

3. הימנע מאלרגנים

אם אתה חושד שאלרגיות גורמות לגירוד בעיניים שלך, נסה לזהות ולהימנע מאלרגנים ספציפיים המעוררים את הסימפטומים שלך. זה עשוי לכלול שהייה בבית בימים עם כמות האבקנים גבוהה, שימוש במסנני אוויר בבית, ושטיפת ידיים ופנים לאחר מגע עם חיות מחמד.

4. קח תרופות לאלרגיה

אנטיהיסטמינים דרך הפה, כגון cetirizine, loratadine או fexofenadine, יכולים לעזור להקל על עיניים מגרדות הקשורות לאלרגיה על ידי חסימת ההשפעות של היסטמין, כימיקל שמשתחרר על ידי המערכת החיסונית שלך במהלך תגובה אלרגית. שוחח עם הרופא או הרוקח על איזו תרופה עשויה להיות הטובה ביותר עבורך.

5. טיפולי מרשם

אם טיפולים ללא מרשם אינם יעילים, ייתכן שתזדקק לתרופות מרשם. עבור אלרגיות חמורות, הרופא שלך עשוי לרשום טיפות עיניים המכילות סטרואידים. אם יש לך דלקת הלחמית או בלפריטיס, ייתכן שתצטרך טיפות עיניים או משחות אנטיביוטיות. עבור תסמונת עין יבשה חמורה, ייתכן שיהיה צורך בטיפות עיניים מרשם שעוזרות לעיניים שלך לייצר יותר דמעות.

6. טיפול נכון בעדשות מגע

אם העיניים המגרדות שלך קשורות לשימוש בעדשות מגע, ודא שאתה מנקה ומאחסן את העדשות שלך בצורה נכונה. שקול לעבור לעדשות חד פעמיות יומיות כדי למנוע הצטברות פוטנציאלית של אלרגנים וחומרים מגרים. אם אתה אלרגי לתמיסת עדשות המגע שלך, נסה מותג אחר, או דבר עם האופטומטריסט שלך על אפשרויות אחרות.

7. הגבל את זמן המסך

שימוש ממושך במחשב, בטאבלט או בסמארטפון עלול להוביל ללחץ עיניים ויובש, ולהחמיר גירוד. תרגל את כלל 20-20-20: כל 20 דקות, הבט מהמסך שלך למשהו במרחק של 20 רגל במשך 20 שניות. זה יכול לעזור להפחית את עומס העיניים ולשמור על נוחות העיניים.


סיכום

עיניים מגרדות יכולות להיות מקור לאי נוחות רבה, אך הבנת הסיבות הפוטנציאליות והטיפולים הזמינים יכולה לעזור לך למצוא הקלה. בעוד שחלק מהמקרים ניתנים לניהול באמצעות תרופות ביתיות פשוטות וטיפולים ללא מרשם, אחרים עשויים לדרוש טיפול רפואי מקצועי. אם העיניים המגרדות שלך נמשכות, מחמירות או מלווים בתסמינים נוגעים אחרים כגון שינויים בראייה או כאבים עזים, פנה מיד לייעוץ רפואי. עיניך יקרות; טיפול טוב בהם יבטיח שהם ימשיכו לשרת אותך לאורך כל חייך.

המאמר כתוב בגוף זכר אך מכוון לנשים וגברים כאחד.

כותב המאמר: ד״ר אסף פרימן.
אתר: https://friehmann.com

מאמרים אחרונים

מרכז מומחים לאבחון וטיפול מתקדם בתסמונת העין היבשה ומחלות פני שטח העין

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות התקשרו עכשיו

או השאירו פרטים:

תוכן עניינים

לקוחות ממליצים

מן התקשורת

פרופ' יואב נחום – התפרצות דלקת העיניים בכינרת

ד"ר יעל שרון – מהי דלקת עפעפיים וכיצד מטפלים בה

ד"ר יעל שרון – מהי אובאיטיס (דלקת עיניים פנימית)

פרופ' יואב נחום – בדירוג DUNS100 של רופאי העיניים המובילים במדינה

דירוג הרופאים המצטיינים בישראל

פרופ' מייקל מימוני

דירוג הרופאים המצטיינים בישראל

פרופ' יואב נחום

מוזמנים לבקר בחנות שלנו

בה ישנם מוצרים שיעזרו לכם עם מחלת העין היבשה

למידע נוסף ותיאום פגישת ייעוץ התקשרו:

או השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם