...

נפיחות מעל העין – סיבות וטיפולים

נפיחות מעל העין, היא מצב שכיח שיכול להיגרם ממגוון גורמים, החל מפציעות קלות ועד למצבים רפואיים חמורים. העין האנושית היא איבר עדין ורגיש, מוקף ברקמות רכות הרגישות לדלקות, זיהומים, פציעות ובעיות אחרות שעלולות לגרום לנפיחות ניכרת. למרות שבדרך כלל מדובר בבעיה מקומית, סוג זה של נפיחות יכולה לפעמים להוות אינדיקטור לבעיות סיסטמיות נרחבות יותר. על מנת לטפל נכון בנפיחות מעל העין, חשוב להבין את הסיבות הפוטנציאליות ואת אפשרויות הטיפול היעילות ביותר הקיימות.

נפיחות מעל העין


נפיחות מעל העין – סיבות פוטנציאליות

1. אלרגיות: אלרגיות הן אחד הגורמים הנפוצים ביותר לנפיחות בעיניים. אלרגנים שונים כמו אבק, אבקה או קשקשים של חיות מחמד עלולים לגרום לתגובה אלרגית, המובילה לדלקת ונפיחות ברקמות סביב העין.

טיפול: אנטיהיסטמינים יכולים לסייע בהפחתת נפיחות ותגובות אלרגיות אחרות. הימנעות מחשיפה לאלרגנים היא גם חיונית, אז זהו את הטריגרים שלכם ונסו לשמור על הסביבה נקייה מאלרגנים.

2. נשיכות או עקיצות של חרקים: עקיצות או עקיצות ליד העין עלולות לגרום לנפיחות משמעותית.

טיפול: קרמים מקומיים המכילים קורטיקוסטרואידים יכולים לסייע בהפחתת דלקת ונפיחות. קומפרסים קרים יכולים גם לספק הקלה.

3. זיהומים: גם זיהומים חיידקיים וגם ויראליים עלולים לגרום לנפיחות מעל העין. זה כולל מצבים כמו דלקת הלחמית (עין אדומה), צלוליטיס וגם שעורה בעין.

טיפול: הטיפול תלוי בזיהום הספציפי. זיהומים חיידקיים דורשים לעתים קרובות אנטיביוטיקה, בעוד שזיהומים ויראליים עשויים להשתפר מעצמם עם טיפול תומך, כגון קומפרסים חמים.

4. פציעה או טראומה: פציעה בעין או ברקמה הסובבת יכולה לגרום לנפיחות ניכרת. זה כולל פציעות מטראומה פיזית, כוויות כימיות או גופים זרים הנכנסים לעין.

טיפול: הטיפול הספציפי יהיה תלוי באופי והיקף הפציעה. ניתן לטפל בפציעות קלות באמצעות מנוחה, קרח ותרופות כאב ללא מרשם. פציעות חמורות יותר עשויות לדרוש טיפול רפואי והתערבות כירורגית אפשרית.

5. מחלת עיניים בבלוטת התריס: ידועה גם בשם Graves זהו מצב אוטואימוני שבו המערכת החיסונית של הגוף תוקפת את הרקמות מסביב לעיניים, מה שמוביל לדלקת ונפיחות.

טיפול: טיפול במחלת עיניים בבלוטת התריס כולל בדרך כלל ניהול המצב הבסיסי של בלוטת התריס, הכולל לרוב טיפול תרופתי, ובמקרים מסוימים, ניתוח או הקרנות.

6. בלפריטיס: זוהי דלקת בעפעף, המובילה לעפעפיים אדומים ונפוחים ולקשקשים בשורש הריסים.

טיפול: היגיינת עפעפיים טובה, כולל קומפרסים חמים וקרצוף עפעפיים, היא הקו הראשון של הטיפול. במקרים מסוימים, ייתכן שתידרש אנטיביוטיקה או טיפות עיניים סטרואידיות או טיפולים מתקדמים כגון סחיטת בלוטות או טיפול Intense Pulsed Light.

7. שעורה בעין: זהו גוש קטן, בדרך כלל ללא כאבים, או נפיחות המופיעים על העפעף. שעורה בעין נגרמת על ידי חסימה של בלוטת שמן בעפעף.

טיפול: רוב הפעמים שעורה בעין נפתרת מעצמה תוך מספר חודשים. קומפרסים חמים יכולים לעזור להאיץ את תהליך הריפוי. במקרים מתמשכים, ייתכן שיהיה צורך במשחות עיניים, הזרקת סטרואידים או הסרה כירורגית.

8. סינוסיטיס: דלקת או זיהום בסינוסים עלולים לגרום לנפיחות סביב העיניים, שכן הסינוסים ממוקמים קרוב לעיניים.

טיפול: טיפול בסינוסיטיס כולל נוגדי גודש באף, אנטיביוטיקה לסינוסיטיס חיידקית וקורטיקוסטרואידים להפחתת דלקת.


סיכום אודות נפיחות מעל העין

נפיחות מעל העין יכולה להיות מדאיגה, אבל לרוב זה סימפטום של מצב לא מדאיג שניתן לטפל בו בקלות. עם זאת, במקרים מסוימים, זה עשוי להצביע על בעיה בסיסית חמורה יותר. חשוב לפנות לייעוץ רפואי אם הנפיחות נמשכת, חמורה, מלווה בכאב, שינויים בראייה או אם היא תוצאה של פציעה. בעוד שחלק מהמצבים הללו ניתנים לטיפול שמרני, אחרים דורשים התערבות רפואית פולשנית יותר כדי למנוע סיבוכים ולהבטיח עיניים בריאות ומתפקדות.

מאמרים אחרונים

מרכז מומחים לאבחון וטיפול מתקדם בתסמונת העין היבשה ומחלות פני שטח העין

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות התקשרו עכשיו

או השאירו פרטים:

תוכן עניינים

לקוחות ממליצים

מן התקשורת

פרופ' יואב נחום – התפרצות דלקת העיניים בכינרת

ד"ר יעל שרון – מהי דלקת עפעפיים וכיצד מטפלים בה

ד"ר יעל שרון – מהי אובאיטיס (דלקת עיניים פנימית)

פרופ' יואב נחום – בדירוג DUNS100 של רופאי העיניים המובילים במדינה

דירוג הרופאים המצטיינים בישראל

פרופ' מייקל מימוני

דירוג הרופאים המצטיינים בישראל

פרופ' יואב נחום

מוזמנים לבקר בחנות שלנו

בה ישנם מוצרים שיעזרו לכם עם מחלת העין היבשה

למידע נוסף ותיאום פגישת ייעוץ התקשרו:

או השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם