...

מהי דלקת עפעפיים כרונית ואיך היא באה לידי ביטוי?

בלפריטיס הינה דלקת עפעפיים כרונית הנגרמת ע"י חסימה של בלוטות השומן הנמצאות על שפת העפעפיים העליונים והתחתונים. בלוטות אלה אחראיות לייצור השכבה השומנית החיצונית של דוק הדמעות, שתפקידה לסכך בין העפעף לפני שטח העין ולעכב את אידוי הדמעות (ובכך לשמור על לחות העין). כאשר בלוטות השומן בעפעפיים מייצרות באופן לא תקין את השכבה השומנית של הדמעות עקב הדלקת, מופיעים תסמינים של עין יבשה. הדלקת גורמת לנפיחות של העפעפיים, הפרשות ועיניים דביקות, גרד, גירוי ואודם עיני, תחושת צריבה, אי נוחות ויובש וכן טשטוש ראייה. התסמינים לרוב משמעותיים יותר בבוקר. בלפריטיס בדרך כלל מערבת את שתי העיניים ואינה מדבקת.

דלקת עפעפיים כרונית
דלקת עפעפיים כרונית


מהן הסיבות לדלקת עפעפיים כרונית?

הדלקת נובעת מסיבה שאינה ידועה, אך ישנם מספר גורמים שמקושרים אליה: בעיה בפעילות של בלוטות השומן של העפעף, אלרגיות, טפילים וחיידקים שמצטברים סביב הריסים והבלוטות הסמוכות. הסיבות השונות כוללות חיידקים שקיימים באופן טבעי על העפעפיים שעלולים במקרים מסויימים ליצור תגובה דלקתית כנגדם, מחלות עור שונות כמו סבוריאה דרמטיטיס או רוזצאה, טפילים כמו דמודקס (קרדית הריסים), קשקשת בקרקפת ובאזור הפנים, ותפקוד לקוי של בלוטות השומן עם התקדמות הגיל.


עד כמה היא שכיחה ומי בדרך כלל סובל מזה?

היא אחת ההפרעות השכיחות ביותר בהן נתקלים ברפואת עיניים. ההערכה היא שמומחים לטיפול בעיניים מזהים בלפריטיס אצל כ-50% מהמטופלים. למרות שכיחותה, זוהי מחלה שלעתים קרובות מתעלמים ממנה ומאבחנים באופן שגוי. ההסבר לכך שמאבחנים את המחלה באופן שגוי או מפספסים אותה נובעת ממספר גורמים אך בחלקו נובע מכך שתסמיני המטופל יכולים להיות מעורפלים ומגוונים. היא משפיעה על מבוגרים וילדים משני המינים, אך נפוצה יותר בגיל המבוגר. בנוסף מי שסובל מקשקשת באזור הקרקפת והפנים, רוזצאה (מחלת עור), עור שומני ואלרגיות הם בסיכון יתר לפתח בלפריטיס.


כיצד ניתן לטפל בדלקת עפעפיים כרונית?

יש להבין שמדובר במצב כרוני ולכן הטיפול הוא טיפול לטווח ארוך. בנוסף אין טיפול מרפא עבור הדלקת אך ניתן להרגיע את התסמינים ולשפר את המצב. ישנן כמה זרועות לטיפול:

  1. הימנעות מאיפור העיניים על מנת להפחית את הגירוי, לפחות עד שהבלפריטיס יהיה בשיפור.
  2. הנחת קומפרסים חמים – ניתן להשתמש בפד גזה או מגבת נקייה ולהרטיבה במים חמימים ומניחים בעדינות על העפעפיים למשך 10 דקות של חימום, לפחות פעמיים ביום. המטרה היא שהשומן שבבלוטות יתרכך ויהיה קל יותר לפנותן.
  3. ניקיון העפעפיים –שימוש במגבונים ייעודיים לניקוי העפעפיים. הניקוי יתבצע בבוקר ובערב ויאפשר סילוק הפרשות , קשקשת ומזהמים.
  4. מריחת משחה המכילה אנטיביוטיקה וסטרואידים במרשם על גבי העפעף. כדאי להשתמש במשחה לפני השינה מכיוון שמטשטשת זמנית את הראייה ויכולה לגרום לאי נוחות. סטרואידים מפחיתים את התגובה הדלקתית אשר הגוף יוצר אך חשוב לזכור שסטרואידים עלולים לגרום לתופעות לוואי כמו עלייה בלחץ התוך עיני וקטרקט ולכן חשוב להשתמש בהם במינון הנכון, באינדיקציה מתאימה ורק בהוראת הרופא המטפל. ניתן לתת גם אנטיביוטיקה דרך הפה הנקראת דוקסילין אשר יש לה אפקט אנטי-דלקתי.
  5. טיפות תחליפי דמעות ללא חומר משמר יכולות לסייע להתמודד עם תחושת היובש בעיניים ובכך לשפר את טשטוש הראייה עליו מדווחים המטופלים ואת אי הנוחות. הטיפות נקנות ללא מרשם והשימוש בהן נעשה לפי הצורך.

יש צורך בהתמדה בטיפול על מנת למנוע מהדלקת לחזור.

במידה והתמדה בטיפול במשך כמה שבועות לא עוזרת ישנם טיפולים מתקדמים יותר הנמצאים היום:

6. ניקוי עמוק של שפת העפעף ע"י מיקרואקספוליאציה: מכשיר הנקרא בלפקס. הטיפול נעשה במסגרת מרפאה. המכשיר מכיל בקצה שלו ספוגית קטנה חד פעמית, אשר באמצעות תנועות סיבוביות מסירה קרטין ופלאק חיידקי שנוצר בפתח בלוטות החלב, קשקשים ומזיקים אחרים. הטיפול אינו כואב ואורך מספר דקות לכל עין

IPL – Intense Pulsed Light .7 בטיפול זה מוקרנת סביבת בלוטות החלב שעל גבול העפעף התחתון בהבזקי אור חזקים. הטיפול משפר את איכות השומן המופרש מן הבלוטות, מפחית את הדלקת הכרונית הקיימת במטופלים עם בלפריטיס, ומפחית את תסמיני המחלה לתקופה של כחצי שנה.

8. סחיטת בלוטות השומן באופן מכני ע"י פינצטה מיוחדת. סחיטה ידנית של בלוטות השומן על שפת העפעפיים העליונים והתחתונים במרפאה.


כותבת המאמר: ד"ר יעל שרון, רופאה בכירה במרכז הרפואי ע"ש רבין, עם התמחות על בנושא אובאיטיס ומחלות פני שטח דלקתיות, מרצה בחוג לרפואת עיניים באוניברסיטת תל אביב, עובדת במרכז לעין יבשה בהרצליה פיתוח.

מאמרים אחרונים

מרכז מומחים לאבחון וטיפול מתקדם בתסמונת העין היבשה ומחלות פני שטח העין

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות התקשרו עכשיו

או השאירו פרטים:

תוכן עניינים

לקוחות ממליצים

מן התקשורת

פרופ' יואב נחום – התפרצות דלקת העיניים בכינרת

ד"ר יעל שרון – מהי דלקת עפעפיים וכיצד מטפלים בה

ד"ר יעל שרון – מהי אובאיטיס (דלקת עיניים פנימית)

פרופ' יואב נחום – בדירוג DUNS100 של רופאי העיניים המובילים במדינה

דירוג הרופאים המצטיינים בישראל

פרופ' מייקל מימוני

דירוג הרופאים המצטיינים בישראל

פרופ' יואב נחום

מוזמנים לבקר בחנות שלנו

בה ישנם מוצרים שיעזרו לכם עם מחלת העין היבשה

למידע נוסף ותיאום פגישת ייעוץ התקשרו:

או השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם