...

לא רואה טוב אחרי ניתוח קטרקט – סיבות אפשריות

ניתוח קטרקט הוא אחד הניתוחים הנפוצים ביותר בעולם ומאופיין בדרך כלל באחוזי הצלחה גבוהים ובראייה משופרת לאחר הניתוח אך ייתכן מצב שמטופל אומר שהוא לא רואה טוב אחרי ניתוח קטרקט. אחוז קטן מהמטופלים עלולים לדווח על תוצאה לא אופטימלית בעקבות ההליך, תוך שהם חווים בעיות כמו ראייה מטושטשת או מעוותת. מאמר זה נועד לחקור כמה מהסיבות מאחורי תופעה זו וטיפולים אפשריים.

לא רואה טוב אחרי ניתוח קטרקט

1. שארית שגיאה רפרקטיבית – צורך במשקפיים לאחר הניתוח

שגיאות רפרקטיביות, כגון קוצר ראייה, רוחק ראייה או אסטיגמציה, מתייחסות לחוסר היכולת של העין למקד נכון את האור ברשתית, מה שמוביל לראייה מטושטשת. כאשר העדשה התוך עינית המלאכותית המושתלת במהלך ניתוח קטרקט אינה מתיישרת בצורה מושלמת עם הדרישות האופטיות של המטופל, שארית שגיאה רפרקטיבית זו עלולה להתרחש. בעיה זו מטופלת בדרך כלל על ידי הרכבת משקפי ראייה מתקנות או עדשות מגע לאחר הניתוח. במקרים מסוימים, ניתוח רפרקציה בלייזר, כמו לאסיק או פי אר קיי עשוי ניתנים לביצוע כדי לשפר את הראייה.

2. קטרקט משני – אטימות הקפסולה האחורית (PCO)

אטימות הקפסולה האחורית, הידועה גם בשם "קטרקט משני", היא סיבה שכיחה לירידה בראייה לאחר ניתוח קטרקט. למרות שהעדשה הטבעית מוסרת במהלך הניתוח, הקפסולה הדקה והשקופה או ה"שקית" שהחזיקה את העדשה נותרת שלמה כדי להחזיק את העדשה. עם הזמן, קפסולה זו עלולה להיות עכורה עקב הגירה והתפשטות של תאי אפיתל העדשה, מה שמוביל לקטרקט משני. ניתן לטפל במצב זה ביעילות באמצעות הליך לייזר מהיר וללא כאבים הידוע בשם YAG laser capsulotomy (יאג לייזר קפסולוטומיה) אשר יוצר פתח בקפסולה העכורה כדי להחזיר את הראייה הצלולה.

3. בצקת מקולרית ציסטואידית (CME)

בצקת מקולרית ציסטואידית מתייחסת לעיבוי של המקולה, החלק המרכזי של הרשתית האחראי על ראייה באיכות גבוהה ומרכזית. מצב זה יכול להתפתח כתגובה דלקתית לניתוח עיניים, ולגרום לראייה מטושטשת. הטיפול כולל בדרך כלל תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות (NSAIDs) או קורטיקוסטרואידים להפחתת הדלקת. במקרים מתמשכים, עשויות להידרש שיטות טיפול אחרות כגון הזרקות, טיפול בלייזר או ויטרקטומיה (כריתת זגוגית).

4. היפרדות רשתית

למרות שמדובר בסיבוך נדיר, היפרדות רשתית היא מצב חמור שיכול להתרחש לאחר ניתוח קטרקט, המוביל לאובדן פתאומי או הדרגתי של הראייה ההיקפית או המרכזית. זה מתרחש כאשר הרשתית מתנתקת ממקומה הרגיל בחלק האחורי של העין. התסמינים כוללים לעתים קרובות הופעה פתאומית של פלוטרס (floaters), הבזקי אור או צל מעל שדה הראייה. זהו מצב חירום רפואי הדורש התערבות כירורגית מהירה, עם מספר הליכים זמינים כגון רטינופקסיה פנאומטית, חיגור סקלרלי, או ויטרקטומיה.

5. אנדופטלמיטיס לאחר ניתוח

זיהום חמור של פנים העין עלולה להתרחש כתוצאה מזיהום חיידקי או פטרייתי בעקבות ניתוח קטרקט. התסמינים יכולים לכלול כאב עיניים חמור, אדמומיות, רגישות לאור וירידה בראייה. אמנם נדיר, אבל זה סיבוך רציני הדורש טיפול מיידי כדי למנוע אובדן ראייה פוטנציאלי. הטיפול כולל לעתים קרובות הזרקת אנטיביוטיקה וגם סיסטמית, ובמקרים מסוימים, ייתכן שיהיה צורך בויטרקטומיה.

6. מצבי עיניים קיימים

מצב קיים כמו ניוון מקולרי הקשור לגיל, גלאוקומה או רטינופתיה סוכרתית יכול לתרום לתוצאות ראייה פחות מאופטימליות לאחר ניתוח קטרקט. מצבים אלו, המשפיעים על מבנים שונים של העין, עשויים להגביל את השיפור שניתוח קטרקט יכול לספק. ניהול נכון של תנאים אלה הוא חיוני כדי לשפר את הראייה.

7. עיניים יבשות

מטופלים רבים חווים עיניים יבשות לאחר ניתוח קטרקט, שעלול לגרום לטשטוש ראייה ואי נוחות. זה בדרך כלל זמני וניתן לטפל בו באמצעות דמעות מלאכותיות וטיפולים לשיפור ייצור הדמעות. במקרים חמורים יותר, ניתן להשתמש בטיפולים כגון פלאגים פונקטליים, החוסמים את ניקוז הדמעות, כדי לשמור על לחות העיניים. טיפולי Intense Pulsed Light הוכחו כיעילים לטיפול עבור יובש בעיניים לאחר ניתוח קטרקט.

לסיכום, בעוד שלניתוח קטרקט יש אחוזי הצלחה גבוהים, לעיתים עלולים להופיע סיבוכים, המובילים לפגיעה בראייה לאחר הניתוח. הבנת הבעיות הפוטנציאליות הללו והטיפולים בהן חשובה להבטחת בריאות עיניים ואיכות ראייה מיטבית. אם אתם חווים בעיות מתמשכות בראייה לאחר ניתוח קטרקט, חיוני להתייעץ עם רופא העיניים באופן מיידי להערכה מקיפה וטיפול מתאים.

מאמרים אחרונים

מרכז מומחים לאבחון וטיפול מתקדם בתסמונת העין היבשה ומחלות פני שטח העין

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות התקשרו עכשיו

או השאירו פרטים:

תוכן עניינים

לקוחות ממליצים

מן התקשורת

פרופ' יואב נחום – התפרצות דלקת העיניים בכינרת

ד"ר יעל שרון – מהי דלקת עפעפיים וכיצד מטפלים בה

ד"ר יעל שרון – מהי אובאיטיס (דלקת עיניים פנימית)

פרופ' יואב נחום – בדירוג DUNS100 של רופאי העיניים המובילים במדינה

דירוג הרופאים המצטיינים בישראל

פרופ' מייקל מימוני

דירוג הרופאים המצטיינים בישראל

פרופ' יואב נחום

מוזמנים לבקר בחנות שלנו

בה ישנם מוצרים שיעזרו לכם עם מחלת העין היבשה

למידע נוסף ותיאום פגישת ייעוץ התקשרו:

או השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם