...

יובש בעיניים

יובש בעיניים, הידוע בשם keratoconjunctivitis sicca, הוא מצב נפוץ המשפיע על מיליונים ברחבי העולם. זו יותר מסתם תחושת יובש חולפת; מחלה זו מייצגת הפרעה כרונית ולעתים מתקדמת של פס הדמעות. למעשה, תסמונת עין יבשה מתרחשת כאשר העיניים אינן מייצרות מספיק דמעות, או שהדמעות מתאדות מהר מדי, ומשאירות את העיניים משומנות בצורה לא מספקת. מאמר זה יעמיק בהבנת המורכבות של יובש בעיניים, הסיבות שלה, הפתרונות הפוטנציאליים והשפעתה הרחבה יותר על בריאות העין הכללית.

בעוד שרבים עשויים לתאר יובש בעיניים כמטרד בלבד, השפעותיה יכולות לנוע בין גירוי קל לאי נוחות חמורה ואפילו ליקויי ראייה. העיניים, כמו כל איבר אחר, דורשות איזון עדין כדי לתפקד בצורה מיטבית. בדיוק כפי שהגוף שלנו זקוק ללחות כדי לבצע במיטבו, העיניים שלנו מסתמכות על שכבה עקבית של לחות כדי לראות בבירור ולהישאר בריאות.

יובש בעיניים


אנטומיה ופיזיולוגיה של יובש בעיניים

כדי להבין לעומק יובש בעיניים, חיוני להבין את האנטומיה והפיזיולוגיה הבסיסית של העין, במיוחד בנוגע לייצור ופיזור דמעות.

שכבות של פס הדמעות: פס הדמעות הוא נוזל מורכב תלת-שכבתי המצפה את פני העיניים שלנו:

 1. שכבת ליפידים: השכבה החיצונית ביותר, המורכבת בעיקר משמנים, מונעת אידוי דמעות ומבטיחה משטח עיני חלק.
 2. שכבה מימית: השכבה האמצעית והעבה ביותר, העשויה ברובה ממים, מזינה את הקרנית והלחמית בחומרי הזנה חיוניים.
 3. שכבת מוצין: השכבה הפנימית ביותר, הקושרת מים מהשכבה המימית כדי להבטיח שהעין תישאר רטובה.

תפקיד הדמעות בשמירה על בריאות העין: דמעות אינן קשורות רק לרגש. הם ממלאים תפקיד חיוני בשמירה על ראייה חדה על ידי הבטחת משטח שבירה חלק לקרנית. הדמעות מכילות גם אנזימים המנטרלים מיקרואורגניזמים מזיקים פוטנציאליים שעלולים להתגורר על פני העין, ובכך פועלים כמחסום מגן מפני זיהומים.

מנגנון ייצור וניקוז דמעות: בלוטות הדמעות, הממוקמות מעל כל עין, מייצרות דמעות. בעודנו ממצמצים, הדמעות הללו מתפשטות על פני עינינו. עודפי דמעות מתנקזים דרך צינורות הדמעות (פונקטה), המעבירים את הנוזל אל האף. זו הסיבה שאנו חווים לעיתים קרובות נזלת בעת בכי!

הדמעות הן חלק חיוני ממערכת העינית שלנו, מה שמבטיח שהעיניים שלנו נשארות לחות, מוזנות ומוגנות מאיומים חיצוניים. חוסר איזון בייצור או ניקוז של דמעות, או אפילו שינויים בהרכבם, עלולים להוביל למצבים כמו יובש בעיניים, המדגישים את החשיבות של הבנת המערכת העדינה הזו.


הבנת יובש בעיניים

עיניים יבשות עשויות להיראות כמו מחלה פשוטה בהתחשב בשמה, אך המצב הוא מורכב ויכול להתבטא בדרכים שונות. זה מתרחש כאשר העיניים אינן מייצרות מספיק דמעות או מייצרות דמעות שאינן באיכות הנכונה כדי לשמור על לחות ולהבטיח נוחות.

תסמינים של יובש בעיניים:

 1. אדמומיות: העיניים עלולות להיות אדמומיות עקב דלקת וגירוי.
 2. גירוד: גירוד מתמשך יכול להיות גם מעצבן וגם מזיק אם הוא מוביל לשפשוף מוגזם.
 3. ראייה מטושטשת: פס דמעות לא עקבי עלול להוביל להפרעות ראייה.
 4. תחושה של גוף זר בעין: אנשים עשויים להרגיש שיש חצץ או פסולת בעין, גם אם שום דבר לא נמצא שם.
 5. רגישות לאור: אורות בהירים, בין אם ממסכים או מהסביבה, עלולים להיות לא נוחים או אפילו כואבים.

ההבדל בין יובש בעיניים ומצבי עיניים אחרים: חיוני להבדיל בין יובש בעיניים לבין מצבים אחרים כמו אלרגיות או זיהומים. בעוד שחלק מהתסמינים עשויים לחפוף, גישות הטיפול עשויות להיות שונות מאוד. לדוגמה, בעוד שאדמומיות וגרד יכולים לרמז על יובש בעיניים, תסמינים אלה יכולים גם להצביע על דלקת הלחמית.


גורמים ליובש בעיניים

הבנת הסיבות ליובש בעיניים היא המפתח לניהול וטיפול יעילים. בעוד שחלק מהסיבות הן סביבתיות או רגילות, אחרות נובעות ממצבים רפואיים או שינויים פיזיולוגיים.

גורמים חיצוניים:

 1. תנאים סביבתיים: סביבות יבשות, סוערות או מעושנות עלולות להאיץ את אידוי הדמעות, ולהוביל ליובש.
 2. זמן מסך ממושך: בהייה במסכים מפחיתה את קצב ההבהוב, מה שעלול לגרום לאי יציבות של פס דמעות.
 3. שימוש בעדשות מגע: שימוש ממושך או לא נכון בעדשות מגע עלול לגרום או להחמיר יובש בעיניים.

גורמים רפואיים:

 1. הזדקנות: ככל שאנו מתבגרים, ייצור הדמעות פוחת באופן טבעי, מה שהופך מבוגרים יותר רגישים ליובש בעיניים.
 2. תרופות: תרופות מסוימות, כמו אנטיהיסטמינים, משתנים ותרופות נוגדות דיכאון מסוימות, יכולות להפחית את ייצור הדמעות.
 3. מצבים רפואיים: מצבים כמו תסמונת סיוגרן, דלקת מפרקים שגרונית ואפילו סוכרת עלולים להוביל לייצור דמעות מופחת ויובש בעיניים.

שינויים הורמונליים:

 1. גיל המעבר: נשים העוברות גיל המעבר עלולות לחוות יובש בעיניים עקב שינויים הורמונליים המשפיעים על ייצור הדמעות.
 2. הריון: באופן דומה, השינויים ההורמונליים במהלך ההריון עלולים להוביל זמנית ליובש בעיניים אצל חלק מהנשים.

פרוצדורות כירורגיות וטראומה: ניתוחי עיניים בלייזר, כמו LASIK, יכולים להפחית את ייצור הדמעות באופן זמני. פציעות או טראומה בעיניים עלולות להוביל גם לתסמינים של יובש בעיניים אם הם משפיעים על בלוטות הדמעות או הצינורות.

על ידי זיהוי והבנת הסיבות השורשיות, אנשים ורופאים יכולים להתאים טיפולים בצורה יעילה יותר, להבטיח הקלה ונוחות לסובלים מיובש בעיניים.


סיבוכים הקשורים ל- יובש בעיניים כרוני

בעוד שיובש בעיניים עשויות להיראות בהתחלה כמו אי נוחות קלה, מקרים ממושכים או לא מטופלים עלולים להוביל לסיבוכים חמורים יותר, המשפיעים הן על הבריאות והן על תפקוד העיניים.

סיכון מוגבר לזיהומי עיניים: דמעות לא רק משמנות את העיניים אלא גם משמשות כשכבת הגנה, המכילה נוגדנים המנטרלים פתוגנים פוטנציאליים. דמעות מופחתות או באיכות ירודה עלולים לסכן את מנגנון ההגנה הזה, ולהגביר את הסיכון לזיהומים.

נזק למשטח העיניים: חוסר סיכה מתמשך עלול להוביל לשפשופים זעירים על פני הקרנית, מה שהופך את העיניים ליותר רגישות לגירויים חיצוניים ואי נוחות נוספת.

ירידה באיכות הראייה: לאורך זמן, יובש בעיניים עלול להוביל לטשטוש או לפגיעה בראייה. היעדר עקבי של פס דמעות יציב יכול לעכב את יכולת הקרנית לתפקד כמשטח השבירה העיקרי של העין.

ירידה באיכות החיים ואי נוחות: מעבר להשלכות הפיזיות, יובש בעיניים כרוני יכול להיות בעל השפעות רגשיות ופסיכולוגיות. פעילויות יומיומיות כמו קריאה, נהיגה או אפילו צפייה בטלוויזיה יכולות להפוך למאתגרות ופחות מהנות. זה יכול להוביל לתחושות של תסכול או אפילו דיכאון במקרים חמורים.


אבחון יובש בעיניים

אבחון מוקדם ומדויק של עיניים יבשות הוא חיוני לניהול וטיפול יעילים. להלן איך אנשי מקצוע ניגשים בדרך כלל לאבחון:

היסטוריה ותסמינים של המטופל: לפני כל בדיקות, דיון מקיף על הסימפטומים, משך הזמן שלהם, חומרתם וכל טריגר פוטנציאלי יכול לספק תובנות חשובות.

בדיקות קליניות:

 1. זמן שבירת דמעות (tear break up time): בדיקה זו מודדת את הזמן שלוקח להופעת כתמים יבשים על הקרנית לאחר מצמוץ. זמן התפרקות קצר יותר מצביע על בעיית יציבות בפס הדמעות.
 2. בדיקת שירמר: באמצעות רצועת נייר דקה המונחת על קצה העפעף, בדיקה זו מודדת את כמות הדמעות שנוצרו במהלך תקופה מסוימת (נמדד כמ"מ לאורך מספר דקות).
 3. צביעת משטח עיניים: על ידי שימוש בצבע מיוחד, אנשי מקצוע יכולים להעריך כל נזק או כתמים יבשים על הקרנית או הלחמית.

כלי אבחון מתקדמים: לחלק מהמרפאות עשויה להיות גישה לכלי הדמיה או אבחון מתקדמים שיכולים להעריך את עקביות פס הדמעות, תפקוד בלוטת המיבומיאן (בלוטות המייצרות את המרכיב השמנוני של הדמעות), ופרמטרים קשורים אחרים.

אבחון יובש בעיניים מצריך לרוב שילוב של שיטות אלו כדי לקבל הבנה מקיפה של חומרת המצב והגורמים הבסיסיים.


טיפול וניהול של יובש בעיניים

טיפול וניהול של יובש בעיניים מצריך גישה רב-גונית המותאמת לגורמים ולחומרה הספציפיים של המצב. המטרה העיקרית היא לשחזר פס דמעות יציב, להקל על אי נוחות ולמנוע סיבוכים אפשריים.

פתרונות ללא מרשם:

 1. דמעות מלאכותיות: טיפות עיניים משחות אלו מספקות הקלה מיידית על ידי השלמת פס הדמעות הטבעי.
 2. משחות: עבות יותר מטיפות עיניים, משחות יכולות לספק הקלה לאורך זמן, במיוחד במהלך הלילה.

טיפולי מרשם:

 1. תרופות אנטי דלקתיות: תרופות כמו ציקלוספורין או ליפיטגרסט עוזרות להפחית את הדלקת על פני העין, משפרות את ייצור הדמעות ותפקודן.
 2. טיפות עיניים סטרואידיות: משמשות לטווח קצר כדי להפחית במהירות את הדלקת ולשפר את הסימפטומים.

פקקים פונקטליים: מכשירים זעירים המוכנסים לתעלות הדמעות יכולים להפחית את ניקוז הדמעות, ובכך להגדיל את נפח פס הדמעות בעין.

שינויים באורח החיים ותרופות ביתיות:

 1. מכשירי אדים: הוספת לחות לאוויר בתוך הבית יכולה להפחית את אידוי הדמעות.
 2. תרגילי מצמוץ: מצמוץ מכוון יכול לעזור לפזר דמעות באופן שווה על פני העין.
 3. שינויים תזונתיים: תוספי חומצות שומן אומגה 3 או תזונה עשירה בדגים עשויים לשפר את תסמיני העין היבשה.


טיפולים ומחקרים חדשים בתחום

תחום רפואת העיניים מתפתח ללא הרף, עם טיפולים חדשניים ופרויקטים מחקריים שצצים כדי לטפל במורכבות של יובש בעיניים בצורה יעילה יותר.

תרופות חדשות באופק: ככל שההבנה שלנו לגבי יובש בעיניים מעמיקה, חברות התרופות חוקרות תרופות חדשות המכוונות להיבטים שונים של המצב, מאפנון דלקתי ועד גירוי ישיר לייצור דמעות.

התקדמות טכנולוגית לטיפול: מכשירים המספקים אור פועם אינטנסיבי (Intense Pulsed Light) ומכשירים המספקים טיפולי פעימה תרמית, כמו ה- LipiFlow, הופכים נפוצים יותר. מכשירים אלה מסייעים בפתיחת סתימות בבלוטות המייבומיות, ומשחזרים את שכבת השומנים של פס הדמעות.

מחקרים וניסויים קליניים מתמשכים: מחקרים עדכניים מתמקדים בתפקיד הפוטנציאלי של תאי גזע בתיקון בלוטות דמעות פגועות ובפוטנציאל של תרופות ביולוגיות בטיפול בעיניים יבשות. יתרה מכך, מחקר על הבנת הסביבה המיקרוביאלית של העין עשוי להציע תובנות לגבי שיטות טיפול חדשות בעתיד.

עצות למניעה יובש בעיניים

בעוד שחלק מהמקרים של יובש בעיניים הם בלתי נמנעים בגלל מצבים בריאותיים בסיסיים או שינויים הקשורים לגיל, ישנם מספר צעדים שאנשים יכולים לנקוט כדי למזער את הסיכון שלהם או להפחית את חומרת הסימפטומים שלהם:

 1. שימו לב לסביבה שלכם: בתנאי יובש או רוחות, שקול להרכיב משקפי שמש עטופים כדי להגן על העיניים מפני פגעי מזג האוויר.
 2. הגבל את זמן המסך: אם העבודה או אורח החיים שלך דורשים שימוש ממושך במסך, פעל לפי כלל 20-20-20: כל 20 דקות, הסתכל על משהו במרחק של 20 מטר במשך 20 שניות לפחות. זה יכול לעזור להפחית את הלחץ ולקדם מצמוץ.
 3. הישארו לחים: שתו הרבה מים לאורך היום. לחות נכונה יכולה לעזור לשמור על רמת הלחות בעיניים שלך.
 4. תזונה בריאה: כלול חומצות שומן אומגה 3 בתזונה על ידי צריכת דגים או זרעי פשתן, מה שעשוי לסייע בהפחתת הסיכון ליובש בעיניים.
 5. למצמץ באופן קבוע: עשה מאמץ מודע למצמץ לעתים קרובות, במיוחד בעת קריאה או בהייה במסך.
 6. בדיקות עיניים סדירות: ביקור קבוע אצל רופא עיניים מבטיח גילוי מוקדם והתערבות אם מופיעים סימנים ליובש בעיניים או מצבים אחרים.
יובש בעיניים


סיכום אודות יובש בעיניים

יובש בעיניים, למרות שמדובר בתופעה שכיחה, היא יותר מסתם אי נוחות חולפת. זהו מצב שיכול להשפיע עמוקות על איכות החיים של האדם, הן פיזית והן רגשית. בעוד שהרפואה המודרנית מספקת מגוון של טיפולים, מניעה נותרה מרכיב חיוני בבריאות העין. ככל שאנו ממשיכים להתקדם בהבנתנו ובאפשרויות הטיפול שלנו, עובדה אחת נותרה ברורה: העיניים שלנו, החלונות לנשמתנו, דורשים את תשומת הלב והטיפול שלנו. על ידי הישארות מעודכנת ויזומה, אנו יכולים להבטיח שהם יישארו נוחים, בריאים וברורים עבור המסעות שהם מאפשרים לנו לראות.

מאמרים אחרונים

מרכז מומחים לאבחון וטיפול מתקדם בתסמונת העין היבשה ומחלות פני שטח העין

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות התקשרו עכשיו

או השאירו פרטים:

תוכן עניינים

לקוחות ממליצים

מן התקשורת

פרופ' יואב נחום – התפרצות דלקת העיניים בכינרת

ד"ר יעל שרון – מהי דלקת עפעפיים וכיצד מטפלים בה

ד"ר יעל שרון – מהי אובאיטיס (דלקת עיניים פנימית)

פרופ' יואב נחום – בדירוג DUNS100 של רופאי העיניים המובילים במדינה

דירוג הרופאים המצטיינים בישראל

פרופ' מייקל מימוני

דירוג הרופאים המצטיינים בישראל

פרופ' יואב נחום

מוזמנים לבקר בחנות שלנו

בה ישנם מוצרים שיעזרו לכם עם מחלת העין היבשה

למידע נוסף ותיאום פגישת ייעוץ התקשרו:

או השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם