...

יובש בעיניים לאחר ניתוח קטרקט – גורמים, השפעה וטיפול

ניתוח קטרקט, אחד מניתוחי העיניים הנפוצים ביותר בעולם, הוכיח את עצמו בשיקום ראייה לקויה הנגרמת על ידי עדשות עכורות. עם זאת, ניתוח זה לא חף מסיבוכים פוטנציאליים, אחד מהם הוא עיניים יבשות לאחר הניתוח. מצב זה יכול לנוע בין אי נוחות קלה להפרעה משמעותית בפעילויות היומיומיות עקב סימפטומים נלווים. מאמר זה יעמיק בגורמים ליובש בעיניים לאחר ניתוח קטרקט, השפעתו על המטופלים ואסטרטגיות טיפול שונות.

יובש בעיניים לאחר ניתוח קטרקט


מהי תסמונת העין היבשה?

תסמונת עין יבשה, היא מצב כרוני ובדרך כלל מתקדם המאופיין בכך שעיניו של אדם אינן מייצרות מספיק דמעות, או שהדמעות מתאדות מהר מדי. הסימפטומים יכולים לכלול גירוי, אדמומיות, תחושה מטושטשת, ראייה מטושטשת, ובאופן פרדוקסלי, דמעת מוגזמת. יובש בעיניים לאחר ניתוח הוא סימפטום שכיח המדווח לאחר ניתוח קטרקט, כאשר מחקרים מראים שהוא משפיע על אחוז ניכר מהחולים.


גורמים ליובש בעיניים לאחר ניתוח קטרקט

טראומה כירורגית

במהלך ניתוח קטרקט מבוצעים חתכים קטנים בקרנית, החלק הקדמי השקוף של העין. טראומה כירורגית זו עלולה להפריע לעצבי הקרנית האחראים להפרשת הדמעות, מה שמוביל ליובש. יתרה מכך, חשיפה לסביבת חדר הניתוח ושימוש בטיפות עיניים לאחר ניתוח עלולות לתרום לתסמיני עיניים יבשות.

עין יבשה קיימת

מטופלים עם תסמונת עין יבשה קיימת לעיתים קרובות, חווים תסמינים מחריפים לאחר הניתוח. אנשים אלה עשויים להיות בעלי סרט דמעות לא מספיק או חוסר תפקוד של בלוטת המיבומיאן, מה שמוביל להתאדות הדמעות המוגברת. הטראומה הנוספת מהניתוח עלולה לשבש עוד יותר את ייצור הדמעות או את היציבות.

הזדקנות ומגדר

קטרקט משפיע בעיקר על אנשים מבוגרים, חתך אוכלוסייה הנוטה יותר ליובש בעיניים עקב ירידה בייצור הדמעות הקשור לגיל. בנוסף, נשים, במיוחד לאחר גיל המעבר, נוטות יותר לסבול מיובש בעיניים בגלל שינויים הורמונליים המשפיעים על הפרשת הדמעות.


ההשפעה של עיניים יבשות

עיניים יבשות לאחר ניתוח יכולות להשפיע באופן משמעותי על איכות החיים של המטופל. אי הנוחות והפרעות הראייה הקשורות לעיניים יבשות עלולות להשפיע על פעילויות יומיומיות כמו קריאה, נהיגה, שימוש במסכים דיגיטליים, או אפילו משימות פשוטות הדורשות ריכוז. יתר על כן, הדלקת הקשורה ליובש חמור בעין עלולה להשפיע על תהליך הריפוי ועל התוצאה החזותית הסופית לאחר ניתוח קטרקט.


אסטרטגיות ניהול

הטיפול ביובש בעיניים לאחר ניתוח קטרקט הוא משולב, וכולל אמצעי מניעה, טיפולים ספציפיים במגוון התסמינים ושינויים באורח החיים:


הערכה וניהול לפני ניתוח

הערכה יסודית לפני הניתוח היא חיונית כדי לזהות חולים עם מחלות עיניים יבשות קיימות. טיפול באמצעות דמעות מלאכותיות, תרופות מרשם, קומפרסים חמים או פלאגים פונקטליים, יכולות להתבצע לפני הניתוח כדי לשפר את פני שטח העין ולהפחית את הסימפטומים שלאחר הניתוח.


תרופות ותוספי מזון

תרופות לאחר הניתוח כוללות תרופות אנטי דלקתיות וטיפות ומשחות לעיניים. ציקלוספורין וליפיטגרסט, למשל, יכולים להגביר את ייצור הדמעות ולהפחית את הדלקת. בנוסף, תוספי חומצות שומן אומגה 3 הראו פוטנציאל להקלה על תסמיני עיניים יבשות.


טיפוח עיניים ושינויים באורח החיים

שינויים פשוטים, כמו הפסקות קבועות מהמסכים, הרכבת משקפי שמש בחוץ, והימנעות ממיזוג אוויר או תנורי חימום המייבשים את האוויר, יכולים לעזור בניהול התסמינים. תרגילי מצמוץ יכולים לעזור בפיזור אחיד של הדמעות על פני העין.


טיפולים מתקדמים

במקרים חמורים שאינם מגיבים לטיפולים קונבנציונליים, ניתן לשקול טיפולים מתקדמים כגון טיפות עיניים סרום אוטולוגיות, עדשות סקלרליות או טיפולי IPL.


מעקבים קבועים

מעקבים סדירים לאחר הניתוח חיוניים למעקב אחר החלמת המטופל והתאמת הטיפול לפי הצורך. תקשורת יעילה בין המטופל לרופא העיניים היא המפתח להבטחת תהליך החלמה נוח ומשביע רצון.

לסיכום, בעוד שעיניים יבשות לאחר ניתוח קטרקט עשויות להיות תופעת לוואי שכיחה ומתסכלת, הבנת הסיבות וההשפעות הפוטנציאליות שלה יכולה להוביל לאסטרטגיות מניעה וניהול טובות יותר. באמצעות שילוב של הערכה טרום ניתוחית, טיפולים מתאימים ושינויים באורח החיים, רוב המטופלים יכולים להשיג הקלה בתסמיני עין יבשה תוך שהם נהנים מהיתרונות של שיפור הראייה לאחר ניתוח קטרקט.

למרות שהתקדמות בטכניקות כירורגיות ובטיפול לאחר הניתוח ממשיכים להפחית את הסיכון ליובש בעיניים, יש צורך במחקר נוסף כדי לשפר את תוצאות המטופל. לפיכך, חיוני עבור מטופלים ורופאים לעבוד יחד בשיתוף פעולה הדוק, תוך התאמת אסטרטגיות ניהול לצרכים אינדיבידואליים עבור החוויה הטובה ביותר האפשרית לאחר הניתוח.

מחבר המאמר: דר איתמר ארבל

מאמרים אחרונים

מרכז מומחים לאבחון וטיפול מתקדם בתסמונת העין היבשה ומחלות פני שטח העין

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות התקשרו עכשיו

או השאירו פרטים:

תוכן עניינים

לקוחות ממליצים

מן התקשורת

פרופ' יואב נחום – התפרצות דלקת העיניים בכינרת

ד"ר יעל שרון – מהי דלקת עפעפיים וכיצד מטפלים בה

ד"ר יעל שרון – מהי אובאיטיס (דלקת עיניים פנימית)

פרופ' יואב נחום – בדירוג DUNS100 של רופאי העיניים המובילים במדינה

דירוג הרופאים המצטיינים בישראל

פרופ' מייקל מימוני

דירוג הרופאים המצטיינים בישראל

פרופ' יואב נחום

מוזמנים לבקר בחנות שלנו

בה ישנם מוצרים שיעזרו לכם עם מחלת העין היבשה

למידע נוסף ותיאום פגישת ייעוץ התקשרו:

או השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם