...

דלקת בעין – גורמים אפשריים וטיפולים

דלקת עיניים יכולה להשפיע על חלקים שונים של העין. השם הספציפי של המצב תואם לרוב לחלק של העין שנפגע. לעין יש מבנה מורכב הכולל חלקים שונים כולל הקרנית, ה-Uvea (כולל קשתית העין, הגוף הסיליארי, וה-דמית), הסקלרה (הלבן של העין), הלחמית והרשתית. דלקת בעין בכל אחד מהחלקים הללו עלולה להוביל לאי נוחות, ראייה מטושטשת, אדמומיות ובעיות אחרות, שעלולות להיות חמורות אם אינן מטופלות. הבנת הסוגים, הגורמים והטיפולים לדלקת עיניים חיונית בניהול מצבים אלו ושימור הראייה.

דלקת בעין


הסוגים השונים של דלקת עיניים הם:

1. דלקת לחמית: ידועה גם בשם עין ורודה (pink eye), מערבת את הלחמית שהיא הקרום השקוף המצפה את העפעף מחלקו הפנימי ומכסה את החלק הלבן של גלגל העין. התסמינים יכולים לכלול אדמומיות, גירוד, צריבה, הפרשות ותחושת אי נוחות בעין.

2. קרטיטיס: זוהי דלקת של הקרנית, החלק השקוף בצורת כיפה בקדמת העין. קרטיטיס עלולה לגרום לתסמינים כמו כאב, אדמומיות, ראייה מטושטשת ואי נוחות.

3. אובאיטיס: כרוך בדלקת של האובאה-הענביה. התסמינים עשויים לכלול כאב, אודם, רגישות לאור, ראייה מטושטשת ונקודות צפות בשדה הראייה.

4. סקלריטיס: זוהי דלקת חמורה של הסקלרה, הציפוי החיצוני הלבן של העין. סקלריטיס עלולה לגרום לכאב חמור, אדמומיות ורגישות למגע.

5. דלקת רשתית: דלקת בשכבה בחלק האחורי של העין האחראית על חישת האור ושליחת אותות למוח. דלקת רשתית עלולה להוביל לבעיות ראייה ואף לאובדן ראייה.


הגורמים לדלקת עיניים הם:

הגורמים לדלקת עיניים יכולים להיות זיהומים, אלרגיה, מחלות מערכתיות, פציעות כימיות או הפרעות אוטואימוניות.

אלרגיה יכולה לגרום לדלקת לחמית, המופיעה עם גרד, אודם, דמעת ואי נוחות.

זיהומים יכולים להיות ויראליים (כמו הרפס סימפלקס או זוסטר), חיידקים (כמו סטפילוקוקוס או סטרפטוקוקוס), או פטרייתיים (כמו קנדידה או אספרגילוס). הם יכולים להשפיע על חלקים שונים של העין ולגרום למצבים כמו דלקת לחמית או קרטיטיס.

מחלות מערכתיות כמו דלקת מפרקים שגרונית, זאבת או מחלות מעי דלקתיות יכולות גם הן לגרום לדלקת עיניים כתסמין משני. לדוגמה, אובאיטיס נראית בדרך כלל אצל אנשים עם מצבים כאלה.

פציעות כימיות לעין כתוצאה מחשיפה לחומרים כמו חומצות או בסיסים עלולות לגרום לדלקת חמורה.

לבסוף, הפרעות אוטואימוניות, שבהן המערכת החיסונית של הגוף תוקפת בטעות את הרקמות שלה, יכולות לגרום למצבים כמו סקלריטיס או אובאיטיס.


טיפול בדלקת עיניים

הטיפול תלוי בגורם ובסוג הדלקת.

במקרים של אלרגיה, לרוב הטיפול כולל טיפות סטרואידים להקלה מידית בשילוב עם טיפות אנטי-היסטמיניות ותחליפי דמעות ללא חומר משמר.

במקרים של זיהום, הרופאים רושמים בדרך כלל תרופות אנטי זיהומיות. אלו יכולות להיות תרופות אנטי-ויראליות, אנטי-בקטריאליות או אנטי-פטרייתיות, בהתאם למקור הזיהום.

דלקת הנגרמת על ידי מחלות מערכתיות או הפרעות אוטואימוניות עשויות להזדקק לטיפול מערכתי, שעלול לכלול תרופות מדכאות מערכת חיסון או טיפולים ביולוגיים.

עבור פציעות כימיות, שטיפה מיידית של העין היא חיונית, ולאחר מכן טיפול רפואי עיני מקצועי.

קורטיקוסטרואידים משמשים לעתים קרובות להפחתת דלקת בעין, אך יש להשתמש בהם תחת השגחה קפדנית מכיוון שעלולות להיות להם תופעות לוואי וסיכונים. ניתן להשתמש גם בתרופות נוגדות דלקת לא סטרואידליות.

במקרים חמורים בהם הדלקת אינה מגיבה לטיפול תרופתי, ייתכן שיהיה צורך בהתערבויות כירורגיות.

לסיכום, אבחון מוקדם וטיפול מתאים בדלקת עיניים הם חיוניים למניעת סיבוכים אפשריים, כולל אובדן ראייה. בדיקות עיניים סדירות, במיוחד עבור אלו עם מחלות מערכתיות או הפרעות אוטואימוניות, יכולות לעזור בזיהוי מוקדם ובניהול. אם אתה חווה שינויים פתאומיים בראייה שלך, או תסמינים כמו אדמומיות, כאב או אי נוחות, חשוב לפנות מיד לייעוץ רפואי.

כותבת המאמר: ד"ר יעל שרון
אתר: www.yaelsharon.com

מאמרים אחרונים

מרכז מומחים לאבחון וטיפול מתקדם בתסמונת העין היבשה ומחלות פני שטח העין

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות התקשרו עכשיו

או השאירו פרטים:

תוכן עניינים

לקוחות ממליצים

מן התקשורת

פרופ' יואב נחום – התפרצות דלקת העיניים בכינרת

ד"ר יעל שרון – מהי דלקת עפעפיים וכיצד מטפלים בה

ד"ר יעל שרון – מהי אובאיטיס (דלקת עיניים פנימית)

פרופ' יואב נחום – בדירוג DUNS100 של רופאי העיניים המובילים במדינה

דירוג הרופאים המצטיינים בישראל

פרופ' מייקל מימוני

דירוג הרופאים המצטיינים בישראל

פרופ' יואב נחום

מוזמנים לבקר בחנות שלנו

בה ישנם מוצרים שיעזרו לכם עם מחלת העין היבשה

למידע נוסף ותיאום פגישת ייעוץ התקשרו:

או השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם