...
המרכז לטיפול בעין יבשה, רחוב דוד המלך 1, הרצליה פיתוח, טלפון 03-3035030

תרגילים לעיניים יבשות

גם כאשר אנו שמחים אנחנו דומעים. הדמעות הינן חשובות ביותר לתפקוד תקין של העין ובשמירה עליה, הן מספקות לחות וסיכוך והכרחיות למעבר חלק של העפעף על העין בכל מצמוץ, שמוסיף שכבת דמעות חדשה.

החלקים העיקריים אשר יוצרים את הדמעה:

 • מים, מספקים לחות. החלק המיימי מופרש מבלוטות הדמע המצויות בעפעפיים.
 • שומנים, מספקים סיכוך ומעכבים את התאדות החלק המיימי, מופרש ע"י בלוטות המייבומיאן המצויות בריסים
 • מוקוס, שכבת הריר, מאפשר פיזור אחיד של שאר הרכיבים על גבי משטח העין, יוצר מעין מטריקס ש"מחזיק" את שאר הרכיבים. הריר מיוצר ע"י לחמית העין.
 • נוגדנים, חלבונים של מערכת החיסון אשר מרחיקים זיהומים

מצב של עיניים יבשות הינו נפוץ ביותר, ויכול לבטא כשל באחת המערכות הנ"ל, וכתוצאה מכך, במידה ואין ייצור מספיק של דמעות או תקלה בייצור אחד ממרכיבי הדמעה, נוכל לחוש אחד או כמה מהסימפטומים הבאים:

 • תחושת גרד או שריפה בעיניים
 • תחושת גוף זר בעין
 • אודם
 • טשטוש ראייה
 • רגישות לאור
 • עודף דמע (בצורה פרדוקסלית עשוי להעיד על עין יבשה)

לפעמים, יובש בעיניים עלול לגרום לעודף דמע. תופעה מבלבלת זו נקראת רפלקס הדמע. היא נקראת כך מאחר וחוסר אספקת הלחות לעין גורמת לגירוי העין.

הגירוי גורם לשליחת אות דרך מערכת העצבים אשר גורם לייצור מוגבר של סיכוך לעין, הגוף מנסה לפצות על חוסר הלחות בעין בעזרת ייצור מוגבר של דמעות, בדומה למצב כאשר נכנס לנו חול לעין והעין מתחילה לדמוע בקצב מסחרר.

יש לזכור כי במצב בו יש תקלה בייצור הדמעות, עודף הדמע אינו באמת יכול לפצות על דמע תקין מאחר והרכב הדמעה תקול, עודף הדמע מסוגל להסיר חלקיקים מהעין אך אינו מסוגל לצפות את שטח העין ולהשאר לאורך זמן מספק.

 

תרגילים לעיניים יבשות, בעיקר אלו אשר מערבים תנועת עפעפיים מרובה מומלצים מאוד לנשים בתקופה הפוסט- ווסתית ואצל מתבגרים אשר צופים במסכים דיגיטליים לאורך זמן ממושך, אצל קבוצות אוכלוסייה אלו, תופעת העיניים היבשות נפוצה יותר מאשר אצל שאר האנשים.

מה יכול לגרום לעין מצב של עין יבשה ?

יכול להיווצר מצב של חוסר איזון במערכת הדמע, מחלה זיהומית עינית או סיסטמית או בכלל סיבה בנאלית כגון הרגלים מזיקים כמו עישון, לבישת עדשות מגע לזמן ממושך או צפייה במסכים, מזגן וגורמים סביבתיים אחרים אשר עלולים לייבש את העין בצורה מהירה יותר ועוד.

דוגמאות למצבים אשר יכולים לגרום לעיניים יבשות:

 • תהליך ההזדקנות הטבעי, בייחוד לאחר הבלות.
 • מחלות עיניות כגון בלפריטיס (דלקת של העפעפיים), אקטרופיון או אנטרופיון (כאשר העפעף בולט החוצה או פנימה).
 • מחלות ראומטולוגיות אשר משפיעות על היכולת לייצר דמעות כגון תסמונת שיורגן, מחלת מפרקים ראומטית.
 • תרופות שונות כגון נגד אלרגיות, משתנים, בטא- בלוקרס.

אבחנה של יובש בעיניים נעשית ע"י רופא עיניים ונקבעת עפ"י תיאור הסימפטומים שלך ובירור לגבי הגורם ליובש, בין אם מדובר במחלה עינית או סיסטמית ובין אם מדובר בהרגל מזיק או סביבתי. לאחר האבחון קיימות בדיקות שונות שמטרתן להבין את הסיבה הספציפית ליובש בכדי להתאים פתרון מדויק לגורם לבעיה.

הטיפולים לעין יבשה נחלקים לטיפולים סימפטומטים להקלה זמנית ביובש עד להסרת הגורם המזיק וטיפולים ייעודים לאחר אבחון הסיבה המדויקת ליובש בעיניים במידה וקיימת.

תרגילים לעיניים יבשות אשר מתרכזים במצמוץ נכון ובתדירות סדירה הינם יעילים במיוחד אצל אנשים אשר אצלם היובש בעיניים אינו נגרם ע"י מחלה אלא עקב צפייה ממושכת במסכים. בזמן הצפייה במסך דיגיטלי אנו נוטים למצמץ פחות, ובכך להזין את העין בפחות דמעות. תרגילים לעיניים יבשות אשר מכוונים למצמוץ סדיר ונכון יכולים לשפר את התסמינים של עיניים יבשות ולעודד פיזור של הדמעות על משטח העין.

טיפות עיניים ליובש הן הפתרון הגנרי הנפוץ ביותר להקלה על תסמיני העין היבשה. ישנם סוגים שונים של טיפות והן ללא מרשם, לרב יש צורך לנסות מספר סוגים שונים של טיפות עד מציאת הסוג האידיאלי. באופן כללי עדיף להשתמש בטיפות שהן ללא חומרים משמרים העשויים לגרום לצריבה בעין לאחר שימוש ממושך.

בנוסף, לא משנה מה הסיבה לעין היבשה, שינוי באורחות חיים תמיד יכול להקל ולמנוע החמרה של עין יבשה, הקטנת זמן מסכים, הקפדה על צריכת אומגה 3 בדיאטה או בתוספי תזונה, המנעות משהייה ממשוכת בסביבה ממוזגת ויבשה.

טיפולים ייעודיים לעין יבשה מותאמים לאחר אבחון הסיבה המדויקת ליובש בעיניים.

לחץ כאן לקריאה על אופציות לטיפולים ייעודיים

[INSERT_ELEMENTOR id="83"]