...

שטף דם בעין

שטף דם בעין (שטף דם בעין) הוא מצב עיניים המתרחש כאשר כלי דם זעיר נשבר ממש מתחת לפני השטח הצלולים של העין שלך (הלחמית). הלחמית לא יכולה לספוג דם במהירות, ולכן הדם נכלא, וכתוצאה מכך נוצר כתם אדום בוהק על הלבן (סקלרה) של העין.

למרות המראה הדרמטי שלו, שטף דם בעין הוא בדרך כלל מצב לא מזיק שנעלם תוך שבוע או שבועיים. זה דומה לחבורת עור ובאופן דומה משתנה בגודל ובעוצמה לאורך זמן.

שטף דם בעין יכול לקרות ללא כל פגיעה בעין. במקרים מסוימים, אפילו התעטשות חזקה או שיעול עלולים לגרום לכלי הדם להתפוצץ. סיבות אחרות יכולות להיות דלקת עיניים חמורה, ניתוח עיניים או טראומה ישירות לעין. גורמי הסיכון כוללים לחץ דם גבוה, סוכרת, הפרעות בקרישת דם ושימוש בתרופות מדללות דם כמו אספירין או וורפרין.

שטף דם בעין


גורמים של שטף דם בעין

1.  טראומה

טראומה פיזית לעין עלולה לגרום לשטף דם בעין. זה עשוי לנבוע מפציעת ספורט, מכה ישירה או אפילו שפשוף נמרץ של העין. טיפול בגורם זה כרוך בעיקר במניעה. יש ללבוש משקפי מגן בעת ספורט או ביצוע כל פעילות שבה עלולה להתרחש פגיעה בעין. אם התרחשה פציעה, פנה לטיפול רפואי מידי.

2.  לחץ דם גבוה

לחץ דם גבוה עלול לגרום לקריעת הכלים הזעירים בעין, מה שמוביל לשטף דם בעין. במקרים כאלה, טיפול בלחץ הדם הוא קריטי. זה יכול לכלול שינויים באורח החיים, כמו תזונה בריאה יותר, פעילות גופנית סדירה, צריכת אלכוהול וקפאין מוגבלת, וללא עישון. בנוסף, ייתכן שיהיה צורך בתרופות כפי שיומלץ על ידי הרופא המטפל.

3. תרופות לדילול דם

תרופות כגון אספירין או וורפרין יכולות להגביר את הסבירות לשטף דם בעין על-ידי הפחתת יכולתו של הדם להקריש. אם אתה נוטל את התרופות האלה ואתה חווה דימום, עליך ליידע את הרופא שלך. הם יחליטו אם היתרונות של התרופה עולים על הסיכונים או אם תרופה חלופית עשויה להתאים יותר.

4 . סוכרת

אנשים עם סוכרת עלולים לחוות שטפי דם תת-לחמית עקב כלי דם מוחלשים. לסובלים מסוכרת, שמירה על רמות סוכר נכונות בדם היא קריטית. זה כרוך לעתים קרובות בשילוב של תרופות, תזונה מאוזנת ופעילות גופנית סדירה. בדיקות עיניים סדירות הן גם חיוניות מכיוון שאנשים עם סוכרת נמצאים בסיכון למספר מחלות עיניים.

5. ניתוח עיניים או פרוצדורות

ניתוחים או פרוצדורות בעיניים, כמו לאסיק או ניתוח קטרקט, עלולים לפעמים לגרום לשטף דם בעין. לאחר ניתוח עיניים, חשוב לעקוב אחר כל ההוראות לאחר הניתוח, שעשויות לכלול שימוש בטיפות עיניים שנקבעו והימנעות משפשוף העין. פגישות מעקב קבועות יסייעו גם להבטיח שכל סיבוכים לאחר הניתוח יאותרו וינוהלו מוקדם.

6. כלזיס של לחמית (עודף לחמית)

כלזיס של הלחמית, המכונה גם "לחמית רופפת", הוא מצב שבו הלחמית הופכת דקה ורפויה. רפיון זה בלחמית יכול לגרום לחיכוך בין הלחמית לבין העפעף והמשטח החיצוני של העין, להוביל לגירוי ודלקת. עם הזמן, הדלקת החוזרת עלולה להחליש את כלי הדם הקטנים בלחמית, ולהגביר את הסיכון לשטף דם בעין. הסימפטום העיקרי של כלזיס הלחמית הוא גירוי כרוני בעיניים, המתואר לעתים קרובות כ"תחושת גוף זר" בעין. תסמינים אחרים עשויים לכלול אדמומיות, דמעות ושינוי בראייה. טיפול כרוך בעיקר בטיפול בסימפטומים שלה והימנעות מפעולות שעלולות להחמיר את המצב. דמעות מלאכותיות או טיפות עיניים משחות יכולות לעזור להקל על יובש וגירוי. לעתים קרובות מעדיפים דמעות מלאכותיות ללא חומר משמר מכיוון שהן עדינות יותר לעין. הרכבת משקפי שמש יכולה גם לסייע בהגנה על העיניים מפני רוח ואבק שעלולים להחמיר את המצב. במצבים מסוימים נדרשת כריתת\רזקציית לחמית עודפת למנוע אירועים חוזרים.


תסמינים של שטף דם בעין

התסמין הבולט ביותר של שטף דם בעין הוא כתם אדום בוהק על לובן העין. למרות המראה המדאיג, המצב אינו גורם בדרך כלל לשינויים בראייה, הפרשות מהעין או כאב. עם זאת, עלולה להופיע תחושה של גירוי קל או תחושת שריטה בעין.


אבחון שטף דם בעין

אבחון שטף דם בעין מבוסס בעיקר על בדיקה ויזואלית. במקרים בהם יש חשד לטראומה או לזיהום חמור, ניתן לבצע בדיקות נוספות. אם אתה חווה שטפי דם תת-לחמית תכופים או סימפטומים אחרים יחד עם זה, כמו כאבי עיניים או שינויים בראייה, פנה לטיפול רפואי מידי מכיוון שזה עלול להצביע על בעיה חמורה יותר.


טיפול בשטף דם בעין

ברוב המקרים, אין צורך בטיפול בשטף דם בעין. כמו חבורה, האדמומיות תתפוגג לאט ותעלם מעצמה תוך שבוע או שבועיים. ניתן להשתמש בדמעות מלאכותיות ללא מרשם אם יש אי נוחות.

שמירה על אורח חיים בריא יכולה לסייע במניעת שטפי דם תת-לחמית. זה כולל שליטה בלחץ הדם וברמות הסוכר, והימנעות מתרופות מדללות דם אלא אם כן נקבע על ידי רופא.

ראוי לציין שלמרות ששטף דם בעין אינו מזיק בדרך כלל, לעולם אין להתעלם מכל שינוי פתאומי בעיניים שלך. התייעץ תמיד עם ספק שירותי בריאות כאשר יש ספק כדי לשלול מצבים חמורים יותר.

מאמרים אחרונים

מרכז מומחים לאבחון וטיפול מתקדם בתסמונת העין היבשה ומחלות פני שטח העין

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות התקשרו עכשיו

או השאירו פרטים:

תוכן עניינים

לקוחות ממליצים

מן התקשורת

פרופ' יואב נחום – התפרצות דלקת העיניים בכינרת

ד"ר יעל שרון – מהי דלקת עפעפיים וכיצד מטפלים בה

ד"ר יעל שרון – מהי אובאיטיס (דלקת עיניים פנימית)

פרופ' יואב נחום – בדירוג DUNS100 של רופאי העיניים המובילים במדינה

דירוג הרופאים המצטיינים בישראל

פרופ' מייקל מימוני

דירוג הרופאים המצטיינים בישראל

פרופ' יואב נחום

מוזמנים לבקר בחנות שלנו

בה ישנם מוצרים שיעזרו לכם עם מחלת העין היבשה

למידע נוסף ותיאום פגישת ייעוץ התקשרו:

או השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם