...
המרכז לטיפול בעין יבשה, רחוב דוד המלך 1, הרצליה פיתוח, טלפון 03-3035030

קומפרסים חמים

קומפרסים חמים הם תרופה ביתית מסורתית וותיקה למחלות קלות רבות. הקומפרסים יכולים להיות מומלצים גם על ידי רופאים ואנשי מקצוע רפואיים לניהול מצבים מסויימים.

 

הקומפרסים כוללים מטלית או מגבת נקייה ספוגה במים חמים. כמובן שחשוב להקפיד שטמפרטורת המים לא תהיה חמה מדי שכן עלולים לסבול מכוויות, במיוחד אם השימוש בקומפרסים נעשה על גבי אזורים רגישים כמו עפעפיים.

 

את המטלית הרטובה יש לסחוט ולהניח בעדינות על האזור הרלוונטי. חשוב להתמיד בטיפול על מנת להשיג תוצאות ורצוי לחזור על הפעולה כ-3-4 פעמים ביום, כל פעם במשך 5 דקות. לפי הצורך יש לחזור ולהרטיב את המטלית הרטובה כאשר מתקררת , לסחוט וחוזר חלילה.

 

חימום ושמירה על לחות במצבים מסויימים עשויים להקל על כאב, דלקת או בעיות אחרות. קומפרסים חמים יכולים לסייע גם למחלות בחלקה החיצוני של העין כמו שעורה, דלקת עפעפיים (בלפריטיס) , גרד ועיניים אדומות.

 

כאמור, לקומפרסים החמים יתרונות גם בטיפול במצבים שונים בעיניים:

 

שעורה – קומפרסים חמים הם דרך נפוצה לטיפול ולמניעת שעורה בעין. שעורה מופיעה בקצה העפעף, חיצונית או פנימית, ולרוב נובעת מחסימת זקיק השיערה או מחסימת בלוטת שומן (בולטות מייבומיאן). לבלוטות אלה תפקיד חשוב ביצור הרכיב השומני בדמעות, אשר הכרחי למניעת אידוי דמעות מהירה ובסיכוך העין (ובכך הפחתת החיכוך בין העין לעפעף). בעת חסימה, קומפרסים חמים יכולים לרכך את השומן שבבלוטות ולהביאו למצב הצבירה הרצוי (כמו שמן זית ולא כמו משחה), דבר אשר מאפשר את פתיחת החסימה וניקוז הזיהום.

 

בלפריטיס – מלבד שעורה, העפעפיים יכולים להיות מודלקים או נפוחים גם מסיבות אחרות, והם עשויים להיות מכוסים בקשקשת שבעצמה מביאה לחסימת הבלוטות וליובש בעיניים כתוצאה מכך. קומפרסים חמים הדגימו הקלה בתסמיני בלפריטיס, הכוללים גרד בעיניים, תחושת גוף זר, יובש וטשטוש ראייה.

דילוג לתוכן