...
המרכז לטיפול בעין יבשה, רחוב דוד המלך 1, הרצליה פיתוח, טלפון 03-3035030

יובש בעיניים אחרי ניתוח לייזר

יובש בעיניים, הינה תסמונת רפואית נפוצה מאוד אשר פוגעת באנשים רבים מכל קצוות האוכלוסיה, אך בעיקר נמצאות בסיכון נשים בתקופה הפוסט-ווסתית, אנשים אשר צופים במסכים דיגיטליים לזמן ממושך, ומטופלים אחרי ניתוח לייזר. אך הסיבה לעיניים יבשות יכולה להיות שונה, ובבסיסה עלולות להיות מחלות מקומיות או כלל מערכתיות שעל הרופא לזהותן ולטפל בהן כדי לפתור את בעיית העיניים היבשות..

הדמעה חשובה לתפקוד תקין של העין ולבריאותה, בכל מצמוץ נמרחת שכבת דמעות על גלגל העין ומספקת לחות וסיכוך לתנועה חלקה ולתפקוד תקין.

הדמעה האנושית מורכבת מארבעה חלקים עיקריים אשר מופרשים מבלוטות הדמע המפוזרות על לחמית העין ועל העפעף העליון:

החלק המיימי – מספק לחות תמידית לעין ושוטף חלקיקי לכלוך.

החלק השומני – מספק סיכוך לתנועה חלקה של גלגל העין על גבי העפעפיים ומונע התאדות מהירה של נוזל הדמעה.

החלק הרירי – מוקוס שמופרש מבלוטות הדמע ותפקידו להחזיק את מרכיבי הדמעה יחדיו ולפזרם כשכבה אחידה על העין.

החלק החיסוני – חלבונים מיוחדים של מערכת החיסון (נוגדנים) שתפקידם למנוע זיהומים ברקמת העין.

כאשר הדמעות אינן מספקות לחות וסיכוך לעין, אנו עלולים להרגיש את התסמינים הבאים:

  • עייפות העיניים
  • תחושת שריפה
  • תחושת גוף זר או חול בעין
  • גרד
  • אודם בעין
  • טשטוש ראייה

 

לעיתים, יובש בעין יכול להתבטא דווקא עם דמע יתר. תופעה מבלבלת זו מתרחשת עקב הגירוי המוגבר שמופעל על העין ללא מסך הדמעות הנורמלי שמסכך את העין, הגירוי המוגבר גורם לשליחת אות דרך מערכת העצבים ובחזרה לבלוטות הדמע מסביב העין כדי לפצות על חוסר הסיכוך, הבלוטות מתחילות לייצר דמעות חירום ששוטפות את העין אך דמעות אלו הינם זהות בהרכבן לדמעה הבריאה, והן מורכבות בעיקר מהחלק המיימי ולכן מתאדות מהר ואינם מוסיפות סיכוך מספק.

 

הגורמים לעיניים יבשות יכולים להיות רבים:

גורמים סביבתיים – רוחות עזות, מזגן או חימום, צפייה במסכים דיגיטלים, עישון, תזונה לא מאוזנת ולקויית אומגה 3.

מחלות מקומיות – בלפריטיס (דלקת של העפעפיים אשר סותמת את צינורות הדמע בבלוטות), אקטרופיון או אנטרופיון (בליטה החוצה או פנימה של העפעף).

מחלות כלל מערכתיות . תסמונת שיוגרן, דלקת פרקים ראומטית, לופוס.

תרופות – משתנים, אנטיהיסטמינים, חוסמי בטא ועוד.

ניתוח לייזר . עיניים יבשות אחרי ניתוח לייזר הינו מצב נפוץ אשר ממנו סובלים מטופלים רבים לאחר ניתוח LASIK, לפי הסטטיסטיקה, כ50% מהמטופלים אחרי ניתוח לייזר יחוו עיניים יבשות כשבוע לאחר הניתוח. אחוז זה יורד ל20%-40% לאחר שישה חודשים. רוב האנשים לא יסבלו עוד מעיניים יבשות לאחר תום תהליך ההחלמה מהניתוח.

הסיבות לעיניים יבשות אחרי ניתוח לייזר יכולות להיות או פגיעה בעצבים בעין אשר גורמים לעין להיות פחות רגישה לגירויים ובכך לייצר פחות דמעות, או עקב תחושת חוסר נוחות לאחר הניתוח שמרגישה כמו יובש בעיניים אך למעשה מדובר בתהליך ההחלמה.