עיניים דומעות

עיניים דומעות (Watery eyes)

עיניים דומעות יכולות לנבוע עקב ייצור מוגבר של דמעות על ידי אחת העיניים או שתיהן, או שמקור הבעיה דווקא בניקוז הדמעות התקין. מצב זה ידוע גם בשם אפיפורה (epiphora).

העיניים מייצרות דמעות כל הזמן בכדי להרטיב את העיניים ולשטוף עצמים זרים או חלקיקים מזיקים. בלוטות הדמעות המסייעות (accessory lacrimal glands) המצויות מאחורי העפעפיים העליונים והתחתונים מייצרות את הדמעות שמרטיבות את העיניים לאורך כל היום. בלוטות הדמעות העיקריות (main lacrimal glands), הממוקמות בסמוך לפינה החיצונית העליונה של כל עין, מייצרות דמעות כדי לשטוף חומרים זרים מהעין וכן דמעות "פסיכולוגיות"- המלוות בכי ורגשות עזים. הדמעות זולגות על פני העין אל עבר צינורות הדמעות, הממוקמים בפינות הפנימיות של כל עין. משם הדמעות מתנקזות דרך מערכת ניקוז הדמעות אל האף, דרך מעבר המכונה צינור האף-לקרימלי (nasolacrimal duct).

למידע נוסף ותיאום פגישת ייעוץ התקשרו:

או השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

סימפטומים של עיניים דומעות עשויים לכלול :

דמיעה מתמדת

ראייה מטושטשת

כאב או גרד

עין דביקה

עפעפיים מגורים

אבחון

עיניים דומעות מאובחנות לאחר התייעצות עם רופא עיניים ולאחר בדיקה יסודית של העיניים, העפעפיים, צינורות הדמעות וצינורות הניקוז אל האף ,כדי להסיק מה מקור הבעיה ואיזה טיפול נדרש.

גורמים

כשגוף זר נכנס לעין, כגון חלקיקי לכלוך, גרגרי אבק או ריס, הגוף מייצר יותר דמעות כדי לשטוף אותם. אפילו דברים קטנים מכדי לראותם, כמו חלקיקי עשן או כימיקלים בבצל, מעוררים את התגובה הזו. לאחר שגורם הבעיה נשטף מהעין, העיניים אמורות להפסיק לדמוע. אולם במקרים מסויימים עקב בעיות עיניים אחרות ובעיות בריאותיות האיזון של ייצור הדמעות וניקוזן נכשל, וכתוצאה מכך העין דומעת באופן ובתדירות מוגברת.

תרגילים לעיניים יבשות

הגורמים לעיניים דומעות כוללים:

עיניים יבשות

מדוע שעיניים יבשות תגרומנה לעיניים דומעות? הדבר אולי נוגד את האינטואיציה אבל מחלת עיניים יבשות מובילה לעתים קרובות לעיניים דומעות במיוחד. עיניים יבשות עלולות לגרום לתחושת גירוי ולאי נוחות ובמצב זה התגובה הטבעית של הגוף היא לייצר יותר דמעות כדי להיפטר מהגירוי. כאשר הניקוז הטבעי של העיניים אינו מסוגל להתמודד עם עודף הייצור של הדמעות נגרם המצב של עיניים דומעות.

עין ורודה

דלקת הלחמית (Conjunctivitis – Pinkeye) דלקת הלחמית היא סיבה נפוצה לעיניים דומעות אצל ילדים ומבוגרים כאחד. הדלקת יכולה לגרום לאחת העיניים או לשתיהן, להיראות ורודות או אדומות מלוות בהרגשה של גרד וחיספוס. זיהומים על ידי חיידקים או וירוסים הם הגורם השכיח ביותר לדלקת זו. זיהומים ויראליים אינם דורשים טיפול, אך אם מדובר בחיידקים ייתכן שיהיה צורך בטיפול על ידי טיפות עיניים אנטיביוטיות.

תעלות דמעות חסומות

תעלות הדמעות הן מערכת הניקוז הטבעית של העיניים -הפתחים הקטנים הממוקמים בזוויות העיניים. בלוטות הדמעות מייצרות דמעות, השוטפות את פני העין ואז מתנקזות החוצה דרך צינורות הדמעות. כאשר צינורות הדמעות חסומים, הדמעות מצטברות על פני השטח של העין ועלולות לעלות על גדותיהן. ישנם מספר גורמים הגורמים לחסימה בצינורות הדמעות כמו הזדקנות, דלקת, זיהום, פציעה ועוד. זוהי הסיבה השכיחה ביותר לעיניים דומעות אצל תינוקות ובמיוחד אצל ילודים, אולם בגילאים אלו הבעיה נוטה להיפתר בעצמה וללא צורך בהתערבות מיוחדת.

בעיות עפעפיים

העפעפיים מתפקדים כמגבי שמשות. כאשר ממצמצים, הם מפזרים את הדמעות על פני שטח העין. לעיתים העפעפיים והריסים עולים להתעוות ולפנות כלפי פנים- דבר שמביא לשפשוף העין, בעיה הנקראת אנטרופיון (entropion). במקרה שהם מתעקמים כלפי חוץ, תופעה הקרויה אקטרופיון (ectropion), העפעפיים לא מצליחים לנגב את כל העין כאשר ממצמצים. כל אחת מתופעות אלו יכולה לגרום למצב של עיניים דומעות. במקרה הצורך, ניתן לתקן מצבים אלו על ידי ניתוח.

שעורה (stye)

שעורה, הנראית כגוש נפוח, אדום וכואב לאורך קצה העפעף יכולה לגרום לדמעת יתר. שעורה נגרמת בדרך כלל על ידי חיידקים ולרוב נעלמת מעצמה לאחר כמה ימים. בינתיים, אין לנסות לפוצץ אותה מכיוון שפעולה זו עלולה להפיץ את הזיהום. קומפרס עם מטלית חמה על העין עשוי להקל על הכאב ואי הנוחות.

שריטה בעין

לכלוך, חול ועדשות מגע יכולים לגרום שריטה בקרנית. במקרה כזה, העין עלולה לדמוע ולכאוב, להיראות אדומה ולהיות רגישה לאור. שריטות אלה מחלימות בדרך כלל תוך יום או יומיים, אולם לעיתים יש צורך בטיפול כדי למנוע זיהום של הקרנית.

אלרגיות

אנשים רבים סובלים מאלרגיות עקב חשיפה לאלרגנים פוטנציאליים כמו אבקת פרחים, אבק, בעלי חיים מסוימים ועוד. הסימפטומים לאלרגיה כוללים שיעול, נזלת ותסמיני אלרגיה קלאסיים סיסטמיים אחרים. לעתים קרובות האלרגיה מלווה בעיניים מגרדות ודומעות שיכולות גם להאדים להתנפח. מאידך, לעיניים יכולות להיות אלרגיות ספציפיות משלהן כגון למרכיבים בטיפות עיניים. שימוש בתרופות נוגדות אלרגיה, שטיפת העין מגורמי התגובה האלרגית וכמובן הימנעות מהם יכולים להקל על המצב.

דלקת עפעפיים, בלפריטיס (Blepharitis)

מצב זה גורם לנפיחות בעפעפיים, קשקשת על הריסים ובין היתר לדמעת של העיניים יחד עם תחושות צריבה, אודם וגרד. ישנם מספר גורמים שיכולים להביא למצב זה כמו זיהומים, רוזציאה (מחלת עור) ואלרגיות. הדלקת באה והולכת מעצמה לעתים קרובות, אך ניקוי העפעפיים והרחקת ההפרשות שעליהם יכולים לסייע בהחלמה.

בעיות בבלוטות שומן

בלוטות זעירות בקצה העפעף, הנקראות בלוטות מייבומיאן (meibomian glands), מייצרות שמנים שעוזרים לשמור על בריאות העיניים. שמנים אלו יוצרים שכבה שמעכבת את אידוי הדמעות מפני שטח העין, ובנוסף מסייעים בסיכוך העין ובהפחתת החיכוך שנוצר עם העפעף. במקרה שבלוטות אלו נחסמות ולא מייצרות מספיק שמן, העין הופכת מגורה ודומעת. טיפול ברטיות חמות על העין יכולות לסייע לבלוטה לחזור לפעולה הרגילה.

שיתוק על שם בל (Bell’s Palsy)

מצב זה עלול לגרום לשרירי הפנים להיחלש או להיות משותקים בצד אחד של הפנים עקב נזק עצבי, דבר שגורם לפנים לצנוח או להשתתק בצד הפגוע. שיתוק על שם בל יכול להשפיע גם על העיניים בצורה של דמעת יתר, מחלת עיניים יבשות או חוסר היכולת לסגור את העין. ברוב המקרים, החולשה היא זמנית ומשתפרת משמעותית תוך כמה שבועות.

תסמונת סיוגרן (Sjogren’s Syndrome)

מחלה אוטואימונית, כלומר מערכת החיסון המגנה בדרך כלל על הגוף תוקפת אותו בטעות. בתסמונת סיוגרן הבלוטות האחראיות על ייצור דמעות ורוק מותקפות וכתוצאה מכך נגרם יובש בפה, עיניים יבשות או עיניים דומעות במיוחד. אין כיום תרופה לתסמונת סיוגרן, אך ישנם מספר טיפולים שיכולים לעזור, כגון: טיפות עיניים לשמירה על עיניים לחות (דמעות מלאכותיות) ותרופות שעוזרות לגוף לייצר יותר דמעות ורוק.

שפעת והצטננות

כאשר אנו חולים בשפעת או מצוננים, מערכת החיסון מייצרת חומרים הגורמים לדלקת ברירית האף ומרחיבים את כלי הדם באזור, מה שיוצר את הגודש באף ונזלת. אותו תהליך מהתרחש בצינור הדמעות, המנקז את הדמעות מהעין לאף, וכתוצאה מכך צינור הניקוז עלול להיסתם והדמעות מצטברות ונקוות בעין. לכן כאשר אנו חולים בשפעת או מצוננים, העיניים דומעות באופן מוגבר ומייצרות הפרשות.

תרופות

תרופות מסוימות עלולות לגרום כתופעת לוואי לעיניים דומעות. בין התרופות הללו ניתן למנות תרופות כימותרפיות, אפינפרין, אקותיופט יודיד ופילוקרפין.

סיבות אחרות

תנאי מזג אוויר כמו חורף, רוח חזקה, שמש או אובך יכולים גם הם לגרום לעיניים לייצר יותר מדי דמעות. מאמץ ייתר של העיניים, ,מעבודה או מסכים למשל, יכול גם הוא לגרום לעיניים לדמוע בעודף. גורמים סביבתיים אחרים כמו אור בהיר, ערפיח, מיזוג אוויר וקור עלולים לגרום לגירוי בעיניים אשר יוביל לעיניים דומעות.

לקוחות ממליצים

מן התקשורת

פרופ' יואב נחום – התפרצות דלקת העיניים בכינרת

ד"ר יעל שרון – מהי דלקת עפעפיים וכיצד מטפלים בה

ד"ר יעל שרון – מהי אובאיטיס (דלקת עיניים פנימית)

פרופ' יואב נחום – בדירוג DUNS100 של רופאי העיניים המובילים במדינה

דירוג הרופאים המצטיינים בישראל

פרופ' מייקל מימוני

דירוג הרופאים המצטיינים בישראל

פרופ' יואב נחום