...

מיפוי קרנית – טופוגרפיה וטומוגרפיה של הקרנית

הקרנית, בהיותה השכבה החיצונית ביותר של העין, ממלאת תפקיד מכריע בהעברת האור ובמיקודו. המבנה, השקיפות והצורה שלו משפיעים באופן משמעותי על חדות הראייה הכללית. טופוגרפיה וטומוגרפיה של הקרנית הן טכניקות הדמיה מתקדמות בשימוש נרחב ברפואת עיניים כדי להעריך את העקמומיות, העוצמה והעובי של הקרנית, ובכך מסייעות באבחון, בניהול ובמעקב אחר מחלות קרנית שונות.

מיפוי קרנית


שני סוגים של מיפוי קרנית – כיצד פועלות טופוגרפיה וטומוגרפיה של הקרנית?

טופוגרפיה של הקרנית היא הליך לא פולשני המספק תיאור מפורט של משטח הקרנית הקדמי. באמצעות מכשיר הנקרא טופוגרף, סדרה של טבעות אור קונצנטריות מוקרנות על הקרנית. לאחר מכן, ההשתקפויות נלכדות ומנותחות דיגיטלית ליצירת מפה מפורטת של העקמומיות של הקרנית.

מצד שני, טומוגרפיה של הקרנית מעמיקה ומספקת ניתוח מקיף יותר של הקרנית. טומוגרפים משתמשים בטכנולוגיות מתקדמות כמו הדמיית Scheimpflug וטומוגרפיה קוהרנטית אופטית (OCT) כדי להציע תמונות תלת מימדיות של הקרנית, המספקות תובנות לגבי משטח הקרנית האחורי ועובי הקרנית (פאכימטריה) מלבד המשטח הקדמי, ומכאן לתת הערכה הוליסטית יותר.


אבחון וניהול מחלות באמצעות מיפוי קרנית

טכניקות אלו חוללו מהפכה באבחון ובניהול של מצבי קרנית שונים.

1. קרטוקונוס: קרטוקונוס היא מחלת עיניים מתקדמת המובילה להידקקות ולבליטה של הקרנית, וכתוצאה מכך נוצרת צורה חרוטית. בקרטוקונוס מוקדם, הטופוגרפיה מראה דפוס עניבת פרפר א-סימטרית עם צירים רדיאליים מוטים, בעוד טומוגרפיה חושפת הידקקות והיתללות על פני השטח האחוריים לפני שהשינויים במשטח הקדמי ניכרים. מעקב קבוע עם טכניקות הדמיה אלו מאפשר מעקב אחר התקדמות המחלה והתערבות בזמן.

2. אקטזיה של קרנית לאחר LASIK: אקטזיה פוסט-LASIK, סיבוך נדיר אך רציני של ניתוח לאסיק, מופיעה גם כהיתללות והידקקות של הקרנית בדומה לקרטוקונוס. כאן, טומוגרפיה מועילה במיוחד בזיהוי שינויים עדינים במשטח הקרנית האחורי ובעובי הקרנית, ובכך מאפשרת אבחנה מוקדמת.

3. ניוון קרנית: ניוון בקרנית, כגון ניוון האנדותל של פוקס וקרטוקונוס, יכול לשנות באופן משמעותי את צורת הקרנית. טומוגרפיה יכולה לעזור לזהות דפוסים אופייניים הקשורים למצבים אלו ולהנחות את האסטרטגיות הטיפוליות.

4. התאמת עדשות מגע: גם טופוגרפיה וגם טומוגרפיה מספקות נתונים חשובים להתאמת עדשות מגע מותאמת אישית, במיוחד בחולים עם קרניות לא סדירות עקב מחלות כמו קרטוקונוס או לאחר השתלת קרנית.


מיפוי קרנית במחלות קרנית שונות

בקרטוקונוס, הטופוגרפיה מציגה בדרך כלל דפוס עניבת פרפר אסימטרית עם צירים רדיאליים מוטים או 'נקודה חמה' של היתללות במפת הקרנית. טומוגרפיה חושפת הידקקות מוקדמת ושינויי גובה במשטח האחורי, עוד לפני שהמשטח הקדמי מראה שינויים.

ב-post-LASIK ectasia, מציינים שינויים דומים, אם כי לרוב מתמקדים באזור האבלציה בלייזר. השינויים יכולים להיות עדינים בתחילה, אך התקדמות מובילה להידקקות והתלולות של הקרנית, בדומה לקרטוקונוס.

במחלת ניוון האנדותל של פוקס, טומוגרפיה מראה התעבות של הקרנית, במיוחד במרכז, עקב כשל במשאבת האנדותל המוביל לבצקת בקרנית. אבחון מוקדם מסייע בטיפול נכון.

לעומת זאת, בניוון מסוג epithelial basement membrane dystrophy (EBMD), טופוגרפיה עשויה להראות אסטיגמציה לא סדירה ללא שינויים משמעותיים בטומוגרפיה (בפנים האחוריות).


סיכום

מיפוי קרנית מסוג טופוגרפיה וטומוגרפיה של הקרנית חוללו מהפכה בהערכת בריאות הקרנית, והעניקו תובנות חשובות המנחות את האבחנה והניהול של מחלות קרנית שונות. טכניקות לא פולשניות אלו הצטיינו במיוחד בזיהוי של קרטוקונוס מוקדם, אקטזיה שלאחר LASIK וניוון בקרנית שונים, ובכך אפשרו התערבות בזמן ושיפור התוצאות ראייה של המטופלים. חשיבותם של כלי אבחון אלו ממשיכה לגדול ככל שהבנתנו של הקרנית מעמיקה, והטכנולוגיה ממשיכה להתקדם.

מאמרים אחרונים

מרכז מומחים לאבחון וטיפול מתקדם בתסמונת העין היבשה ומחלות פני שטח העין

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות התקשרו עכשיו

או השאירו פרטים:

תוכן עניינים

לקוחות ממליצים

מן התקשורת

פרופ' יואב נחום – התפרצות דלקת העיניים בכינרת

ד"ר יעל שרון – מהי דלקת עפעפיים וכיצד מטפלים בה

ד"ר יעל שרון – מהי אובאיטיס (דלקת עיניים פנימית)

פרופ' יואב נחום – בדירוג DUNS100 של רופאי העיניים המובילים במדינה

דירוג הרופאים המצטיינים בישראל

פרופ' מייקל מימוני

דירוג הרופאים המצטיינים בישראל

פרופ' יואב נחום

מוזמנים לבקר בחנות שלנו

בה ישנם מוצרים שיעזרו לכם עם מחלת העין היבשה

למידע נוסף ותיאום פגישת ייעוץ התקשרו:

או השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם