...

כלזיון בעין

כלזיון בעין הוא מצב שכיח בעיניים המשפיע על אנשים בכל הגילאים, ומתבטא על ידי גוש קטן, שבדרך כלל אינו כואב, או נפיחות בעפעף. מצב זה מופיע כאשר אחת מבלוטות השמן בעפעף נחסמת, מה שמוביל להיווצרות דלקת. למרות שדומה ל-stye, כלזיון בדרך כלל גדול יותר ונמשך זמן רב יותר. הבנת הסימפטומים, הסיבות ואפשרויות הטיפול בכלזיון חיונית לניהול ומניעה יעילים. כאן נספק סקירה מקיפה, מתסמינים ראשוניים ועד אסטרטגיות טיפול מתקדמות, כדי לצייד את הקוראים בידע לטפל במצב זה ביעילות.

כלזיון בעין

הכרת כלזיון בעין

כלזיון, לעתים קרובות נקרא בטעות כ-stye, היא דלקת גרנולומטית כרונית של בלוטות המייבומיאן, שהן בלוטות שמן מיוחדות בעפעפיים. לבלוטות אלו תפקיד מכריע בשמירה על דמעות ועל משטח עיניים בריאים על ידי הפרשת שמנים המונעים את אידוי שכבת הדמעות של העין. כאשר מתרחשת חסימה, היא עלולה להוביל להיווצרות של כלזיון, המתגלה כבליטה נפוחה על העפעף.

האנטומיה של העפעף מורכבת, וכוללת מספר סוגים של בלוטות שכולן יכולות לתרום לבריאות ולנוחות העיניים. בלוטות המייבומיאן, הממוקמות לאורך שולי העפעף, מועדות במיוחד לחסימות בשל מיקומן ואופי החומר שהן מפרישות. ההבחנה בין כלזיון ל-stye חיונית לטיפול נכון; בעוד ש-stye הוא זיהום חריף של בלוטות אלו, המלווה בתסמינים כואבים ואדמומיות, כלזיון בדרך כלל פחות כואב ויותר מתמשך.

סיבות וגורמי סיכון עבור כלזיון בעין

כלזיונים מתפתחים בעיקר עקב חסימת בלוטות המייבומיאן בעפעפיים. חסימות אלו יכולות לנבוע מגורמים שונים, לרבות שינויים בהרכב השמן המקשים על זרימת השמן בחופשיות. גורמים אחרים התורמים עשויים לכלול:

 1. היגיינה וטיפוח עיניים: היגיינת עפעפיים לקויה, כגון שטיפה מועטה או אי-הסרת איפור, עלולות להגביר את הסיכון לחסימות בבלוטות. גם שימוש באיפור עיניים שפג תוקפו מהווה סיכון.
 2. בלפריטיס כרונית: מצב זה, המאופיין בדלקת בשולי העפעפיים, יכול לגרום לאנשים לפתח כלזיונים על ידי השפעה על הבריאות והתפקוד של בלוטות המייבומיאן.
 3. שינויים הורמונליים: תנודות הורמונליות, כגון אלו שחוו במהלך התבגרות, הריון או הפרעות אנדוקריניות מסוימות, יכולות לשנות את העקביות של הפרשות הבלוטה, ולהגביר את הסבירות לחסימות.
 4. מחלות עור: אנשים הסובלים ממחלות עור כמו רוזציאה או סבוריאה דרמטיטיס נוטים יותר לחוות בעיות עפעפיים, כולל כלזיונים.

הבנת גורמי הסיכון הללו היא המפתח לניהול ולמניעת התרחשותם של כלזיונים, המאפשרת לאנשים לנקוט בצעדים יזומים במשטר הטיפול בעיניים שלהם.

סימנים וסימפטומים של כלזיון בעין

הסימנים והתסמינים של כלזיון כוללים:

 1. גוש על העפעף: הסימן הבולט ביותר של כלזיון הוא גוש קטן ועגול על העפעף המתפתח עם הזמן. שלא כמו stye, כלזיון מתחיל לעתים קרובות כגבשושית קשה וללא כאבים.
 2. נפיחות ואדמומיות: בתחילה, האזור סביב הכלזיון עשוי להיות נפוח ואדום. ככל שהכלזיון גדל, העפעף כולו עלול להתנפח.
 3. אי נוחות וגירוי: למרות שלא כואבים בדרך כלל, כלזיון יכול לגרום לאי נוחות, במיוחד בעת מצמוץ או כאשר מופעל לחץ על העפעף.
 4. דמעת: הגירוי מהכלזיון יכול לעורר ייצור מוגזם של דמעות. במקרים מסוימים, הכלאזיון יכול ללחוץ על גלגל העין, ולגרום לראייה מטושטשת.

זיהוי סימנים אלו מוקדם יוביל לטיפול בזמן ויעיל יותר, להפחית את אי הנוחות הפוטנציאלית ולמנוע את ההתקדמות לסיבוכים חמורים יותר.

אבחון והערכה רפואית של כלזיונים בעיניים

אבחון כלזיון כרוך בדרך כלל בבדיקה קלינית פשוטה על ידי רופא עיניים. במהלך ההערכה, הרופא יסקור את ההיסטוריה הרפואית של המטופל ויבצע בדיקה מפורטת של העפעף כדי להבחין בין כלזיון לבין מחלות עפעפיים אחרות כגון styes או ציסטות. שלבי האבחון העיקריים כוללים:

 1. בדיקה חזותית: הרופא יבחן את המשטחים החיצוניים והפנימיים של העפעף כדי להעריך את גודלו, המיקום וההשפעה של הכלזיון על העפעף.
 2. מישוש: מישוש עדין של העפעף יכול לעזור לקבוע את הרכב הגוש והאם הוא רך, מה שמרמז על זיהום.
 3. בדיקת מנורת סדק: באמצעות מנורת סדק, מיקרוסקופ מיוחד לבדיקות עיניים, הרופא יכול לקבל תצוגה מוגדלת של מבני העפעפיים כדי להעריך טוב יותר את הכלזיון והשפעתו על העין.

במקרים נדירים שבהם הגוש לא חולף או ממשיך לחזור על עצמו, ניתן לבצע בדיקות נוספות כדי לשלול מצבים חמורים יותר, כגון ממאירות.

אפשרויות טיפול עבור כלזיונים בעין

הטיפול בכלזיון תלוי בגודל, במיקום ובתסמינים הקשורים לגוש בעפעף. המטרות העיקריות הן להפחית נפיחות, לקדם ניקוז של הבלוטה ולהקל על אי נוחות. אסטרטגיות טיפול כוללות:

 1. תרופות ביתיות: מריחת קומפרסים חמים על העפעף הפגוע מספר פעמים ביום יכולה לעזור לרכך את השמנים הקשים החוסמים את הבלוטה, לקדם ניקוז וריפוי.
 2. היגיינת עפעפיים: ניקוי קבוע של העפעפיים עם סבון עדין או חומרי ניקוי מיוחדים יכול למנוע חסימות נוספות של בלוטות המיבומיאן ולסייע בתהליך הטיפול.
 3. תרופות: אם יש דלקת משמעותית או אם הכלזיון אינו מגיב לטיפולים ביתיים, רופא עשוי לרשום אנטיביוטיקה מקומית או אנטיביוטיקה דרך הפה. זריקות סטרואידים הן אפשרות נוספת להפחתת נפיחות במהירות.
 4. הסרה כירורגית: עבור כלזיונים מתמשכים שאינם נפתרים בטיפול שמרני, פעולות כירורגיות קטנות המבוצעות בהרדמה מקומית יכולות להיות יעילות. ההליך כרוך בביצוע חתך קטן בעפעף הפנימי כדי להסיר את תוכן הכלזיון.

לאחר הטיפול, לרוב מומלץ למטופלים להמשיך עם קומפרסים חמים ולשמור על היגיינת עפעפיים טובה כדי למנוע הישנות. בכל המקרים, התייעצות בזמן עם רופא עיניים מבטיחה את מתן הטיפול המתאים, ומפחית את הסיכון לסיבוכים.

סיבוכים פוטנציאליים

בעוד שכלזיון הוא בדרך כלל מצב קל, אם אינו מטופל או מנוהל בצורה לא נכונה, הוא עלול להוביל למספר סיבוכים:

 1. זיהום והיווצרות אבצס: מדי פעם, הכלזיון יכול להזדהם, מה שמוביל להיווצרות אבצס שעלול לדרוש טיפול אינטנסיבי יותר, כולל אנטיביוטיקה או ניקוז כירורגי.
 2. ליקוי ראייה: כלזיונים גדולים עלולים ללחוץ על הקרנית, ועלולים להוביל לאסטיגמציה או ראייה מטושטשת אם לא מטופלים מיד.
 3. הישנות: חלק מהאנשים עלולים לחוות כאבים חוזרים, מה שעלול לרמז על חוסר תפקוד בסיסי של בלוטות המיבומיאן או מצבים כרוניים אחרים.
 4. הפרעות קוסמטיות: כלזיונים מתמשכים עלולים לגרום לנפיחות מתמשכת ולשינויים במראה העפעף, שעלולים לדרוש התערבות כירורגית לתיקון.

טיפול מוקדם במחלה ומעקב אחר משטרי טיפול נאותים יכול לסייע במניעת סיבוכים אלה, ולהבטיח שהמצב יעבור עם סיכון מינימלי להשפעות ארוכות טווח.

אסטרטגיות מניעה של כלזיון בעין

מניעת כלזיונים כוללת בעיקר שמירה על היגיינת עפעפיים והתייחסות לגורמי הסיכון התורמים לחסימת בלוטות המיבומיאן. הנה כמה אסטרטגיות יעילות:

 1. ניקוי עפעפיים: שימוש במטלית חמה ולחה כדי לנקות בעדינות את העפעפיים יכול לעזור להסיר פסולת ושמן עודף. ניתן להשתמש גם בתכשיר קרצוף עפעפיים מיוחד או בשמפו לתינוק מדולל במים חמים כדי להבטיח שהעפעפיים יהיו נקיים.
 2. קומפרסים חמים: שימוש קבוע בקומפרסים חמים יכול לשמור על תפקוד תקין של בלוטות המייבומיאן, למנוע מההפרשות להיות עבות מדי ולחסום את הבלוטות.
 3. הימנעו מנגיעה או שפשוף בעיניים: שמירה על ניקיון הידיים והימנעות ממגע מיותר בעיניים מונעת החדרת חיידקים העלולים להוביל לזיהומים.
 4. שימוש נכון באיפור: ודאו שלא פג תוקפו של איפור עיניים, השתמשו במברשות נקיות והסירו אותו ביסודיות מדי לילה. הימנע משיתוף איפור עם אחרים.
 5. דיאטה והידרציה: שמירה על תזונה בריאה עשירה בחומצות שומן אומגה 3 ושמירה על הידרציה יכולה לשפר את איכות הפרשות הבלוטה ואת בריאות העין הכללית.
 6. בדיקות עיניים שגרתיות: בדיקות שגרתיות עם רופא עיניים יכולות לעזור לתפוס ולטפל בסימנים מוקדמים של בעיות עפעפיים לפני שהם מתפתחים למחלה.

יישום אמצעי מניעה אלה יכול להפחית באופן משמעותי את הסיכון להתפתחות כלזיונים, לקדם עפעפיים בריאים יותר ובריאות עיניים כללית.

סיכום אודות כלזיון בעין

כלזיונים בעפעפיים הם מצבים נפוצים שבדרך כלל ניתן לטפל בהם ביעילות עם טיפולים שמרניים כגון קומפרסים חמים, היגיינת עפעפיים נכונה, ובמקרים מסוימים, התערבויות רפואיות. הבנת הסיבות, הסימפטומים ואמצעי המניעה היא המפתח לניהול ופתרון כלזיונים במינימום אי נוחות וסיבוכים. בעוד שרוב הכלזיונים הם שפירים וחולפים, מקרים מתמשכים או חוזרים צריכים להיות מוערכים על ידי אנשי מקצוע בתחום הבריאות כדי לשלול מצבים חמורים יותר ולהבטיח טיפול מתאים. בסך הכל, הידע כיצד למנוע ולטפל בכלזיונים לא רק מוביל לבריאות עיניים טובה יותר אלא גם משפר את איכות החיים של אלה שנפגעו.

מאמרים אחרונים

מרכז מומחים לאבחון וטיפול מתקדם בתסמונת העין היבשה ומחלות פני שטח העין

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות התקשרו עכשיו

או השאירו פרטים:

תוכן עניינים

לקוחות ממליצים

מן התקשורת

פרופ' יואב נחום – התפרצות דלקת העיניים בכינרת

ד"ר יעל שרון – מהי דלקת עפעפיים וכיצד מטפלים בה

ד"ר יעל שרון – מהי אובאיטיס (דלקת עיניים פנימית)

פרופ' יואב נחום – בדירוג DUNS100 של רופאי העיניים המובילים במדינה

דירוג הרופאים המצטיינים בישראל

פרופ' מייקל מימוני

דירוג הרופאים המצטיינים בישראל

פרופ' יואב נחום

מוזמנים לבקר בחנות שלנו

בה ישנם מוצרים שיעזרו לכם עם מחלת העין היבשה

למידע נוסף ותיאום פגישת ייעוץ התקשרו:

או השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם