...
המרכז לטיפול בעין יבשה, רחוב דוד המלך 1, הרצליה פיתוח, טלפון 03-3035030

יובש בעיניים תרופות טבעיות

העיניים שלנו צריכות אספקת לחות וסיכוך כדי לתפקד כראוי. יובש בעיניים הינו תופעה נפוצה אשר פוגעת באיכות חייהם של המון אנשים בחברה, לתופעה זו יכולות להיות סיבות רבות והטיפול שיותאם למקור הבעיה על ידי רופא, יכול לנוע מטיפול ביובש בעיניים עם תרופות טבעיות, טיפול מקומי עם טיפות, ועד פרוצדורות ניתוחיות או סמי-ניתוחיות.

כדי לבצע את תפקידן, הדמעות מופרשות באופן קבוע ורציף בכל מצמוץ מבלוטות הדמע אשר נמצאות בעיקר בחלק החיצוני של העפעף העליון ומבלוטות קטנות אשר מפוזרות על הלחמית.

הדמעה מורכבת מקוקטייל המכיל מים אשר מעניקים לחות לעין ושוטפים אותה מחלקיקים חיצוניים, שומנים אשר מסככים את העין ותורמים לתנועה החלקה שלה והינם חשובים בנוסף למניעת התאדות מהירה מדי של הדמעה, וריר אשר יוצר מעין מטריצה שמחזיקה את רכיבי הדמעה ומפזרת אותם בצורה אחידה על משטח העין. בנוסף, ישנם חלבונים מיוחדים של מערכת החיסון – נוגדנים, אשר נלחמים בזיהומים פוטנציאלים בעין.

מצב של עיניים יבשות הינו נפוץ ביותר, ויכול לבטא כשל באחת המערכות הנ"ל, בנוסף, כחלק מתהליך ההזדקנות, תהליך ייצור הדמעות מואט, ולעין יש אספקה ירודה של דמעות מבחינה כמותית.

לעומת זאת, אם תהיה לנו בעיה באחת הבלוטות שמייצרת רכיב מסויים בדמעה, תהיה לנו בעיה באיכות הדמעה שלא תוכל לבצע את תפקידה, לדוגמא כאשר יש בעיה בייצור המרכיב השומני של הדמעה, הנוזל המיימי שבה יתאדה במהרה ולא יישאר מספיק זמן על משטח העין.

בשני המקרים התוצאה תהיה תסמונת העין היבשה.

במידה ואתם סובלים מיובש בעיניים, יתכן ותחוו את אחד או כמה מהתסמינים הבאים:

  • תחושת גרד
  • תחושת שריפה בעיניים
  • תחושת גוף זר בעין
  • אודם
  • טשטוש ראייה
  • עודף דמע (בצורה פרדוקסלית עשוי להעיד על עין יבשה, כתוצאה מהגירוי שנגרם מחוסך בסיכוך)

ישנן מספר סיבות אשר עלולות לגרום ליובש בעיניים: זיקנה, תרופות מסוימות, מחלות תוך-עיניות, מחלות כלל מערכתיות, סיבות סביבתיות, עדשות מגע, אלרגיות.

אבחנה של יובש בעיניים נעשית ע"י רופא ונקבעת עפ"י תיאור התסמינים של המטופל ובירור לגבי הגורם ליובש, בין אם מדובר במחלה עינית או כלל מערכתית ובין אם מדובר בסיבה סביבתית. לאחר האבחון הרופא יבקש בדיקות שונות שמטרתן להבין את המקור ליובש בכדי להתאים פתרון מדויק לגורם הבעיה.

וכיצד נטפל ביובש בעיניים ? בהרבה מקרים הטיפול הוא להקלה ולשיכוך התסמינים עד מציאת מקור הבעיה הרפואית במידה וקיימת.

ליובש בעיניים ניתן למצוא בהרבה מקרים הקלה בעזרת תרופות טבעיות ושינויים סביבתיים והרגלי חיים, לדוגמא להמנע מלשהות זמן ממושך במזגן ובחללים יבשים, לצאת החוצה ביום עם רוחות חזקות, להמנע מצפייה ממושכת במסכים וכמובן להפסיק לעשן.

תרופות טבעיות ליובש בעיניים יכולות להיות על בסיס אומגה 3, שזה חומצת שומן נחוצה לגופינו ושאיננו יכולים ליצרה באופן טבעי בגוף אלא לצרוך אותה ממקורות חיצונים. חומצת שומן זו ידועה על פי מחקרים כי מפחיתה דלקות, ושיכולה לגרום להעלאת כמות הדמעות שמיוצרות ואיכותן.

ניתן לצרוך אומגה 3 דרך מזון עשיר בחומצת שומן זו כגון שמן דקלים, שמן סויה, זרעי קיה, אגוזים, דגים, או לחלופין ליטול תוספי מזון של אומגה 3 בבית מרקחת.

 

עוד תרופוה טבעיות ליובש בעיניים יכולה להיות טיפות עיניים טבעיות אשר מחקות את הרכב הדמעה האנושית, או שמני סיכוך למיניהם אשר מספקים הקלה קצת ארוכת טווח יותר ומתאימים כמובן לשימוש על העין. חשוב לציין כי השימוש בשמנים אומנם מספק הקלה ארוכה יותר אך עלול לטשטש את הראייה בזמן השהות של החומר על העין, לכן מומלץ להשתמש בו בעיקר לפני השינה ובטיפות במהלך היום.

במקרים הנ"ל מדובר בטיפולים שאינם דורשים מרשם רופא ומספקים הקלה זמנית מתסמיני העין היבשה, אנו בעצם מחליפים או תומכים זמנית בייצור הדמעות הלא מספק בגופינו ועוזרים לו בעזרת נוזלים טבעיים שמספקים את אותה לחות וסיכוך שמספקות הדמעות שלנו.

מלבד טיפות עיניים, טיפול נוסף במידה והטיפול השמרני לא צלח והבעיה נשארת, יכול להיות סתימת מערכת הניקוז של הדמעות מהעין לכיוון האף, כך שבמקום להוסיף "דמעות" חיצוניות בטיפות, מעלים את זמן הפעולה וההישארות של הדמעות הקיימות על גלגל העין

עד כאן דנו בטיפול להקלת תסמיני העין היבשה, במידה ויש חשד למחלה עינית מקומית או כלל מערכתית הפוגעת גם בעין, יש לטפל במקור המחלה וטיפולים ייעודיים לעין יבשה מותאמים לאחר אבחון הסיבה המדויקת ליובש בעיניים.

לחץ כאן לקריאה על אופציות לטיפולים ייעודיים

 

 

 

[INSERT_ELEMENTOR id="83"]