...
המרכז לטיפול בעין יבשה, רחוב דוד המלך 1, הרצליה פיתוח, טלפון 03-3035030

יובש בעין

יובש בעין, מצב רפואי נפוץ אשר פוגע באיכות החיים של אנשים רבים מכל קצוות האוכלוסיה, נוצר כאשר תהליך הדמע הטבעי נפגע והדמעות אינן מסככות ומספקות לחות לעין.

כאשר אנו מדברים על יובש בעין, במה מדובר ?

בריאות העין תלויה גם בנוכחות מסך דמעות אשר עוטף את העין ומספק לה לחות קבועה וסיכוך כדי לשמר את הראייה התקינה והנוחות.

דמעות עשויות מקומבינציה מדוייקת של מרכיבים: מים, לספק לחות. שומנים, לסיכוך ומניעת התאדות מהירה של נוזל הדמעה. ריר, לפיזור אחיד של הדמעות על משטח העין. נוגדנים, להגנה מפני זיהומים.

המרכיבים הללו מופרשים מבלוטות ייעודיות אשר נמצאות מסביב לגלגל העין, ברגע שיש חוסר איזון או מחסור במערכת הדמע, או כאשר הדמעות מתאדות מהר מדי ממשטח העין, אדם יכול לחוות יובש בעין.

כאשר הדמעות אינן מספקות לחות וסיכוך לעין, אנו עלולים להרגיש את התסמינים הבאים:

  1. כאב
  2. תחושת שריפה
  3. תחושת גוף זר או חול בעין
  4. גרד
  5. אודם בעין
  6. טשטוש ראייה

 

לפעמים, אדם עם יובש בעין יחווה דווקא דמע יתר, מצב אשר עלול להיות מבלבלת ביותר. תופעה זו מתרחשת כאשר העין אינה מקבלת מספיק סיכוך. בעקבות כך והגירוי המוגבר אשר נגרם לעין, נשלח אות עצבי להגברת סיכוך ולחות העין, ובתגובה לכך העין נשטפת בדמעות חירום.

למרות זאת, הדמעות הללו הינן מורכבות בעיקר ממים, ואינן מכילות את התכונות הנחוצות לסיכוך תקין של העין, הן מסוגלות לשטוף חלקיקי ליכלוך קטנים אך הן אינם מצפות את משטח העין כהלכה.

 

מהם הגורמים ליובש בעין ?

ישנן המון סיבות אשר יכולות לגרום ליובש בעין, הרבה מטופלים עם יובש בעין סובלים מדלקת מקומית או סיסטמית (שמתבטאת בנפיחות) אשר פוגעת בבלוטות הדמע שנמצאות בקצה העפעף ובלחמית. ממש כמו בדלקת בברכיים, בריאות או בכבד, דלקת כרונית עלולה לפגוע ברקמת בלוטות הדמע לצמיתות ובכך לגרום לטיפול להיות לא אפקטיבי.

בנוסף לחוסר איזון במערכת זרימת הדמעות, יובש בעין יכול להגרם מייבוש מהיר של שכבת הדמעות על העין. מצב זה יכול להחמיר עקב חשיפה ממושכת לאוויר יבש ממזגן, חימום או גורמים סביבתיים אחרים.

 

איבחון של יובש בעין וקביעת הגורם לתופעה נעשה ע"י רופא עיניים והיא אבחנה קלינית, משמע לפי אנמנזה (תשאול) המטופל ובדיקתו הגופנית ע"י הרופא.

לפעמים יובש בעין נגרם ממחלה כרונית סיסטמית כמו דלקת פרקים ראומטית, זהבת או תסמונת שוגרן, במקרה זה ולאחר שנשללו גורמים מקומיים וסביבתיים, יש לטפל במחלה הכרונית כדי להקל על היובש בעין.

 

הטיפולים ליובש בעין נחלקים לטיפולים להקלה בתסמינים של עין יבשה עד להסרת הגורם המזיק וטיפולים ייעודים לאחר אבחון הסיבה המדויקת ליובש בעיניים במידה וקיימת.

טיפות עיניים ליובש בעין הן הפתרון הנפוץ ביותר להקלה על תסמיני היובש בעין. ישנם סוגים שונים של טיפות וחלקן הן נמכרות ללא מרשם, לרב יש צורך לנסות מספר סוגים שונים של טיפות עד מציאת הסוג האידיאלי. ישנן טיפות מסוג מפחיתי דלקת כמו ציקלוספורין או סטרואידים אשר מחייבים מרשם רופא, טיפות מסוג דמעות מלאכותיות אשר מכילות את הרכב הדמעה הפיזיולוגי יכול להיות פיתרון טוב להקלה מהתסמינים עד למציאת הסיבה הייעודית והסרתה.

טיפול נוסף הוא סתימת צינורות ניקוז הדמע ע"י פקק אשר יכול להיות זמני או קבוע, כך שבמקום להוסיף "דמעות" חיצוניות בטיפות, מעכבים את ניקוז הדמעות הקיימות.

כמובן, בלי קשר לסיבה ליובש בעין, שינוי בהרגלים מזיקים תמיד יכול להקל ולמנוע החמרה של יובש בעין, קיצור זמן צפייה במסכים, הקפדה על צריכת אומגה 3 בדיאטה או בתוספי תזונה, המנעות משהייה ממשוכת בסביבה ממוזגת ויבשה והפסקת עישון יכולים לתרום רבות להקלה בתסמיני יובש בעין.

טיפולים ייעודיים ליובש בעין מותאמים לאחר אבחון הסיבה המדויקת.

לחץ כאן לקריאה על אופציות לטיפולים ייעודיים

[INSERT_ELEMENTOR id="83"]