...

סרום אוטולוגי – גישה חדשה לטיפול במחלות עיניים יבשות

תסמונת העין היבשה , הידועה גם בשם keratoconjunctivitis sicca, או dry eye syndrome היא הפרעת עיניים נפוצה הפוגעת במיליוני אנשים ברחבי העולם. היא מאופיינת בירידה בייצור הדמעות או באידוי מוגבר שלהן, מה שמוביל לנזק של פני העין ולתסמינים כגון אדמומיות בעיניים, גירוי, צריבה וראייה מטושטשת. טיפולים נפוצים למחלה זו כוללים בעיקר דמעות מלאכותיות ג׳לים ומשחות סיכה אך בחלק מהמטופלים הן אינן נותנות פתרון מספק לבעיה. בשנים האחרונות, טיפול בעין יבשה בטיפות המופקות מסרום אוטולוגי הודגם במספר רב של מחקרים כיעיל בטיפול בעיניים יבשות.

סרום אוטולוגי
טיפות עיניים מסרום אוטולוגי


מהן טיפות מסרום אוטולוגי?

טיפות עיניים סרום אוטולוגיות מיוצרות מדם המטופל עצמו. 'אוטולוגי' משמעו שמקור הסרום הוא המטופל, מה שהופך את הסרום לתואם ביולוגית לרקמות העין ומפחית את הסיכון לתגובות חיסוניות או תופעות לוואי. בתהליך זה, דגימת דם ניטלת מהמטופל, ולאחר מכן עוברת בצנטריפוגה להפרדת נוזל בשם סרום מהכדוריות האדומות שנותנות לדם את צבעו. לאחר מכן, הסרום מדולל בתמיסה סטרילית ליצירת טיפות עיניים שניתן לאחסן במקרר ולהשתמש בהן במשך תקופה שנקבעה.


כיצד פועלות טיפות מסרום אוטולוגי במחלת העין היבשה?

הסרום דומה מאד בהרכבו ובתכונותיו הפיזיקליות לדוק הדמעות – הוא מכיל גורמי גדילה רבים, ויטמינים, נוגדנים ורכיבים אחרים המצויים בדמעות והתורמים לבריאות התאים על פני שטח העין. רכיבים אחו אינן מצוין בתחליפי דמעות רגילים. רכיבים אלו מסייעים להאיץ ריפוי אפיתל, להפחית את עוצמת הדלקת ולשפר את יציבות הדמעות על פני שטח העין.


מחקר התומך בשימוש בטיפות עיניים סרום אוטולוגיות

מחקרים רבים הראו את היעילות של טיפות עיניים סרום אוטולוגיות בטיפול במחלות עיניים יבשות. לדוגמה, מחקר שפורסם ב"American Journal of Ophthalmology" בשנת 2020 הראה שיפור משמעותי הן בסימפטומים הסובייקטיביים והן בסימנים האובייקטיביים של מחלת עיניים יבשה בחולים שטופלו בטיפות עיניים סרום אוטולוגיות. הטיפול הודגם כבטיחותי מאד.

מחקר נוסף שפורסם ב-"Ophthalmology" בשנת 2022 הדגים ביצועים מעולים של טיפות עיניים סרום אוטולוגיות בהשוואה לדמעות מלאכותיות קונבנציונליות במתן הקלה ארוכת טווח בתסמינים וסימנים של מחלת עיניים יבשה חמורה.


הכנה, שימוש ואחסון

טיפות עיניים סרום אוטולוגיות מיוצרות בסביבה סטרילית, בדרך כלל בבית חולים או בנק דם.

בטיפות משתמשים מספר פעמים ביום, בדומה לדמעות מלאכותיות. תדירות השימוש תלויה בחומרת המחלה.

יש לאחסן טיפות עיניים סרום אוטולוגיות במקרר כדי לשמור על יעילותן ולמנוע שגשוג של חיידקים בהן. הסרום מסופק בבקבוקון רב פעמי או במספר בקבוקונים חד פעמיים שבהם ניתן להשתמש עד 24 שעות.

לסיכום, טיפות עיניים מסרום אוטולוגיות הן טיפול מבטיח למחלות עיניים קשות של פני שטח העין ובפרט לתסמונת העין היבשה. טיפות סרום אוטולוגי מנצלות את מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף, ומציעות תקווה לשיפור איכות החיים במטופלים בהם לא היה שיפור מספק בטיפול קונבנציונלי.

קרדיט: פרופסור יואב נחום
אתר: profnahum.co.il

מאמרים אחרונים

מרכז מומחים לאבחון וטיפול מתקדם בתסמונת העין היבשה ומחלות פני שטח העין

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות התקשרו עכשיו

או השאירו פרטים:

תוכן עניינים

לקוחות ממליצים

מן התקשורת

פרופ' יואב נחום – התפרצות דלקת העיניים בכינרת

ד"ר יעל שרון – מהי דלקת עפעפיים וכיצד מטפלים בה

ד"ר יעל שרון – מהי אובאיטיס (דלקת עיניים פנימית)

פרופ' יואב נחום – בדירוג DUNS100 של רופאי העיניים המובילים במדינה

דירוג הרופאים המצטיינים בישראל

פרופ' מייקל מימוני

דירוג הרופאים המצטיינים בישראל

פרופ' יואב נחום

למידע נוסף ותיאום פגישת ייעוץ התקשרו:

או השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

למחלת העין היבשה יש טיפול יעיל ואפקטיבי!

למידע נוסף ותיאום פגישת ייעוץ השאירו פרטים: