...
המרכז לטיפול בעין יבשה, רחוב דוד המלך 1, הרצליה פיתוח, טלפון 03-3035030

טיפות עיניים ליובש

עיניים יבשות הן מצב של חסר כרוני בלחות ולובריקציה של העין. בריאות העיניים והיכולת לראות היטב תלויה בנוכחות תמידית של שכבת דמעות על פניהן.

במידה והנך סובל.ת מעין יבשה ככל הנראה תחווה.י תחושת גרד, תחושה של גוף זר בעין, אדמומיות, קושי או שריפה בעיקר לאחר קריאה ממושכת, רגישות לאור, כאב בעת שימוש בעדשות מגע ואפילו דמעת (בצורה מפתיעה עין יבשה יכולה לגרום לדמעת עקב גירוי מתמיד של העין, הדמעות הנוצרות כתגובה אינן תקינות ולכן לא פותרות את המצב).

שכבת הדמעות מורכבת משלושה מרכיבים, כל אחד מהם הכרחי לתקינותה. מחסור או פגם בייצור של אחד החומרים יוביל לייצור שכבת דמעות לא תקינה, ועל כן לפגיעה בבריאות העיניים ויכולת הראייה.

המרכיב המהווה את החלק הפנימי ביותר של הדמעה נקרא השכבה הרירית, היא מופרשת ע"י תאים מיוחדים (מכונים תאי גובלט) המצויים בקרום העוטף את לובן העין.

מעליו תמצא השכבה המימית שמיוצרת בבלוטות הדמע הנמצאות בחלק העליון החיצוני ששל כל עין.

השכבה העליונה ביותר הינה השכבה השומנית, מופקת ממספר רב של בלוטות המצויות בקו הריסים העליון והתחתון, נקראת בלוטות מיבומיאן.  

השכבה המימית, כמצופה, מספקת לחות והגנה לעין ושוטפת החוצה גופים זרים במידת הצורך, השכבה הרירית מאפשרת פיזור אחיד של שכבת המים וקיבועה על גבי פני השטח של העין והשכבה השומנית שמעליה מונעת אידוי מהיר מידי של השכבה המימית על מנת לשמר אותה מספיק זמן על פני העין עד ש"תגיע" הדמעה הבאה. תחלופת הדמעות מתבצעת עם כל מצמוץ של העין, בעצם ע"י סגירת העפעפיים נמרחת על גבי העין שכבת דמעות חדשה שצריכה להחזיק עד למצמוץ הבא.

הגורמים לעיניים יבשות הם רבים ומגוונים, החל ממחלות עיניות אחרות כגון בלפריטיס, מנח לא תקין של העפעפיים (מכונה אקטרופיון או אנטרופיון), ניתוחי עבר בעיניים (לדוגמא לייזר לתיקון חדות הראיה) מחלות סיסטמיות, למשל מחלקת מפרקים ראומטית, לופוס, תסמונת שיורגן, והרגלים שונים החל מדיאטה לא מאוזנת הגורמת למחסור בשומנים בריאים, שהייה ממושכת בחללים סגורים מממוזגים (חום או קור) עם אחוזי לחות נמוכה, עבודה או בילוי ממושך מול מסכים (גורמים למצמוץ בתדירות נמוכה עד פי 3 ולכן להאטה בתחלופת הדמעות) ותרופות שונות.

הטיפול בעין יבשה מתחלק לשניים, טיפול המספק הקלה בסימפטומים ומאפשר חזרה לתפקוד תקין שניתן להתחיל מיידית וטיפול המכוון לפתרון הגורם לעין היבשה המבוסס על אבחון מדויק של הבעיה הספציפית שהובילה לעין יבשה ופתירתה.

הטיפול הגנרי והמיידי יכלול בד"כ שימוש בטיפות עיניים ליובש אותן ניתן לקנות ללא מרשם בכל בית מרקחת. הבעיה העיקרית עם השימוש בטיפות היא מציאת הטיפות הטובות עבורך. כיום קיים שפע של טיפות המיוצרות ע"י חברות שונות ובעלות תכונות והרכב שונה. ההבדל העקרי ביניהן הוא מידת "הצמיגות" שהן מציעות. ככל שהטיפות יכילו יותר רכיבים שומניים (ויהיו צמיגות יותר) הן ישרדו זמן רב יותר על פני העין ויספקו הקלה ממושכת יותר עד הזלפת הטיפות הבאה, מצד שני נוכחות מרובה של רכיבים שומניים עשויה לגרום לטשטוש בראיה ועל כן טיפות אלו מומלצות בעיקר לשימוש בלילה. הטיפות בקצה השני של הסקאלה, המימיות יותר, יספקו הקלה והלחה של העין עם הטבה בראיה אך יתאדו מהר יותר, על כן ידרשו הזלפות תכופות לשימור האפקט, הן יתאימו בעיקר לשימוש במהלך היום.

הדרך הטובה ביותר למציאת הטיפות המתאימות ביותר עבורך הן ניסוי וטעיה, אם סוג אחד של טיפות לא מספק מענה הולם לסימפטומים אל תחשוש.י לנסות סוג אחר עד למציאת הסוג שמספק נוחות מקסימלית.

בניסיון לפתור מצב כרוני של עיניים יבשות יש לאבחן את הגורם הספציפי.

לחץ.י כאן לקריאה אודות טיפולים מוכוונים בעיה