...
המרכז לטיפול בעין יבשה, רחוב דוד המלך 1, הרצליה פיתוח, טלפון 03-3035030

טיפות ליובש בעיניים

יובש בעיניים הוא מצב נפוץ המתרחש כאשר ישנה בעיה בייצור הדמעות. הדמעות חיוניות לראייה טובה, לחות והזנה של העין ועל כן פגיעה בהן עשויה להוביל לתחושת גרד או צריבה בעין, אדמומיות, הרגשה של גוף זר בעין, קושי בנהיגה, סינוור, כאב בלבישת עדשות מגע, ראיה מטושטשת ואפילו דמעת המתרחשת בתגובה לגירוי המתמיד של העין, אך לאור העבודה שיש בעיה בייצור הדמעות שגרם מלכתחילה לבעיה, דמעות אלו מיוצרות בצורה לא תקינה ולכן לא מספקות פתרון למצב.

במידה והינך סובל.ת מחלק מהסימפטומים במשך תקופה ממושכת כדאי ללכת להבדק ע"י רופא.ה מומחה.ית.

הדמעות שלנו מורכבות משלוש שכבות, לכל אחת תפקיד שונה וחיוני לתפקוד הדמעות ומכאן – לתפקוד העין. השכבה הפנימית ביותר היא השכבה הרירית, לאחריה השכבה המיימית והחיצונית ביותר היא השכבה השומנית. כל שכבה מיוצרת באזור אחר של העין ע"י בלוטות או תאים שונים. השכבה הרירית חיונית לפיזור אחיד של הדמעות על פני שטח העין, השכבה המימיית מספקת לחות והגנה בעוד השכבה השומנית מעכבת את אידוי הדמעות לחלל החיצוני. פגם או הפחתה בייצור של כל אחת מהשכבות הנ"ל תוביל ליובש בעיניים.

הגורמים ליובש בעיניים מגוונים, חלקם תלויים באורח החיים שלנו וניתנים לשינוי, למשל עישון, שהייה מרובה במקומות עם לחות נמוכה כגון חללים סגורים ממוזגים, שימוש תדיר במסכים, תזונה לא מאוזנת המובילה למחסור בשומנים חיוניים ואיתם למחסור בוויטמנים המסיסים בשומן. מצבים נוספים מחוץ לשליטתנו עשויים להיות מחלות עפעפיים, ניתוחי עבר בעיניים, מחלות כגון תסמונת שיורגן, פרקינסון, שימוש בתרופות כגון תרופות פסיכאטריות, נגד אלרגיות, נגד יתר לחץ דם ועוד.

מעבר לגורמים הללו, הסיכון ליובש בעיניים גדל עם הגיל וגבוה יותר אצל נשים בתקופת פוסט- ווסת.

יובש בעיניים מסוגל ליצור מספר סיבוכים, החל מירידה באיכות החיים, זיהומים חוזרים של העין ועד פגיעה בקרנית (צלקות או כיב בקרנית) שיכולה להוביל לפגיעה בלתי הפיכה בראיה.

טיפות  ליובש בעיניים הן הפתרון הזמין והמיידי להקלה על הסימפטומים של עין יבשה. קיימים סוגים שונים של טיפות מחברות שונות, רובן ללא צורך במרשם. קיימות טיפות עם וללא חומר משמר, במידה והנך משתמשת בטיפות בתדירות גבוהה רצוי לרכוש ללא חומר משמר שעשוי ליצור גירוי לעין עם שימוש תדיר. יחס הרכיבים הוא הבדל משמעותי נוסף בין סוגי הטיפות. טיפות המכילות יותר נוזלים ופחות רכיבים שומניים יספקו הקלה מהירה, ראייה טובה יותר אך יתאדו מהר ולכן יידרשו תיחזוק מתמיד שלהן. לעומתן, טיפות עם אחוז שומן גבוה יישארו על העין למשך תקופה ארוכה יותר אך עשויות לגרום לראיה מטושטשת. לכן, בהן מומלץ להשתמש במהלך הלילה בעוד במימיות יותר נוח להשתמש במהלך היום. כיום אין סוג אחד ספציפי מומלץ של טיפות, התאמת הטיפות הטובות והנוחות ביותר עבורך נעשת ע"י ניסוי וטעיה של מספר מוצרים עד למציאת הטיפות האידיאליות עבורך.

בנוסף, מכיוון שיובש בעיניים זו בעיה הנגרמת כתוצאה מפגם או חוסר ייצור של אחד הרכיבים, קיימות היום שיטות אבחון שונות למציאת הגורם הנקודתי לבעיה כשלאחריו ניתן להתאים טיפול מוכוון לפתרונה.

לקריאה על סוגי הטיפולים השונים כתלות במקור ליובש בעיניים

[INSERT_ELEMENTOR id="83"]
דילוג לתוכן