...

הפרשות מהעין – גורמים וטיפולים מותאמים

הפרשות מהעין יכולות לנבוע ממספר סיבות שונות כאשר חלקן יכולות להיות מדאיגות יותר וחלקן מדאיגות פחות. עבור הפרשות מהעין ישנם מספר גורמים וטיפולים שונים. העין האנושית, פלא של אבולוציה וללא ספק אחד האיברים החיוניים ביותר, יכולה לפעמים להופיע עם סימנים ותסמינים משתנים המצביעים על גורמים שונים. אחד מהתסמינים הללו הוא הפרשות עיניים או הפרשות מהעין. הפרשות הן בדרך כלל תופעה טבעית, הנראית לעתים קרובות עם היקיצה בבוקר. עם זאת, הפרשות חריגות יכולות לאותת על מצב רפואי יותר חמור. מאמר זה מתעמק במורכבות וההשלכות של הפרשות מהעין, בוחן את הסיבות, הסוגים, האבחון ואפשרויות הטיפול במצבים השונים.

הפרשות מהעין


הפרשות עיניים – סוגים וסיבות

הפרשות מהעין יכולות להופיע בצורות שונות – החל מהפרשה צלולה ומימית ועד מוגלה סמיכה, צהבהבה או ירקרקה. לעתים קרובות הם נובעים ממצבים דלקתיים או זיהומיים המשפיעים על העין.

הפרשות מימיות קשורות בדרך כלל למצבים כמו אלרגיות וזיהומים ויראליים כמו הצטננות. זה יכול להיגרם גם מחשיפה לחומרים מגרים סביבתיים כמו אבק ועשן, או מצבים פיזיולוגיים כמו בכי.

הפרשה חוטית יותר דמוית רירית נראית לעיתים קרובות במקרים של תסמונת עין יבשה, כאשר בלוטות הדמעות אינן מייצרות מספיק דמעות, או בדלקת הלחמית הנגרמת מאלרגיות.

הפרשות דמויות מוגלה, שהיא בדרך כלל צהובה או ירוקה, מעידה על זיהום חיידקי, כגון דלקת הלחמית חיידקית. הפרשות מסוג זה עלולות לגרום לעפעפיים להיצמד זה לזה, במיוחד לאחר שינה.

הפרשת קרום היא צורה נוספת, הנראית בדרך כלל בבלפריטיס, דלקת כרונית של העפעפיים.


אבחון הפרשות מהעין

תהליך אבחון הגורם להפרשות מהעין כולל בדרך כלל בדיקת עיניים מקיפה על ידי רופא עיניים. בדיקה זו תכלול היסטוריה של המטופל, בדיקת חדות ראייה, בדיקה יסודית של כל חלקי העין, וייתכן שכמה בדיקות ספציפיות המבוססות על ממצאים ראשוניים.

אם יש חשד לזיהום חיידקי או ויראלי, עשויים לקחת דגימה לצורך עיבוד מעבדתי כדי לזהות את האורגניזם הגורם. במקרים בהם יש חשד לאלרגיה, ניתן לבצע בדיקות אלרגיה כדי לזהות את האלרגן הגורם.


טיפולים עבור הפרשות מהעין

הטיפול בהפרשות עיניים קשור מטבעו לסיבה הבסיסית שלה. לאחר ביצוע אבחנה, ניתן להתחיל את המהלך הטיפולי המתאים.

דלקת לחמית אלרגית: ניתן לטפל במצב זה באמצעות טיפות עיניים מסוג אנטי-היסטמין או תרופות דרך הפה, המסייעות לשלוט בתגובות האלרגיות ולהפחית את הסימפטומים. הימנעות מהאלרגן היא גם חיונית בניהול ארוך טווח של מצב זה.

דלקת לחמית נגיפית: כמו בזיהומים ויראליים רבים, זה בדרך כלל חולף מעצמו עם הזמן. ניתן להשיג הקלה סימפטומטית באמצעות טיפות עיניים משחות וקומפרסים קרים. הקפדה על היגיינת עפעפיים, כמו שטיפת ידיים תכופה ואי שיתוף חפצים אישיים, יכולות למנוע את התפשטות המצב המדבק ביותר הזה.

דלקת הלחמית חיידקית: בניגוד למקבילה הוויראלית, ניתן לטפל בדלקת הלחמית החיידקית באמצעות טיפות עיניים אנטיביוטיות או משחות מתאימות הניתנות על ידי רופא עיניים. עם טיפול מתאים, המצב בדרך כלל משתפר תוך מספר ימים.

תסמונת העין היבשה: תחליפי דמעות ללא חומר משמר או טיפולים מתקדמים יותר (סחיטת בלוטות, סרום אוטולוגי או איי פי אל) יכולות לסייע בניהול מצב זה על ידי חיקוי פעולתן של דמעות טבעיות ושחזור תפקוד בלוטות המייבומיאן.

בלפריטיס: זה מנוהל בדרך כלל באמצעות היגיינת עפעפיים, קומפרסים חמים, טיפולים מתקדמים כמו סחיטת בלוטות או איי פי אל או טיפולים סיסטמיים כמו דוקסילין או אזניל.


טיפולי מניעתי

אמצעי מניעה נגד הפרשות מהעין כוללים בעיקר שמירה על היגיינת עיניים. ניקוי קבוע של אזור העיניים, הימנעות ממגע בעיניים עם ידיים לא רחוצות, והימנעות משיתוף פריטים אישיים כמו איפור ומגבות יכולים לעזור להפחית את הסיכון לדלקות עיניים. בנוסף, משקפי מגן בתנאי מזג אוויר קשים או בסביבות עבודה שעלולות להיות מסוכנות יכולה להגן על העיניים מפני חומרים מגרים.

עבור אנשים הנוטים לאלרגיות, הימנעות מאלרגנים ידועים היא חיונית. שימוש קבוע בדמעות מלאכותיות יכול לעזור לבעלי עיניים יבשות, ותזונה עשירה בחומצות שומן אומגה 3 עשויה אף היא לסייע בשיפור בריאות העין הכללית.


סיכום

בעוד שהפרשות עיניים הן שכיחות ולעתים קרובות אינן מזיקות, הן יכולות לפעמים להעיד על מצבים רפואיים יותר רציניים. הבנת הסוגים השונים של הפרשות והסיבות הנלוות להן חיונית לאבחון מוקדם ולטיפול. בדיקות עיניים סדירות, נוהלי היגיינה טובים ואורח חיים בריא יכולים לעזור רבות בשמירה על בריאות העין. אם אתם מבחינים בהפרשה חריגה מהעין, אל תהססו להתייעץ עם רופא עיניים כדי להבטיח שהעיניים שלכם יישארו במצב בריאותי מיטבי.

מאמרים אחרונים

מרכז מומחים לאבחון וטיפול מתקדם בתסמונת העין היבשה ומחלות פני שטח העין

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות התקשרו עכשיו

או השאירו פרטים:

תוכן עניינים

לקוחות ממליצים

מן התקשורת

פרופ' יואב נחום – התפרצות דלקת העיניים בכינרת

ד"ר יעל שרון – מהי דלקת עפעפיים וכיצד מטפלים בה

ד"ר יעל שרון – מהי אובאיטיס (דלקת עיניים פנימית)

פרופ' יואב נחום – בדירוג DUNS100 של רופאי העיניים המובילים במדינה

דירוג הרופאים המצטיינים בישראל

פרופ' מייקל מימוני

דירוג הרופאים המצטיינים בישראל

פרופ' יואב נחום

מוזמנים לבקר בחנות שלנו

בה ישנם מוצרים שיעזרו לכם עם מחלת העין היבשה

למידע נוסף ותיאום פגישת ייעוץ התקשרו:

או השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם