...

דלקת בלחמית העין

דלקת בלחמית העין, המכונה בדרך כלל עין ורודה, היא דלקת או זיהום של הלחמית, הקרום השקוף שמצפה את העפעף ומכסה את החלק הלבן של גלגל העין. מצב זה עלול לגרום לאדמומיות, גירוד ודמעות, מה שהופך אותו לאחד ממצבי העיניים הבולטים והלא נוחים ביותר. למרות שיכול להיות מדאיג לראות את העין אדומה ונפוחה, דלקת בלחמית העין היא לרוב לא סיבה לדאגה רצינית. עם זאת, הבנת הסיבות, הסימפטומים והאבחון שלה היא חיונית לטיפול יעיל ולמניעת התפשטותה, שכן סוגים מסוימים של דלקת בלחמית העין עלולים להיות מדבקים ביותר.

החשיבות של הבנת דלקת בלחמית העין טמונה לא רק בטיפול באי הנוחות המיידית שהיא גורמת אלא גם בזיהוי הפוטנציאל שלה להתפשט בקהילות, במיוחד בבתי ספר ובמקומות עבודה. התערבות בזמן וטיפול מתאים יכולים להפחית משמעותית את משך התסמינים ולמנוע את התפשטות הזיהום. יתרה מכך, הבנת הסוגים השונים של דלקת בלחמית העין והטיפולים הספציפיים שלהם מבטיחה שאנשים יבקשו את הייעוץ הרפואי הנכון ויקבלו טיפול מתאים.

דלקת בלחמית העין


אנטומיה ופיזיולוגיה של דלקת בלחמית העין

כדי להבין כיצד דלקת בלחמית העין משפיעה על העין, חיוני שתהיה הבנה בסיסית של האנטומיה והפיזיולוגיה של העין. העין היא איבר מורכב שאחראי על הראייה, אחד החושים החשובים לנו ביותר. ללחמית תפקיד מכריע בשמירה על בריאות ותפקוד העין.

מבנה העין

העין האנושית מורכבת מכמה חלקים, שלכל אחד תפקיד מסוים. הסקלרה, או החלק הלבן של העין, מספקת מבנה והגנה. הקרנית, שכבה שקופה בקדמית העין, עוזרת למיקוד האור הנכנס. מאחורי הקרנית מסתתר החומר המימי של גלגל העין, הקשתית והעדשה, הפועלים יחד כדי לשלוט בכניסת האור ומיקוד תמונות על הרשתית בחלק האחורי של העין. הרשתית ממירה אור לאותות עצביים, הנשלחים למוח דרך עצב הראייה.

תפקידה של הלחמית בבריאות העין

הלחמית היא קרום דק ושקוף המכסה את הסקלרה ומצפה את החלק הפנימי של העפעפיים. יש לו מספר פונקציות חשובות:

 1. הגנה: הלחמית מסייעת בהגנה על העין מפני אבק, פסולת ומיקרואורגניזמים, ומפחיתה את הסיכון לזיהום ופציעה.
 2. שימון: היא מייצרת ריר ודמעות, השומרים על פני העין לחים ונוחים. שימון זה חיוני לשמירה על ראייה צלולה ועל בריאות העיניים.
 3. תגובה חיסונית: הלחמית מכילה תאי חיסון שיכולים להגיב לפתוגנים, ומשחקים תפקיד במנגנון ההגנה של העין מפני זיהומים.

כאשר הלחמית הופכת דלקתית או מזוהמת, התפקוד והמראה האופייניים של העין משתנים, מה שמוביל לתסמינים הקשורים לדלקת בלחמית העין. הבנת האנטומיה והפיזיולוגיה התקינה של העין מסייעת בזיהוי השינויים המתרחשים במהלך דלקת בלחמית העין והסיבות מאחורי אי הנוחות והפרעות הראייה הנלוות לדלקת בלחמית העין.

סוגי דלקת בלחמית העין

דלקת בלחמית העין יכולה להיגרם על ידי גורמים שונים, כולל חיידקים, וירוסים, אלרגנים וחומרים מגרים. לכל סוג יש מאפיינים, גורמים וטיפולים ברורים. הבנת ההבדלים הללו חיונית לאבחון וטיפול נכון.

דלקת בקטריאלית בלחמית העין

דלקת חיידקית בלחמית העין נגרמת על ידי זיהום של הלחמית על ידי חיידקים. חיידקים נפוצים האחראים למצב זה כוללים Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae והמופילוס אינפלואנזה. סוג זה של דלקת בלחמית העין מאופיין בתסמינים כמו אדמומיות, נפיחות וייצור הפרשה דביקה, צהובה או צהובה-ירקרקה שעלולה לגרום לעפעפיים להיצמד זה לזה, במיוחד לאחר שינה. הטיפול כולל בדרך כלל שימוש בטיפות עיניים או משחות אנטיביוטיות כדי לחסל את הזיהום החיידקי.

דלקת ויראלית בלחמית העין

דלקת נגיפית בלחמית העין נגרמת בדרך כלל על ידי אדנוווירוסים והיא מדבקת מאוד. היא יכולה להתפשט במהירות במסגרות קהילתיות כמו בתי ספר ומקומות עבודה. התסמינים כוללים אדמומיות, הפרשות מימיות וגירוי. בניגוד לדלקת החיידקית בלחמית העין, דלקת ויראלית בלחמית העין אינה מגיבה לאנטיביוטיקה. במקום זאת, מצב זה בדרך כלל נפתר מעצמו, והטיפול מתמקד בהקלה על הסימפטומים. קומפרסים קרירים ודמעות מלאכותיות יכולים לעזור להקל על אי הנוחות.

דלקת אלרגית בלחמית העין

דלקת אלרגית בלחמית העין מתרחשת כאשר הלחמית הופכת לדלקתית עקב תגובה אלרגית לחומרים כמו אבקה, קרדית אבק או קשקשים של בעלי חיים. מצב זה מאופיין בגירוד, אדמומיות ודמעות, לעתים קרובות מלווה בתסמינים אלרגיים אחרים כגון התעטשות וגודש באף. שלא כמו דלקת לחמית חיידקית או ויראלית, דלקת אלרגית בלחמית העין אינה מדבקת. הטיפול כולל לרוב הימנעות מאלרגנים ידועים, שימוש בטיפות עיניים אנטיהיסטמיניות ולעיתים נטילת אנטיהיסטמינים דרך הפה.

סוגים אחרים

דלקת בלחמית העין יכולה להיגרם גם מחשיפה כימית או חומרים מגרים כמו עשן וכלור בבריכות שחייה, המכונה דלקת כימית בלחמית העין. דלקת בלחמית העין של יילודים מתרחשת ביילודים ויכולה להיגרם על ידי זיהום, גירוי או צינור דמעות חסום. טיפול רפואי מהיר חיוני לדלקת בלחמית העין של יילודים כדי למנוע סיבוכים בריאותיים חמורים.

אפידמיולוגיה של דלקת בלחמית העין

האפידמיולוגיה של דלקת בלחמית העין מספקת תובנות לגבי השכיחות והתפוצה שלה על פני אוכלוסיות ואזורים גיאוגרפיים שונים. מידע זה חיוני להבנת ההשפעה של המצב על בריאות הציבור ולפיתוח אסטרטגיות מניעה ובקרה יעילות.

שכיחות

דלקת בלחמית העין היא אחת ממחלות העיניים השכיחות ביותר בעולם. היא משפיעה על אנשים מכל הגילאים, הגזעים והרקע האתני. שיעורי ההיארעות והשכיחות יכולים להשתנות באופן משמעותי בהתאם לסוג הדלקת בלחמית העין, מיקום גיאוגרפי והתקופה בשנה. לדוגמה, דלקת לחמית ויראלית ואלרגית שכיחות יותר בעונות מסוימות; דלקת לחמית ויראלית נוטה להתרחש בהתפרצויות, בעוד שדלקת בלחמית העין אלרגית מתיישרת לרוב עם עונות האבקה.

שינויים דמוגרפיים וגורמי סיכון

אוכלוסיות מסוימות עשויות להיות בסיכון גבוה יותר לסוגים ספציפיים של דלקת בלחמית העין. לדוגמה, דלקת לחמית חיידקית שכיחה יותר בילדים מאשר מבוגרים, בין היתר בשל שיעור ההעברה הגבוה בבתי ספר ובמסגרות טיפול בילדים. דלקת אלרגית בלחמית העין נוטה יותר להשפיע על אנשים עם היסטוריה של אלרגיות או כאלה החיים באזורים עם רמות אלרגנים גבוהות.

הבנת האפידמיולוגיה של דלקת בלחמית העין חיונית עבור ספקי שירותי בריאות ופקידי בריאות הציבור כדי לזהות גורמי סיכון, ליישם אמצעי מניעה יעילים ולהקצות משאבים כראוי לטיפול וחינוך. המודעות להתפשטות המצב ולהשפעתו יכולה גם להנחות מאמצי מחקר וקביעת מדיניות להפחתת הנטל של דלקת בלחמית העין על אנשים ומערכות בריאות.

פתופיזיולוגיה של דלקת בלחמית

הפתופיזיולוגיה של דלקת בלחמית העין כוללת הבנת המנגנונים שבהם מתרחשת דלקת או זיהום בלחמית, וכיצד זה משפיע על העין ותפקודיה. הלחמית מכילה כלי דם ותאי חיסון המגיבים לגורמים זיהומיים או אלרגנים, מה שמוביל לסימנים ותסמינים של דלקת בלחמית העין.

התגובה החיסונית בדלקת בלחמית העין

כאשר הלחמית נחשפת לחיידקים, וירוסים או אלרגנים, מערכת החיסון מופעלת. תגובה זו מאופיינת בהתרחבות של כלי דם, מה שמוביל לאדמומיות וחום (היפרמיה). תאים חיסוניים, כגון לימפוציטים ומקרופאגים, מגויסים לאתר של זיהום או דלקת. תאים אלו פועלים כדי לחסל את הפתוגן או לנטרל את האלרגן, אך תוך כדי כך הם משחררים מתווכים דלקתיים שונים כמו היסטמינים, ציטוקינים וכימוקינים. מתווכים אלה תורמים לתסמינים כמו גירוד, נפיחות (בצקת) וייצור מוגבר של דמעות.

מנגנונים סלולריים ומולקולריים

ברמה התאית, דלקת בלחמית העין כרוכה בשיבוש של תאי הלחמית התקינים. זיהומים חיידקיים או ויראליים עלולים להוביל לנזק ישיר לתאים אלו, בעוד שתגובות אלרגיות גורמות לשחרור של מתווכים המשנים את תפקוד התא. שכבת האפיתל של הלחמית עלולה להתנפח ועשויה להראות סימנים של חדירת תאים או פיזור (נשירה של תאים).

ברמה המולקולרית, האינטראקציה בין הפתוגן (או האלרגן) לבין המערכת החיסונית של המארח מגדירה את מהלך המחלה. לדוגמה, נוכחות של קולטנים ויראליים ספציפיים על תאי הלחמית יכולה לקבוע את הרגישות לדלקת ויראלית בלחמית העין. באופן דומה, הנטייה הגנטית לאלרגיות יכולה להשפיע על התרחשות וחומרת דלקת אלרגית בלחמית העין.

הבנת הפתופיזיולוגיה של דלקת בלחמית העין חיונית לפיתוח טיפולים ממוקדים שיכולים למתן את התגובה החיסונית, להפחית תסמינים ולטפל בגורם הבסיסי לדלקת או זיהום.


דלקת בלחמית העין

אבחון של דלקת בלחמית

האבחנה של דלקת בלחמית העין היא בעיקרה קלינית, על סמך ההיסטוריה של המטופל ובדיקה גופנית. עם זאת, בדיקות מעבדה יכולות להיות חיוניות בקביעת הסיבה והנחיית הטיפול.

בדיקה קלינית

היסטוריה יסודית היא הצעד הראשון באבחון דלקת בלחמית העין. מטופלים ידווחו לעיתים קרובות על אדמומיות, גירוי והפרשות. סוג ההפרשה יכול לרמוז על הסיבה: הפרשות מימיות או ריריות נפוצות בדלקת לחמית ויראלית ואלרגית, בעוד שהפרשה מוגלתית (כמו מוגלה) מרמזת על זיהום חיידקי. חשוב גם לברר לגבי חשיפה לאחרונה לאנשים עם דלקת בלחמית העין, שימוש בעדשות מגע וכל היסטוריה של אלרגיות או אפיזודות דומות.

במהלך הבדיקה הגופנית, הרופא יחפש סימנים של דלקת בלחמית, כגון אדמומיות, נפיחות והפרשות. הם עשויים גם להעריך את הקרנית, העפעפיים ודרכי הדמעות כדי לשלול מצבים אחרים שעלולים לחקות דלקת בלחמית העין.

בדיקות מעבדה והדמיה

למרות שלא תמיד יש צורך, בדיקות מעבדה יכולות להועיל במקרים לא ודאיים או כאשר דלקת בלחמית העין אינה מגיבה לטיפול הראשוני. ניתן לקחת דגימה של הפרשות הלחמית לבדיקות תרבית ורגישות כדי לזהות גורם חיידקי ולקבוע את האנטיביוטיקה היעילה ביותר. במקרים של חשד לדלקת לחמית ויראלית, בדיקות PCR יכולות לזהות את הנגיף הספציפי המעורב.

אמצעי הדמיה אינם משמשים באופן שגרתי באבחון דלקת בלחמית העין אך עשויים להיות מופעלים במקרים מסובכים כדי לבחון מקרוב את מבני העין או לשלול מצבים אחרים.

אבחנה מבדלת

חיוני להבדיל בין דלקת בלחמית העין ממצבי עיניים אחרים שיכולים להופיע עם תסמינים דומים, כגון קרטיטיס (דלקת בקרנית), דלקת בקשתית או גלאוקומה חריפה. מצבים אלה דורשים טיפולים שונים, ואם לא מטופלים, עלולים להוביל לסיבוכים חמורים יותר.

לסיכום, האבחנה של דלקת בלחמית העין מבוססת על שילוב של היסטוריה של המטופל, בדיקה גופנית ובמקרים מסוימים גם בדיקות מעבדה. אבחון נכון חיוני לטיפול יעיל ולמניעת סיבוכים או התפשטות המצב, במיוחד במסגרות קהילתיות.

טיפול וניהול

הטיפול והניהול של דלקת בלחמית העין תלויים במידה רבה בגורם הבסיסי לדלקת או לזיהום. בעוד שצורות רבות של דלקת בלחמית העין נוטות להיפתר מעצמן, טיפול מתאים יכול להקל על התסמינים, להפחית את משך המצב ולמנוע את התפשטותו לאחרים.

טיפולים תרופתיים

 1. אנטיביוטיקה לדלקת חיידקית בלחמית העין: אם אושר או קיים חשד רב לזיהום חיידקי, רושמים טיפות עיניים או משחות אנטיביוטיות. סוג האנטיביוטיקה המשמש יכול להיות תלוי בחיידקים החשודים, בגילו של המטופל ובדפוסי העמידות לאנטיביוטיקה המקומיים.
 2. תרופות אנטי-ויראליות לדלקת נגיפית בלחמית העין: בעוד שרוב מקרי דלקת נגיפית בלחמית העין מוגבלים יחסית בזמן, מקרים חמורים, במיוחד אלו הנגרמים על ידי וירוס הרפס סימפלקס או וירוס אבעבועות רוח, עשויים לדרוש טיפול אנטי-ויראלי.
 3. אנטיהיסטמינים וסטרואידים לדלקת אלרגית בלחמית העין: דלקת אלרגית בלחמית העין מטופלת בדרך כלל באמצעות אנטיהיסטמין או טיפות עיניים אנטי דלקתיות. במקרים חמורים, שימוש קצר טווח בטיפות עיניים של קורטיקוסטרואידים עשוי להיות נחוץ תחת השגחה רפואית צמודה.

טיפולים לא תרופתיים

 1. תרופות ביתיות והתאמת אורח חיים: אמצעים פשוטים כמו קומפרסים קרים או חמים, שמירה על היגיינה טובה והימנעות מחומרים מגרים או אלרגנים יכולים להפחית משמעותית את התסמינים. לחולים עם צורות מדבקות של דלקת בלחמית העין מומלץ למזער מגע קרוב עם אחרים ולתרגל היגיינת ידיים טובה כדי למנוע העברה.
 2. התערבויות כירורגיות: למרות שלעתים רחוקות יש צורך, התערבות כירורגית עשויה להוות פתרון במקרים כרוניים או חמורים, במיוחד כאשר המצב נגרם על ידי הפרעות מבניות של העפעפיים או דרכי הדמעות.

סיבוכים ומחלות נלוות של דלקת בלחמית העין

בעוד שדלקת בלחמית העין היא בדרך כלל מצב שפיר, היא עלולה לפעמים להוביל לסיבוכים או לאותת על בעיות בריאותיות בסיסיות. ההכרה בכך חיונית למניעת נזקים ארוכי טווח ולטיפול בדאגות בריאותיות רחבות יותר.

סיבוכים לטווח קצר

 1. זיהום חיידקי: דלקת לחמית ויראלית יכולה לסלול את הדרך לזיהום חיידקי משני, לסבך את התמונה הקלינית ולהאריך את ההחלמה.
 2. מעורבות קרנית: במקרים מסוימים, במיוחד עם וירוסים מסוימים או תגובות אלרגיות בלתי מבוקרות, הדלקת יכולה להתפשט לקרנית, ועלולה לפגוע בראייה.

השפעות ארוכות טווח ומצבי עיניים נלווים

 1. עין יבשה כרונית: אפיזודות חוזרות של דלקת בלחמית העין, במיוחד כשהן קשורות לתגובות אלרגיות או גירוי כרוני, עלולות להוביל לתסמונת עין יבשה מתמשכת.
 2. Keratoconjunctivitis: מצב זה מתעורר כאשר הדלקת משפיעה הן על הלחמית והן על הקרנית, מה שמוביל לתסמינים חמורים יותר ולסיכון גבוה יותר לפגיעה בראייה.
 3. צלקות בלחמית: דלקת חוזרת או חמורה יכולה להוביל לצלקות של הלחמית, שעלולה לגרום לגירוי כרוני או אי נוחות ועלולה להשפיע על הראייה.

הבנת הסיבוכים הפוטנציאליים והמחלות הנלוות הקשורות לדלקת בלחמית העין היא חיונית לטיפול מתאים, במיוחד במקרים חוזרים או חמורים. התערבות מוקדמת וטיפול יסודי יכולים לסייע במניעת סיבוכים אלו ולהבטיח שמירה על בריאות העין ועל איכות הראייה.


דלקת בלחמית העין

אסטרטגיות מניעה ובריאות הציבור

מניעה היא מרכיב מרכזי בטיפול דלקת בלחמית העין, לאור אופייה המדבק והפוטנציאל להתפרצויות, במיוחד במסגרות קהילתיות כמו בתי ספר ומקומות עבודה. אסטרטגיות בריאות הציבור חיוניות כדי למזער את התפשטות הזיהום וכדי לחנך את האוכלוסייה לגבי החשיבות של בריאות העיניים.

היגיינה אישית ותברואה

היגיינה אישית טובה היא אבן היסוד למניעת התפשטות דלקת בלחמית העין. היא כוללת:

 1. שטיפת ידיים רגילה במים וסבון, במיוחד לאחר נגיעה בעיניים או בפנים, ולפני טיפול במזון או נגיעה במשטחים משותפים.
 2. הימנעות משיתוף של פריטים אישיים כגון מגבות, כריות ואיפור, במיוחד במהלך התפרצות.
 3. למרכיבי עדשות מגע, טיפול וניקוי נכון של עדשות הם חיוניים. יש להשתמש בעדשות כפי שהומלץ על ידי הרופא המטפל, ולנקות מארזי אחסון באופן קבוע.

התערבויות בריאות הציבור

לרשויות בריאות הציבור תפקיד משמעותי במניעה ובניהול התפרצויות של דלקת בלחמית העין. האסטרטגיות כוללות:

 1. חינוך הציבור לגבי הסימפטומים, ההדבקה והטיפול בדלקת בלחמית העין באמצעות קמפיינים וחומרי הסברה.
 2. יישום מדיניות בבתי ספר, מעונות יום ומקומות עבודה לניהול התפרצויות ביעילות. זה עשוי להיות כרוך באמצעי בקרת זיהומים ובהנחיות מתאימות.
 3. מערכות מעקב ודיווח כדי לנטר ולהגיב להתפרצויות באופן מיידי.

התקדמות ומחקר אחרונים

תחום רפואת העיניים מתפתח ללא הרף, כאשר המחקר מביא תובנות חדשות לגבי ההבנה, האבחנה והטיפול בדלקת בלחמית העין.

חידושים בטיפול

ההתפתחויות האחרונות בטיפול בדלקת בלחמית העין כוללות:

 1. פורמולציות אנטיביוטיות חדשות עם יעילות משופרת ושיעורי עמידות נמוכים יותר.
 2. טיפולים אנטי-ויראליים מתקדמים לצורות קשות או עמידות של דלקת ויראלית בלחמית העין.
 3. טיפולים חדשניים בדלקת אלרגית בלחמית העין, כולל אימונותרפיה ותרופות ביולוגיות המכוונות למסלולים ספציפיים בתגובה האלרגית.

ניסויים קליניים מתמשכים וכיוונים עתידיים

המחקר בדלקת בלחמית העין מתמקד לא רק בפיתוח טיפולים חדשים אלא גם בהבנת המנגנונים הבסיסיים של המצב. ניסויים ומחקרים קליניים מתמשכים בוחנים:

 1. הגורמים הגנטיים שעשויים להשפיע על הרגישות לצורות שונות של דלקת בלחמית העין.
 2. תפקיד המיקרוביום (אוסף המיקרואורגניזמים החיים על הגוף ובתוכו) בבריאות העיניים ובמחלות.
 3. מערכות חדשניות למתן תרופות, כגון עדשות מגע המשחררות תרופות לאורך זמן, המספקות טיפול עקבי ויעיל יותר לדלקת בלחמית העין.

המשך מחקר וחדשנות חיוניים לקידום ההבנה והניהול של דלקת בלחמית העין, שיפור תוצאות המטופלים והבטחת רווחת האוכלוסייה העולמית.

לסיכום

דלקת בלחמית העין, קבוצה נפוצה אך מגוונת של מחלות עיניים, מייצגת דאגה משמעותית לבריאות הציבור בשל הפוטנציאל שלה להדבקה מהירה ולהשפעה על חיי היומיום. חקירה מקיפה זו של דלקת בלחמית העין כיסתה את סוגיה השונים, הפתופיזיולוגיה, האבחון, הטיפול והחשיבות של אמצעי מניעה ואסטרטגיות בריאות הציבור.

המסע בין נבכי דלקת בלחמית העין מדגיש את החשיבות של הבנה מעמיקה של היבטיה המרובים. ניהול יעיל של דלקת בלחמית העין דורש לא רק הבנה של ההיבטים הקליניים שלה אלא גם מודעות לאתגרים האישיים והחברתיים שהיא מציגה. ברור שהמשך מחקר, ערנות לבריאות הציבור וחינוך מטופלים הם חיוניים בטיפול בנטל העולמי של דלקת בלחמית העין.

לסיכום, בעוד שדלקת בלחמית העין ניתנת לרוב לטיפול בקלות, נטייתה לחקות מצבים חמורים יותר, פוטנציאל לגרום לאי נוחות משמעותית ויכולת התפשטות מהירה מדגישים את הצורך בתשומת לב קפדנית מצד ספקי שירותי בריאות, חולים והציבור כאחד. המאמצים הקולקטיביים בטיפול בדלקת בלחמית העין, קידום אפשרויות הטיפול והטמעת אסטרטגיות מניעה יעילות הם חיוניים בשמירה על בריאות העיניים ושיפור איכות החיים של אנשים ברחבי העולם.

מאמרים אחרונים

מרכז מומחים לאבחון וטיפול מתקדם בתסמונת העין היבשה ומחלות פני שטח העין

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות התקשרו עכשיו

או השאירו פרטים:

תוכן עניינים

לקוחות ממליצים

מן התקשורת

פרופ' יואב נחום – התפרצות דלקת העיניים בכינרת

ד"ר יעל שרון – מהי דלקת עפעפיים וכיצד מטפלים בה

ד"ר יעל שרון – מהי אובאיטיס (דלקת עיניים פנימית)

פרופ' יואב נחום – בדירוג DUNS100 של רופאי העיניים המובילים במדינה

דירוג הרופאים המצטיינים בישראל

פרופ' מייקל מימוני

דירוג הרופאים המצטיינים בישראל

פרופ' יואב נחום

מוזמנים לבקר בחנות שלנו

בה ישנם מוצרים שיעזרו לכם עם מחלת העין היבשה

למידע נוסף ותיאום פגישת ייעוץ התקשרו:

או השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם