בלפריטיס

מה זה בלפריטיס?

בלפריטיס היא דלקת עפעפיים נפוצה המשפיעה על קצוות העפעפיים. בלפריטיס בדרך כלל מערבת את שתי העיניים ומתרחשת כאשר בלוטות השומן ליד בסיסי הריסים נסתמות, דבר שגורם לגירוי ואדמומיות. המצב יכול להיגרם עקב מספר מחלות ותנאים כגון מחלות עור מסוימות, זיהום או שילוב. לעיתים קרובות מדובר במחלה כרונית שקשה לטפל בה, המחמירה לפרקים ויכולה לגרום לירידה בראייה, אך לרוב לא נגרם נזק חמור ובלתי הפיך לראייה, וזה לא מדבק.

הסימפטומים העיקריים של בלפריטיס הם תחושת גרד בעפעפיים, אודם בעיניים, דמעת, מעין קשקשת וקילוף בבסיס הריסים, תחושת שריפה או צריבה בעיניים, יובש, רגישות יתר לאור (פוטופוביה) ותחושת אי נוחות כמו גוף זר בעין. הסימפטומים לרוב משמעותיים יותר בבוקר.

למידע נוסף ותיאום פגישת ייעוץ התקשרו:

או השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

אילו סוגים של בלפריטיס קיימים?

דלקת עפעף קדמית

נגרמת בדרך כלל על ידי חיידקים (כמו סטאפילוקוק) או על ידי קשקשת מהקרקפת והגבות (סבוריאה). חיידקים אלה נמצאים באופן טבעי על הפנים והעפעפיים אך כאשר כמותם מוגברת או כאשר תגובת הגוף כלפיהם מועצמת עלולה להופיע דלקת או זיהום. באופן פחות נפוץ, תגובה אלרגית או התפשטות קרדית של הריסים יכולה לגרום לדלקת בלפריטיס קדמית.

דלקת עפעפיים אחורית

יכולה להתרחש כאשר בלוטות השומן בעפעפיים מייצרות באופן לא תקין את השכבה השומנית של הדמעות , שתפקידה לסכך בין העפעף לפני שטח העין, ולעכב את אידוי הדמעות (ובכך לשמור על לחות העין). היובש המתקבל מהווה סביבה המעודדת צמיחת חיידקים. דלקת עפעף אחורית יכולה להתפתח גם כתוצאה ממחלות עור אחרות כמו רוזצאה וקשקשת בקרקפת.

שעורה בעין

מי נמצא בסיכון מוגבר לפתח בלפריטיס?

מי שסובל מהמצבים הבאים: קשקשת באזור הקרקפת והפנים, רוזצאה (מחלת עור שגורמת לאודם ומעין גבשושיות על הפנים) , עור שומני  ואלרגיות שעשויות להשפיע על הריסים.

שכיחות בלפריטיס:

רוב סוגי הבלפריטיס משפיעים על מבוגרים וילדים משני המינים. עם זאת, צורות מסוימות כמו בלפריטיס חיידקית (כתוצאה מסטאפילוקוק) מופיעים בעיקר בנשים. ככל הנראה שכיחות המצב מגיעה עד לכדי מחצית מהאוכלוסייה כך שהוא נפוץ מאוד.

שעורה בעין

קיימים מספר גורמים אפשריים לפיתוח בלפריטיס:

חיידקים שקיימים באופן טבעי על העפעפיים שעלולים במקרים מסויימים ליצור תגובה דלקתית כנגדם המתבטאת בבלפריטיס

סבוריאה דרמטיטיס או רוזצאה

קשקשת בקרקפת ובאזור הפנים

טפילים כמו דמודקס (קרדית הריסים)

תפקוד לקוי של בלוטות מייבומיאן – בלוטות השומן

כיצד מאבחנים בלפריטיס?

ראשית יתחיל רופא העיניים מאנמנזה – שאלון רפואי, ויאסוף מידע אודות התלונות, ההיסטוריה העינית והרפואית הכללית של המטופל, ובעיקר אודות גורמי הסיכון לפיתוח המחלה כפי שתוארו. משם צפוי להמשיך לבדיקה פיזיקלית . ניתן לאבחן בלפריטיס על ידי בדיקת עיניים עם דגש מיוחד על אזור העפעפיים ופני השטח הקדמיים של גלגל העין. הבדיקה תכלול הערכה של מבנה העפעפיים, מרקם העור ומראה הריסים, בסיסי הריסים ופתחי בלוטות השומן (בלוטות מייבומיאן) באמצעות אור מנורת הסדק והגדלה. בנוסף כדאי לבדוק את כמות ואיכות הדמעות כדי לראות אם יש חריגות.

שעורה בעין

כיצד ניתן לטפל בבלפריטיס?

במידה ומופיעים סימנים ותסמינים של בלפריטיס שלא נראה שמשתפרים עם הזמן למרות הקפדה על היגיינה טובה – ניקוי וטיפול קבוע של הריסים, כדאי לפנות אל הרופא לסיוע.

כיצד ניתן לטפל בבלפריטיס?

למרבה הצער אין טיפול מרפא עבור בלפריטיס אך עבור חלק מסוגי הבלפריטיס ניתן לטפל באופן עצמאי בבית על מנת להרגיע את הסימפטומים ולשפר את המצב. כמה פעולות שניתן לנסות:

1. הימנעות מאיפור עיניים

על מנת להפחית את הגירוי, לפחות עד שהבלפריטיס יהיה בשיפור והזיהום יהיה תחת שליטה. בנוסף כדאי להימנע משימוש באיפור משותף ולהקפיד על תוקפו.

2. הנחת קומפרסים חמים

ניתן להשתמש במטלית או מגבת נקייה ולהרטיבה במים חמים (כמובן שכדאי לוודא שהמים לא חמים מדי כדי להימנע מכוויה). לאחר מכן סוחטים את מגבת ומניחים בעדינות על העפעפיים. יש לחזור על הפעולה למשך כמה דק , וכ-3-4 פעמים ביום. בסופו של דבר השומן שבבלוטות יתרכך ויהיה קל יותר לפנותן.

3. ניקיון העפעפיים

שימוש בבד נקי עם מיקס שמפו תינוקות ומים (יחס של 50-50) או במגבונים ייעודיים לניקוי העפעפיים. הניקוי יתבצע בבוקר ובערב ויאפשר סילוק הפרשות , קשקשת ומזהמים.

במידה והתמדה בטיפול במשך כמה שבועות לא עוזרת כדאי לפנות אל רופא העיניים המטפל על מנת לקבל טיפול מתקדם יותר. רופא העיניים עשוי להמליץ על :

טיפול אנטיביוטי

מריחת משחה אנטיביוטית במרשם על גבי העפעף או שימוש בטיפות עיניים אנטיביוטיות במרשם עשויים לסיעע בפתרון הזיהום החיידקי ולהפחית את הגירוי. כדאי להשתמש במשחה לפני השינה מכיוון שמטשטשת זמנית את הראייה ויכולה לגרום לאי נוחות.

טיפול אנטי דלקתי

ניתן להוסיף טיפות עיניים סטרואידליות לתוכנית הטיפול אם כי השימוש בהם נעשה בעיקר במקרים קשים. סטרואידים מפחיתים את התגובה הדלקתית אשר הגוף יוצר אך חשוב לזכור שסטרואידים עלולים לגרום לתופעות לוואי כמו עלייה בלחץ התוך עייני וקטרקט ולכן חשוב להשתמש בהם במינון הנכון, באינדיקציה מתאימה ורק בהוראת הרופא המטפל.

טיפול בשורש הבעיה

חשוב לטפל בסיבות אשר הביאו לתחלואה בבלפריטיס מלכתחילה ובכך להפחית את הסיכוי לחזרת המצב. מחלות עור כמו קשקשת או רוזצאה למשל עלולות לגרום להתלקחויות חוזרות ונשנות של בלפריטיס ודורשות טיפול קבוע.

טיפות עיניים

תחליפי דמעות ללא חומר משמר יכולות לסייע להתמודד עם תחושת היובש בעיניים ובכך לשפר את טשטוש הראייה עליו מדווחים המטופלים ואת אי הנוחות. הטיפות נקנות ללא מרשם והשימוש בהן נעשה לפי הצורך.

מתי צריך לפנות לרופא?

במידה ומופיעים סימנים ותסמינים של בלפריטיס שלא נראה שמשתפרים עם הזמן למרות הקפדה על היגיינה טובה – ניקוי וטיפול קבוע של הריסים, כדאי לפנות אל הרופא לסיוע.

סיבוכים של בלפריטיס:

בעיות בריסים

בלפריטיס עלול לגרום לריסים לנשור, לצמוח באופן חריג או שצבעם ידהה.

בעיות עור ועפעפיים

בלפריטיס ארוך טווח וכרוני עלול להביא להצטלקויות בעפעפיים והקצה שלהם עלול לפנות פנימה או החוצה, דבר אשר מחמיר מצב של יובש ועלול להביא לשריטת הקרנית על ידי הריסים.

עיניים יבשות ודמעת מוגברת

הדמעות שלנו מורכבות מ- 3 שכבות חשובות: מיימית, שומנית ומוצין. שכבת השומן מיוצרת בבלוטות מייבומיאן שבעפעפיים , דואגת לסיכוך העין ומעכבת את אידוי הדמעות. בבלפריטיס יש פגיעה בפעילות הבלוטות, דבר אשר מביא להרכב בלוטות שאינו תקין ומתקבלות עיניים יבשות. בניסיון לפצות על היובש העין מייצרת דמעות ביתר ולכן אחד התסמינים שמאפיינים עיניים יבשות הוא דווקא דמעת מוגברת.

שעורה

שעורה היא זיהום שמתפתח בסמוך לבסיס הריסים, ומתבטא כנפיחות או בליטה כואבת .

כלזיון

מצב כרוני המכונה גם שעורה כלואה. נפיחות קטנה אשר אינה אדומה או כואבת בניגוד לשעורה. כאשר מתרחשת חסימה באחת מבלוטות השומן (בלוטות מייבומיאן) שבשולי העפעף, מתפתחת בה דלקת – וזוהי שעורה. לעיתים, לאחר שהדלקת חולפת נותרת בבלוטה רקמת גרנולומה. הגרנולומה אינה מגיבה לטיפול מקומי ועלולה להישאר בעפעף לחודשים ואף שנים, והטיפול בה הוא הסרה כירורגית

פגיעה קרניתית

גירוי מתמיד מהעפעפיים (עקב היעדר סיכוך שומני) או מריסים עלול להביא לפגיעה בקרנית עד כדי אירוזיה. כמו כן יובש בעיניים מעלה סיכון להתפתחות זיהום בעין , שכן לדמעות יש גם תפקיד חיסוני.

לקוחות ממליצים

מן התקשורת

פרופ' יואב נחום – התפרצות דלקת העיניים בכינרת

ד"ר יעל שרון – מהי דלקת עפעפיים וכיצד מטפלים בה

ד"ר יעל שרון – מהי אובאיטיס (דלקת עיניים פנימית)

פרופ' יואב נחום – בדירוג DUNS100 של רופאי העיניים המובילים במדינה

דירוג הרופאים המצטיינים בישראל

פרופ' מייקל מימוני

דירוג הרופאים המצטיינים בישראל

פרופ' יואב נחום